Lubelskie to unikalne zabytki architektury, wspaniałe historyczne miasta, a także niezwykła przyroda. Wyjątkowość regionu potwierdza fakt, że aż trzy miejsca znajdują się na listach prowadzonych przez organizację UNESCO. Oto one:


ZAMOŚĆ

02 Zamosc UNESCO

Zamość nazywany miastem idealnym, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Zaprojektowane przez wybitnego włoskiego architekta Bernardo Morando miasto-twierdza, jako zespół architektoniczno-urbanistyczny w 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzających zachwyca okazały, wybudowany na planie prostokąta, renesansowy rynek, z pięknymi ormiańskimi kamienicami i ratuszem, który zdobią rozłożyste, klasycystyczne schody. Zamość stale poszerza ofertę dla odwiedzających wykorzystując zabytkowe budynki do tworzenia nowych instytucji kultury, muzeów i atrakcji. Najciekawszą realizacją wydaje się być umiejscowione w zrekonstruowanym Bastionie VII nowoczesne Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Najmłodsi chętnie odwiedzają zoo i atrakcje zlokalizowane w parku miejskim. Podkreślając znaczenie historii, miasto zachęca do przyjazdu zainteresowanych rekonstrukcjami: Szturmem Twierdzy Zamość i Legendą Stołu Szwedzkiego oraz nawiązującym do tradycji Jarmarkiem Hetmańskim. Miasto posiada bogate tradycje muzyczne, które pielęgnuje Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego – najstarsza stale funkcjonująca orkiestra w Polsce. 


ROZTOCZE

03 Roztocze UNESCO

W 2019 roku Roztocze wpisano do międzynarodowej Sieci Rezerwatów Biosfery w ramach Programu „Man and Biosphere” UNESCO jako Transgraniczny Rezerwat Biosfery "Roztocze", obejmujący swoim zasięgiem również część powiatów żółkiewskiego, jaworowskiego i lwowskiego na Ukrainie. Najcenniejsze fragmenty polskiej części Roztocza objęto ochroną, tworząc Roztoczański Park Narodowy, który zachwyca różnorodnością przyrodniczą i atrakcyjną ofertą spędzania wolnego czasu. Zwiedzanie warto rozpocząć od poznania Zwierzyńca, gdzie umiejscowiono siedzibę Parku. Doceniane przez odwiedzających „Stawy Echo” to doskonałe miejsce dla plażowiczów i tych, którzy lubią wypoczywać w otoczeniu wody, lasu i pięknego krajobrazu. Dzięki usytuowanym platformom widokowym można obserwować żyjące półdziko stado koników polskich, potomków tarpana. Warto również odwiedzić Izbę Leśną oraz Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego we Floriance. Roztocze, to też wspaniałe miejsce dla wielu aktywności, takich jak spływy kajakowe, wycieczki piesze i popularne na tym obszarze wyprawy rowerowe, oparte o profesjonalnie przygotowane szlaki, np. „Green Velo” i „Centralny Szlak Rowerowy Roztocza”. Niepowtarzalne krajobrazy, ogromna bioróżnorodność, bogactwo kompleksów leśnych, a także położenie na pograniczu przyrodniczo-kulturowym i na granicy państw – to wszystko sprawia, że nie znajdziesz drugiego tak niepowtarzalnego regionu jak Roztocze. POLESIE

05 Polesie UNESCO

Rangę obszaru podkreśla uznanie go w 2002 r. za Rezerwat Biosfery UNESCO, a także dołączenie go w 2005 r. do listy mokradeł chronionych w ramach Konwencji Ramsar. W 2012 r. Rezerwat Biosfery „Polesie Zachodnie” wspólnie z obszarami chronionymi na Białorusi i Ukrainie włączono na listę rezerwatów transgranicznych w ramach Programu "MAB" UNESCO tworząc Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Polesie Zachodnie”. Będący jego częścią Poleski Park Narodowy to wyjątkowe, przepełnione ciszą i dźwiękami natury miejsce. Pierwsze kroki warto skierować do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Starym Załuczu, który stanowi doskonały wstęp do świadomego poruszania się po Parku. O niezwykłości obszaru świadczy możliwość poznania wielu będących pod ochroną gatunków roślin i zwierząt, m.in. cietrzewia, bociana czarnego, wilka, gronostaja i będącego wizytówką Parku, żółwia błotnego. Specjalny program ochrony, tego narażonego na wyginięcie gatunku, instytucja z powodzeniem realizuje od 1998 roku. Poleski Park Narodowy sprzyja pieszym wędrówkom po profesjonalnie przygotowanych ścieżkach edukacyjnych, m.in. Spławy, Czahary, Perehod. Poprowadzone przez bagna drewniane kładki, pozwalają bezpiecznie dotrzeć do miejsc dotychczas niedostępnych dla człowieka. Bliski kontakt z naturą zapewnia poznawanie Parku i jego okolic na rowerze. Przebiegające przez atrakcyjne tereny szlaki rowerowe stanowią propozycję dla preferujących turystykę aktywną. W bezpośredniej bliskości Parku znajduje się Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie – miejsce wypoczynku dla plażowiczów i amatorów sportów wodnych oraz piękna, graniczna rzeka Bug, którą szczególnie cenią kajakarze i wędkarze.