PROPONOWANY PROGRAM POBYTU (10 DNI)

  

DZIEŃ 1

Lublin

Swoją przygodę rozpocznij w Lublinie, mieście o bogatej ponad 700 letniej historii z doskonale zachowanymi zabytkami oraz licznymi śladami świadczącymi o położeniu na styku kultur Zachodu i Wschodu. Romantycznie położone Stare Miasto z pięknymi kamienicami i klimatycznymi zaułkami, unikatowa Kaplica Trójcy Świętej, monumentalna Brama Krakowska, Bazylika Dominikanów, zachwycająca Archikatedra, nowoczesny gmach Centrum Spotkania Kultur, Regionalne Muzeum Cebularza, Muzeum Wsi Lubelskiej, Ogród Botaniczny, czy niezwykle ważne Państwowe Muzeum na Majdanku to tylko niektóre z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia.

DZIEŃ 2

Lublin – Nałęczów (27 km) – Kazimierz Dolny (25 km)

Kraina Lessowych Wąwozów, uhonorowana tytułem Polskiej Marki Turystycznej jest jednym z najbardziej interesujących regionów turystycznych w kraju. Urokliwe krajobrazy i cenne przyrodniczo obszary z unikalnymi lessowymi wąwozami są doskonałym miejscem do długich lub krótkich wędrówek. Odwiedzający wysoko oceniają walory uzdrowiskowe oraz profesjonalnie przygotowaną ofertę Nałęczowa. Jednym z najpopularniejszych miasteczek turystycznych w Polsce jest Kazimierz Dolny nad Wisłą. Swoją atrakcyjność zawdzięcza wspaniałej renesansowej zabudowie, rzece Wiśle, lessowym wąwozom oraz artystycznemu klimatowi. Kilka kilometrów dalej znajduje się klimatyczna wieś Mięćmierz - można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tam w miejscu.

 

DZIEŃ 3

Kazimierz Dolny – Puławy (15 km) – Janowiec (14 km) – Kazimierz Dolny (27 km)

Jeden dzień to zdecydowanie za mało aby zobaczyć wszystkie skarby Krainy Lessowych Wąwozów, dlatego proponujemy abyś został tam dłużej. Odwiedź otoczone pięknym zabytkowym parkiem Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz zajrzyj na malowniczo położony Zamek w Janowcu, w którym siedzibę ma Oddział Muzeum Nadwiślańskiego. W pobliskich Trzciankach znajduje się Rodzinny park tematyczny Magiczne Ogrody. Na dużych i małych miłośników lotnictwa czeka Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

DZIEŃ 4

Kazimierz Dolny – Kraśnik (59 km) – Lasy Janowskie (33 km)

Kolejny etap podróży prowadzi przez Kraśnik, gdzie znajduje się Sanktuarium Maryjne w XV-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz zalew rekreacyjny z turystyczną infrastrukturą. Z Kraśnika kieruj się na Lasy Janowskie - najbardziej rozległy kompleks leśny w Polsce, szczególnie doceniany za możliwość doświadczenia bliskości natury i obserwacji zwierząt oraz oddalenie od szumu cywilizacyjnego. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą, m.in.: rezerwat Imielty Ług i Porytowe Wzgórze, na którym rozegrała się największa bitwa partyzancka II wojny światowej ,a także rezerwat Szklarnia w którym utworzono ostoję konika biłgorajskiego.

 

DZIEŃ 5

Janów Lubelski

Podczas pobytu w Lasach Janowskich odwiedź Zoom Natury. Piękna, piaszczysta plaża, spacerowe aleje, fontanny, ścieżki rowerowe, zewnętrzne siłownie, atrakcyjnie usytuowany park linowy, wieża widokowa oraz nowoczesne laboratoria edukacyjne stanowią zachętę do bliskiego odkrywania otaczającej przyrody. W Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” zobaczysz ciekawą wystawę przyrodniczą i Arboretum leśne z licznymi gatunkami roślin. Na uwagę zasługuje Janów Lubelski, w którym warto zwiedzić m.in. ufundowane przez rodzinę Zamoyskich Sanktuarium Maryjne z kościołem i klasztorem dominikanów z lat 1694-1720 oraz Skansen Kolei Leśnej.

 

DZIEŃ 6

Janów Lubelski – Susiec (79 km) – Zwierzyniec, Roztoczański Park Narodowy (33 km) - Zamość (30 km)

Roztocze falista kraina pokryta lasami i malowniczą mozaiką pól, skrywająca wyjątkowe skarby przyrody. Jednym z nich jest położony niedaleko Suśca rezerwat „Nad Tanwią”, w którym znajdują się małe wodospady nazywane szumami. Następnie, przez Józefów dotrzesz do Zwierzyńca, urokliwej miejscowości położonej u wrót Roztoczańskiego Parku Narodowego. Po zwiedzeniu zabytków warto wybrać się na jedną z rozpoczynających się tutaj ścieżek przyrodniczych. Po przyjrzeniu się z bliska światu roztoczańskiej przyrody, czas na kolację w jednej z restauracji na Rynku Wielkim w Zamościu, w otoczeniu malowniczych podcieniowych kamienic.

 

DZIEŃ 7

Zamość – Poleski Park Narodowy (100 km)

Zamość nazywany miastem idealnym, jako zespół architektoniczno-urbanistyczny w 1992 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzających zachwyca okazały, wybudowany na planie kwadratu renesansowy rynek z monumentalnym Ratuszem oraz pięknymi ormiańskimi kamienicami. W zrekonstruowanym Bastionie VII mieści się nowoczesne Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Doskonałą propozycją dla rodziny jest wycieczka do Zoo.

Planem na popołudnie będzie Polesie - kraina jezior, kniei, moczarów i bagien. Najcenniejsze fragmenty objęto ochroną tworząc Poleski Park Narodowy. Na terenie parku wytyczono ścieżki przyrodnicze, wyposażone w kilometry drewnianych kładek oraz wieże widokowe, umożliwiające podglądanie natury z bliska. Ciekawą propozycją jest ścieżka przyrodnicza Spławy, rozpoczynająca się w Starym Załuczu, gdzie znajduje się Muzeum Poleskiego Parku Narodowego. Nocleg znajdziesz w pobliskim Urszulinie, Starej Jedlance oraz wielu gospodarstwach agroturystycznych.

 

DZIEŃ 8

Poleski Park Narodowy – Biała Podlaska (100 km) – Janów Podlaski (20 km)

Jadąc w kierunku Białej Podlaskiej warto zatrzymać się w miejscowości Wytyczno. Przy zbiorniku wodnym znajduje się zabytkowy drewniany kościół oraz pomnik Korpusu Ochrony Pogranicza. Także tam rozpoczyna się ścieżka rowerowa Mietiułka oraz pieszy szlak do pobliskiego punktu widokowego na Durnym Bagnie.

Biała Podlaska to należące niegdyś do Radziwiłłów miasto kojarzone przede wszystkim z okazałym zespołem zamkowym z XVII-XVIII w. i doliną rzeki Krzny, malowniczego dopływu Bugu. Odwiedzających zainteresuje Muzeum Południowego Podlasia, prezentujące zbiory twórczości Bazylego Albiczuka oraz jedną z największych w Polsce kolekcji ikon rosyjskich pochodzących z XVII-XIX wieku. Do najciekawszych zabytków miasta należą Brama Wjazdowa, budynek dawnej Akademii Bialskiej z 1628 roku, kościół pw. św. Anny, kościół pw. św. Antoniego i klasztor braci mniejszych kapucynów. W okolicy znajdują się ciekawe propozycje noclegów, m.in. Pensjonat Uroczysko Zaborek oraz Zamek Janów Podlaski.

 

DZIEŃ 9

Janów Podlaski – Gnojno, spływ kajakowy (12 km) – Łuków (82 km)

W pobliżu Janowa Podlaskiego, w miejscowości Wygoda, znajduje się słynna Stadnina Koni Arabskich. Obszar stadniny wraz z zabytkowymi stajniami został uznany za Pomnik Historii. Uroki doliny rzeki Bug najlepiej jest poznawać podczas spływu kajakowego, zaczynając np. w miejscowości Gnojno (kajakowaprzygoda.pl). Po spływie czas na kolejną przygodę, tym razem w krainie Henryka Sienkiewicza.

 

DZIEŃ 10

Łuków - Wola Okrzejska (31 km) – Wola Gułowska (14 km)

Ziemię Łukowską wygodnie zwiedza się na rowerze. Pomocna tu będzie 330-kilometrowa sieć szlaków rowerowych, które stanowią doskonałą atrakcję dla poszukujących aktywności i alternatywy dla przebywania w zatłoczonym mieście. Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Sanktuarium Maryjne i Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, czy łukowskie amonity w Muzeum Regionalnym w Łukowie to tylko część miejsc wartych odwiedzenia.

 

 

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

 

NOCLEGI

GASTRONOMIA

INFORMACJA TURYSTYCZNA

POZOSTAŁE OFERTY

DOJAZD

 

www.lubelskietravel.pl