Leżący nad rzeką Wieprz Krasnystaw może poszczycić się ciekawą historią. W XV i XVI wieku prowadził tędy ważny szlak handlowy. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest barokowy kościół św. Franciszka Ksawerego z przełomu XVII i XVIII w. Wznoszący się przy świątyni gmach dawnego kolegium jezuitów mieści obecnie Muzeum Regionalne. Niedaleko znajduje się zabytkowy poaugustiański zespół kościelno-klasztorny.

Ciekawy jest również wzniesiony na potrzeby dawnego sejmiku gmach z 1923 r., obecnie siedziba władz miasta. Klęczące drzewo z Krasnegostawu w 2018 roku zostało polskim Drzewem Roku. To 66-letni klon jesionolistny. Forma drzewa, upadającego ku ziemi, następnie wznoszącego się ku niebu symbolizuje nadzieję, która nie pozwala się poddawać. Corocznie miasto jest gospodarzem odbywającego się w sierpniu Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów Chmielaki Krasnostawskie.

Od południowego wschodu Krasnystaw sąsiaduje ze Skierbieszowskim Parkiem Krajobrazowym – malowniczym terenem porozcinanym licznymi wąwozami i jarami.