Lasy Janowskie to jeden z najbardziej rozległych kompleksów leśnych w Polsce, szczególnie doceniany za możliwość doświadczenia bliskości natury, obserwacji zwierząt, ptaków oraz oddalenie od szumu cywilizacyjnego. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą, m.in.: rezerwat Imielty Ług ze ścieżką przyrodniczą i Porytowe Wzgórzena którym rozegrała się największa bitwa partyzancka II wojny światowej i znajdujący się nieopodal Janowa Lubelskiego rezerwat Szklarnia, w którym utworzono ostoję konika biłgorajskiego.

sdr_vivid

Wizytę w Lasach Janowskich dobrze jest rozpocząć od położonego nad zalewem ogromnego, edukacyjno-rekreacyjnego kompleksu jakim jest Zoom Natury. Piękna, piaszczysta plaża, spacerowe aleje, fontanny, ścieżki rowerowe, zewnętrzne siłownie, atrakcyjnie usytuowany park linowy, wieża widokowa oraz nowoczesne laboratoria edukacyjne stanowią zachętę do bliskiego odkrywania otaczającej przyrody. Idealnym miejscem do poznania bogatego świata przyrody z bliska jest także Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” z ciekawą wystawą przyrodniczą i Arboretum leśne z licznymi gatunkami roślin. Żubry w Lasach Janowskich pojawiły się na początku 2021 roku. Wsiedlenie wolnego stada żubrów jest częścią programu odtwarzania krajowej populacji największego ssaka w Europie. 

Na uwagę zasługuje przylegające bezpośrednio do Lasów Janowskich miasto Janów Lubelski, w którym warto zwiedzić ufundowane przez rodzinę Zamoyskich sanktuarium maryjne z kościołem i klasztorem dominikanów z lat 1694-1720, Skansen Kolei Leśnej oraz jeden z pierwszych pomników Tadeusza Kościuszki wzniesiony, w 1818 roku.

Miejscowości:

Janów Lubelski | Zoom na Lasy Janowskie
Modliborzyce | Gmina na styku trzech regionów
Szklarnia | Jedyna w Polsce ostoja konika biłgorajskiego 

Wydarzenia:

Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie (czerwiec / lipiec)
Festiwal Artystów Filmu i Telewizji FART (lipiec)
Festiwal kaszy "Gryczaki" (sierpień)

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna poleca:

Park Rekreacji Zoom Natury
Dwór Sanna ****
Hotel Duo **** w Janowie Lubelskim

Informacja turystyczna w Lasach Janowskich:

Informacja turystyczna w Janowie Lubelskim