Bochotnica to wieś letniskowa na Płaskowyżu Nałęczowskim, przy ujściu rzeki Bystrej do Wisły. Znajduje się tu jedna z przepraw promowych umożliwiająca szybkie przedostanie się z kazimierskiego na janowiecki brzeg Wisły. Miejscowość słynie z ruin czternastowiecznego rycerskiego zamku wzniesionego na jednym ze wzgórz, w otoczeniu gęstych lasów. To właśnie tutaj według legendy kwitła miłość pomiędzy Królem Kazimierzem a piękną Żydówką Esterką.

Wśród bochotnickich atrakcji można wymienić z pewnością Ściankę Pożaryskich z kamiennymi grotami będącymi pozostałością po dawnym kamieniołomie. Jednak nie wchodźcie do środka, jest to bardzo niebezpieczne! Kamieniołom lepiej podziwiać z bezpiecznej odległości. Przyglądając się uważnie skałom, można dostrzec wyraźną geologiczną granicę między mezozoikiem – erą dinozaurów a trwającym do dziś kenozoikiem.

Bochotnica i jej okolice dzięki licznym wąwozom, sąsiedztwu Wisły i kamieniołomom charakteryzuje się bogactwem świata przyrody. Można zaobserwować tu liczne gatunki ptaków, a także wszystkie chronione w Polsce gatunki nietoperzy. Wieś stanowi część Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.