Lubelskie to region charakteryzujący się dużą różnorodnością krain i krajobrazów – od najgęstszej w Europie sieci malowniczych lessowych wąwozów w Kazimierskim Parku Krajobrazowym, przez położone na Polesiu pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, po pokryte lasami i mozaiką kolorowych pól pasmo roztoczańskich wzniesień w południowej części regionu. Dominujące w krajobrazie pola, łąki i lasy, pozwalają zapomnieć o wielkomiejskim zgiełku i odpocząć w bliskim kontakcie z naturą. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje aby zaplanowac idealny pobyt na rowerze w województwie lubelskim.

 Green Velo Route 2

Położenie regionu. Województwo lubelskie jest położone we wschodniej części Polski, pomiędzy rzeką Wisłą a rzeką Bug, stanowiącą wschodnią granicę Unii Europejskiej. Odległość z Lublina do Warszawy to 170 kilometrów.

Ukształtowanie terenu. W południowej części regionu znajduje się Roztocze - wypiętrzony wał wzniesień, szerokości 12–32 km i długości około 190 km, przebiegający z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód do Lwowa. Najwyższym wzniesieniem Roztocza i całego województwa lubelskiego jest Wielki Dział, (390,4 m n.p.m). Deniwelacje rosną od ok. 90 m na płn.-zach. do ok. 170 m na płd.-wsch.

Atrakcyjnym dla rowerzystów obszarem są także sąsiadujące z Roztoczem od zachodu Lasy Janowskie, położone Równinie Biłgorajskiej i charakteryzujące się niższymi wysokościami względnymi.

Wyżyna Lubelska graniczy z Roztoczem od północy. To właśnie na tym obszarze znajduje się stolica województwa – Lublin oraz inne ważne miasta regionu, takie jak: Kazimierz Dolny, Puławy czy Zamość. Największe deniwelacje, dochodzące nawet do 100 metrów występują w pobliżu doliny Wisły. To właśnie tam, w okolicach Kazimierza Dolnego znajduje się najgęstsza w Europie sieć lessowych wąwozów.

Obejmujące północno-wschodnią część regionu Polesie to teren równinny o niewielkich różnicach wysokości względnej, obejmujący m.in. obszar atrakcyjnego turystycznie pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Najcenniejsze przyrodniczo obszary Polesia Zachodniego objęto ochroną tworząc Poleski Park Narodowy.

Interesującym i zróżnicowanym obszarem jest Nizina Południowopodlaska w północnej i północno-zachodniej części województwa. Teren w północnej części jest lekko falisty, znajduje się tam m.in. przełomowy odcinek rzeki Bug oraz miasto Biała Podlaska. Część południowa jest równinna.

Lubelskie Bicycle Ride 3

Idealnymi miejscami na bazy rowerowe, ze względu na położenie, noclegi oraz atrakcje turystyczne są m.in.: Tomaszów Lubelski, Zwierzyniec, Józefów – doskonałe miejscowości dla rowerzystów chcących eksplorować malownicze tereny Roztocza. Lublin – stolica województwa, położona w jego centralnej części. Rozpoczynają się tutaj ciekawe szlaki regionalne prowadzące do Kazimierza Dolnego (70 km) oraz Woli Uhruskiej (110 km). Kazimierz Dolny – niewielka klimatyczna miejscowość malowniczo usytuowana nad rzeką Wisłą. Stanowi centralny punkt Krainy Lessowych Wąwozów, jednego z najatrakcyjniejszych turystycznie obszarów w województwie i całym kraju. Włodawa – nazywana „Miastem Trzech Kultur”, stanowi doskonałą bazę noclegową do poznawania wielu ciekawych miejsc położonych na Polesiu i wzdłuż granicznej rzeki Bug. Janów Lubelski – to miasto położone w sercu Lasów Janowskich, stanowiących część Puszczy Solskiej – jednego z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce. Jako bazy dla rowerzystów warto polecić także: Chełm, Nałęczów, Białą Podlaską oraz Janów Podlaski.

Central Cycling Route of Roztocze 2

Infrastruktura rowerowa jest dobrze rozwinięta. Turyści mogą skorzystać z wielu wypożyczalni rowerowych w miastach, parkach narodowych oraz innych atrakcyjnych turystycznie obszarach, takich jak: Lublin, Zamość, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Włodawa, Urszulin (Poleski PN), Zwierzyniec (Roztoczański PN).

Dodatkowo w Lublinie, Chełmie i Nałęczowie funkcjonuje system roweru miejskiego.

Turystyka rowerowa w województwie lubelskim jest bardzo popularna a zainteresowanie stale rośnie. Efektem jest rozwój infrastruktury rowerowej oraz regulacja przepisów ruchu drogowego, co wpływa na wzrost bezpieczeństwa rowerzystów. Kultura jazdy kierowców samochodów w stosunku do rowerzystów jest zadowalająca. Coraz więcej obiektów noclegowych przystosowuje swoje funkcje do potrzeb turystów z rowerami.

Green Velo Route 3

Przez Lubelskie przebiega 5 regionalnych szlaków rowerowych o łącznej długości ponad 1000 kilometrów:

Lublin – Wola Uhruska ( ~107 km)

Nadbużański Szlak Rowerowy: Janów Podlaski – Hrubieszów ( ~256 km)

Lublin – Kazimierz Dolny ( ~67 km)

Kazimierz Dolny – Kraśnik ( ~106,5 km)

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza: Kraśnik – Lwów ( ~187,6 km – odcinek polski)

Ponadto ok. 400 kilometrów Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo prowadzi przez województwo lubelskie.

Szlaki regionalne są dobrze oznakowane i znajdują się na nich miejsca odpoczynku, wyposażone w drewniane wiaty, ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci i mapy okolicy. 

Regionalne szlaki rowerowe w większości prowadzą drogami asfaltowymi o niewielkim natężeniem ruchu i dobrej lub bardzo dobrej nawierzchni. Niektóre odcinki wyznaczone zostały wzdłuż nieutwardzonych dróg polnych i leśnych, których przejechanie jest proste i bezpieczne oraz dostarcza wielu wrażeń widokowych.

Poza szlakami regionalnymi w województwie lubelskim znajduje się wiele innych oznakowanych lokalnych tras, doskonałych do rekreacyjnych przejażdżek. Warto w tym miejscu wspomnieć m.in. o szlakach rowerowych w Lasach Janowskich czy Szlaku Ziemi Łukowskiej.

Planując wycieczkę nieprowadzącą znakowanymi szlakami rowerowymi najlepiej jest wybierać drogi gminne i powiatowe, które charakteryzują się niewielkim natężeniem ruchu, zwykle dobrym stanem nawierzchni oraz prowadzą przez ciekawe krajobrazowo obszary. Rowerzysta nie może korzystać z dróg ekspresowych. Poruszając się innymi drogami krajowymi lub wojewódzkimi należy wziąć pod uwagę zwiększone natężenie ruchu i zachować ostrożność.

Jableczna Monastery Green Velo Route

Dlaczego warto wybrać Lubelskie? Różnorodność krain jakie niesie za sobą przestrzeń pomiędzy Roztoczem a Polesiem sprawia, że trudno się tutaj nudzić. Spacer po zamojskim rynku, rowerowa wycieczka w urzekające okolice Kazimierza Dolnego, czy spływy kajakowe po lubelskich rzekach, to tylko niektóre atrakcje, które tu na Ciebie czekają.

Lubelskie to region, który w przeszłości zamieszkiwały różne kultury. Ich ślady obecne są w świetnie zachowanej architekturze. Tylko tutaj na odcinku kilkudziesięciu kilometrów odnajdziesz świątynie katolickie, prawosławne i neounickie, tatarskie cmentarze i żydowskie kirkuty. W niewielkim, przygranicznym miasteczku, Włodawie, do dzisiaj funkcjonują obok siebie synagoga, cerkiew i kościół katolicki. Kwintesencją połączenia tradycji Wschodu i Zachodu jest Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie z freskami rusko-bizantyjskimi pochodzącymi z 1. poł. XV w.

Lubelskie Bicycle Ride 2

Tutaj zawsze się coś dzieje. Odbywające się cyklicznie festiwale podkreślają atmosferę otwartości, szacunku do kultury i potrzeby dzielenia się nowoczesnym podejściem do tradycji. Noc Kultury, Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński, Europejski Festiwal Smaku w Lublinie, Jarmark Hetmański w Zamiściu, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą oraz Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu to tylko niektóre wydarzenia warte polecenia.

W województwie lubelskim odbywa się jedna z największych imprez rowerowych w Polsce – Święto Roweru w Lubartowie (czerwiec). Ciekawych wydarzeń jest więcej, np. Tydzień Turystyki Rowerowej Bike’owe Roztocze (sierpień) Gwiaździsty Rajd Rowerowy na Wzgórze Polak, czy Ogólnopolski Rajd Rowerowy Jastrzębia Zdebrz (wrzesień). W każdy ostatni piątek miesiąca w Lublinie odbywa się Lubelska Masa Krytyczna – wspólny przejazd rowerowy ulicami miasta, mający na celu zwrócenie uwagi na potrzeby rowerzystów.

Na miłośników rowerowych zawodów czekają takie imprezy jak Międzynarodowy Rowerowy Maraton Kresowy MTB w Gminie Chełm (lipiec), Lubelski Maraton Rowerowy (maj) czy Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Kolarstwie Szosowym.

Roztocze 2

Gdzie warto się wybrać? Opis krain geograficznych w województwie lubelskim. Ze względu na różnorodność krajobrazową całe województwo lubelskie jest interesujące dla rowerzystów. Do najciekawszych kierunków należą:

Roztocze – to malownicza kraina ciągnąca się wąskim pasmem wzniesień od Kraśnika po Lwów. Charakteryzują ją gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza oraz wyjątkowy w skali kraju klimat. To najbardziej nasłoneczniony obszar w Polsce, gdzie stężenie jodu jest porównywalne do tego na wybrzeżu. Najcenniejsze obszary leśne zostały objęte ochroną w ramach Roztoczańskiego Parku Narodowego – najbardziej zalesionego wśród polskich parków. Utworzono tutaj również liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Wyjątkowe walory naturalne, kulturowe i historyczne sprawiają, że w 2019 r. Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze został wpisany na elitaną Listę Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. To idealny kierunek dla miłośników turystyki aktywnej. Na rowerzystów czeka Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Długość polskiej części szlaku wynosi 190 kilometrów i jest oznakowana kolorem czerwonym. Nawierzchnia trasy jest w większości asfaltowa, a niewielka część przebiega przez tereny gruntowe.

Lasy Janowskie – sąsiadujące od zachodu z Roztoczem to jeden z najbardziej rozległych kompleksów leśnych w Polsce, szczególnie doceniany za możliwość doświadczenia bliskości natury z dala od szumu cywilizacyjnego. To teren chętnie wybierany przez rowerzystów, którzy mają do dyspozycji liczne utwardzone drogi leśne i sieć około 300 kilometrów oznakowanych szlaków rowerowych. Obszar jest pozbawiony znacznych deniwelacji, więc jazda rowerem nie wymaga dużego wysiłku.

Polesie i Dolina Bugu – rowerzyści pragnący poznać dziką przyrodę i wielokulturową historię polskiego pogranicza powinni wybrać się na Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Lubelski odcinek trasy ma długość ok. 400 kilometrów i prowadzi m.in. przez Polesię i wzdłuż granicznej rzeki Bug. Teren nie posiada większych deniwelacji. Nawierzchnia szlaku jest głównie asfaltowa, tylko niewielka jego część to drogi leśne i polne, będące ciekawym urozmaiceniem wycieczki. Warto nieco zboczyć ze szlaku aby odwiedzić Poleski Park Narodowy. Park można zwiedzać na rowerze korzystając z oznakowanej trasy „Mietiułka” o długości około 20 kilometrów.

Dolina Wisły – jeden z regionalnych szlaków prowadzi z Lublina do Kazimierza Dolnego (ok. 70 kilometrów). Trasa wiedzie przez urozmaicony krajobrazowo obszar Płaskowyżu Nałęczowskiego. Nagrodą są piękne widoki Małopolskiego Przełomu Wisły. Większość trasy poprowadzono drogami o nawierzchni asfaltowej, a tylko kilka krótkich odcinków to drogi polne lub leśne. Szlak rozpoczyna się na wysokości 210 m. n.p.m. i kończy na wysokości 135 m. n.p.m. Rowerową podróż wzdłuż doliny rzeki Wisły można kontynuować innym regionalnym szlakiem z Kazimierza Dolnego do Kraśnika (ok 103 kilometrów). Obszary szczególnie cenne przyrodniczo objęto ochroną tworząc Kazimierski oraz Wrzelowiecki Park Krajobrazowy. Pod względem technicznym trasa odznacza się średnim stopniem trudności i prowadzi w większości drogami asfaltowymi. Najniższy punkt trasy położony jest 124 m. n.p.m. a najwyższy 252 m. n.p.m.

Central Cycling Route of Roztocze

Opis najważnieszych szlaków rowerowych:

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo - mający blisko 2000 km długości szlak, to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie. Lubelska część szlaku ma długość ok. 400 kilometrów i prowadzi m.in. wzdłuż wschodniej granicy kraju, przez malownicze tereny nadbużańskie z sanktuariami różnych wyznań: w Pratulinie, Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, wielokulturowe miasta: Chełm, Szczebrzeszyn i Włodawę czy Roztoczański Park Narodowy. W 2019 r. Roztocze wpisano na Listę Transgranicznych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Jednym z wyróżników Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo jest znajdująca się wzdłuż całej trasy infrastruktura rekreacyjna. Miejsca takie nazwane zostały MOR-ami, czyli Miejscami Obsługi Rowerzystów. Zlokalizowane są co 8-10 kilometrów, zwykle przy atrakcjach turystycznych i ciekawych miejscowościach. Wszystkie MOR-y są jednolicie oznakowane i wyposażone w wiaty, ławy, stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci, a niektóre również w toalety przenośne. MOR-y pozwalają na odpoczynek, schronienie się przed deszczem oraz uzyskanie informacji o atrakcjach w najbliższej okolicy. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany.

Dystans całkowity: ok. 400 km (w województwie lubelskim)

Deniwelacje: najwyższy punkt 350 m. n.p.m. / najniższy punkt 220 m.n.p.m. (w województwie lubelskim)

www: www.greenvelo.pl/en

Mapa: https://greenvelo.pl/en/map
GPX: https://greenvelo.pl/en/detal/1-greenvelo-green-velo

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza - Roztocze to malownicza kraina ciągnąca się wąskim pasmem wzniesień od Kraśnika po Lwów. Charakteryzują ją gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza oraz wyjątkowy w skali kraju klimat. To najbardziej nasłoneczniony obszar w Polsce. Najcenniejsze obszary leśne zostały objęte ochroną w ramach Roztoczańskiego Parku Narodowego – najbardziej zalesionego wśród polskich parków. Utworzono tutaj również liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Wyjątkowe walory naturalne, kulturowe i historyczne sprawiają, że w 2019 r. Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze został wpisany na elitarną Listę Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. To idealny kierunek dla miłośników turystyki aktywnej. Na rowerzystów czeka Centralny Szlak Rowerowy Roztocza prowadzący z Kraśnika do granicy Polski w Hrebennem. Długość polskiej części szlaku wynosi 190 kilometrów i jest oznakowana kolorem czerwonym. Prowadzi w większości drogami asfaltowymi, chociaż zdarzają się także krótkie odcinki o nawierzchniach nieutwardzonych. Najniżej położony punkt na szlaku znajduje się na wysokości ok. 210 m n.p.m. (okolice Radecznicy), a najwyższy w polskiej części to ok. 335 m.n.p.m. w okolicy miejscowości Podlesina.

Dystans całkowity: ok. 190 km (w województwie lubelskim)

Deniwelacje: najwyższy punkt 335 m.n.p.m. / najniższy punkt 210 m.n.p.m. (w województwie lubelskim)

www: https://www.roweloveroztocze.pl/en

Mapa: https://roweloveroztocze.pl/en/main/#maps

Hotel Lublin

Noclegi. W województwie lubelskim istnieje spójny system rekomendacji obiektów noclegowych o nazwie „Miejsce Przyjazne Rowerzystom” (w skrócie MPR), które są przystosowane do potrzeb osób uprawiających turystykę rowerową.

W związku z ciągłym wzrostem zainteresowania turystyką rowerową i rozwojem infrastruktury coraz więcej obiektów noclegowych chętnie przyjmuje cyklistów, zapewnia możliwość skorzystania z pobytu przez jedną osobę, wczesnego wymeldowania, bezpiecznego i nieodpłatnego przechowania rowerów, udostępnia narzędzia do podstawowych napraw, udziela informacji ustnej i drukowanej na temat szlaków w okolicy a nawet przygotowuje odpowiednie śniadanie.

Do takich obiektów należą m.in. Hotel Ibis Styles Tomaszów Lubelski, Hotel Zamek Janów Podlaski, Hotel Dwór Droblin, Hotel Duet w Chełmie, Siedlisko Sobibór, Hotel Duo Spa w Janowie Lubelskim, Hotel Antoni w Tomaszowie Lubelskim, Hotel Renesans w Zamościu, czy Agroturystyka Polana i Brzozowy Dworek w Lipowcu.

Dobrym pomysłem dla rowerzysty będzie skorzystanie z oferty licznych w województwie lubelskim gospodarstw agroturystycznych, które poza wypoczynkiem w ciszy i spokoju, oferują także kuchnię regionalną.

Pirog Biłgorajski

Kuchnia lubelska. Lista tradycyjnych potraw województwa lubelskiego jest bardzo bogata i… smaczna. Oto niektóre z potraw, których musisz spróbować odwiedzając region: cebularz lubelski, piróg biłgorajski gryczany lub jaglany, forszmak lubelski, lubelskie miody, pierogi lubelskie lub ze świeżymi owocami.

Sieć sklepów wielobranżowych jest bardzo dobrze rozwinięta, równomiernie we wszystkich częściach regionu. Asortyment jedzenia jest szeroki, tak jak w innych europejskich krajach. Należy pamiętać, że w Polsce większość niedziel jest wolna od handlu, a sklepy mogą być zamknięte. Nie dotyczy to restauracji i innych lokali gastronomicznych.


Green Velo Route 5

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów. Zasady ruchu drogowego, w tym prawa i obowiązki rowerzystów, reguluje Ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Oto niektóre z zasad: Aby jeździć rowerem na części jezdni, pasie ruchu, chodnika lub drogi osoba pełnoletnia potrzebuje tylko dowodu osobistego. Zakaz jazdy na rowerze obowiązuje jedynie na drogach ekspresowych oraz autostradach. Jeśli wzdłuż prawej strony jezdni istnieje pas rowerowy, kierujący pojazdem rowerowym ma obowiązek jechać pasem, a nie drogą publiczną. Rowerzysta zobowiązany jest jeździć możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Rowerzysta nie może przejechać na rowerze przez przejście dla pieszych. Jazda na dwóch kółkach możliwa jest wyłącznie po osobno oznakowanym przejeździe rowerowym. 

Rower biorący udział w ruchu drogowym musi być wyposażony w:
- światła przednie – najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- światła tylne – najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, ale o kształcie innym niż trójkąt oraz przynajmniej jedno światło pozycyjne czerwone.
- co najmniej jeden działający hamulec,
- dzwonek bądź inny sygnał ostrzegawczy o dźwięku nieprzeraźliwym.

Świateł musimy używać od zmierzchu do świtu. W Polsce nie ma konieczności jazdy w kasku, jednak używając go rowerzysta jest znacznie bezpieczniejszy. Nie ma przymusu używania kamizelek odblaskowych, ale po zmroku jadąc słabo oświetloną drogą odblaskowa kamizelka znacznie zwiększa widoczność i bezpieczeństwo.

Transport. Samochód z możliwością transportu rowerów może być pomocny w planowaniu ciekawych wycieczek, jednak nie jest konieczny. W regionie istnieje wiele miejsc, w których można wypożyczyć zarówno samochód, jak i bagażniki rowerowe. Najlepszym rozwiązaniem, przystosowanym do transportu rowerów, jest korzystanie z połączeń kolejowych. Rozkład jazdy dostępny jest na stronie: https://rozklad-pkp.pl

Central Cycling Route of Roztocze 3

Kiedy najlepiej odwiedzić województwo lubelskie na rowerze? Najlepszymi miesiącami dla rowerzystów w województwie lubelskim są kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień, czyli pora wiosenno-letnia. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec – średnia temperatura to ok. 21 stopni. Warto także rozważyć wycieczkę rowerową w październiku, czy listopadzie, ze względu na piękne jesienne krajobrazy – okres słonecznej i ciepłej pogody w czasie utrzymywania się układu wyżowego określany jest jako Złota Polska Jesień. 

Ze względu na położenie regionu i jego powierzchnię, nie ma większych różnic w charakterystyce pogody pomiędzy jego różnymi częściami. Ciekawostką jest fakt, że Roztocze, położone w południowej części województwa lubelskiego, jest najbardziej nasłonecznionym obszarem w kraju.

Zwierzyniec

Sklepy i serwisy rowerowe są szeroko dostępne we wszystkich turystycznych obszarach oraz miastach regionu, takich jak Lublin, Zamość, Chełm, Puławy, Biała Podlaska, Włodawa, Lubartów, Janów Lubelski i innych.

Wypożyczalnie Rowerów. Nic nie zastąpi własnego roweru podczas wycieczki, jednak w województwie lubelskim turyści mogą również skorzystać z wielu wypożyczalni rowerowych w miastach, parkach narodowych oraz innych atrakcyjnych turystycznie obszarach: Lublin, Zamość, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Włodawa, Urszulin (Poleski PN), Zwierzyniec (Roztoczański PN). Dodatkowo w Lublinie, Nałęczowie i Chełmie funkcjonuje system roweru miejskiego.

Lublin:

Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej
ul. Krakowskie Przedmieście 6, 20-002 Lublin
tel. +48 81 532 44 12
info@loitik.eu
www.lublintravel.pl

Słoneczny Wrotków
ul. Osmolicka 1, 20-518 Lublin
tel. +48 81 446 51 70
www.mosir.lublin.pl

Lubelski Rower Miejski
tel. +48 81 464 66 00
www.lubelskirower.pl

Zamość i Roztocze:

Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej
Rynek Wielki 13 (ratusz), 22-400 Zamość
tel. +48 84 639 22 92
www.zci.zamosc.pl

 Bagienne Bractwo Obserwatorów Terenowych
(wypożyczalnia pendzoków – 4-kołowych rowerów 4-osobowych)
ul. Sukiennicza 13, 23-300 Janów Lubelski
tel. +48 502 316 616
www.obserwatorzy.pl

Józefowska Wypożyczalnia Rowerowa
ul. Kościuszki 54a, 23-460 Józefów
tel. +48 502 479 755, +48 506 553 994
jozefowska.wypozyczalnia@gmail.com

Wypożyczalnia rowerów Browar Zwierzyniec
ul. Browarna 7, 22-470 Zwierzyniec
tel. +48 502 221 763
wypozyczalnia@roweryzwierzyniec.pl
www.roweryzwierzyniec.pl

Kraina Lessowych Wąwozów:

Marina Puławy
ul. Portowa 3, 24-100 Puławy
tel. +48 797 399 260
biuro@marina-pulawy.pl
www.marina-pulawy.pl

Polesie:

Poleski Park Narodowy
ul. Lubelska 3a, 22-234 Urszulin
tel. +48 82 562 23 88
www.poleskipn.pl

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Włodawa
ul. Szkolna 4, 22-200 Włodawa
tel. +48 82 572 25 84, +48 82 572 12 59
www.mosir.wlodawa.eu

Punkt Informacji Turystycznej Włodawa

ul. Partyzantów 25, 22- 200 Włodawa
tel. +48 82 571 70 73
it.wlodawa@gmail.com

informacja turystyczna

Mapy i wydawnictwa rowerowe. Istnieje wiele dobrych wydawnictw dotyczących turystyki rowerowej. Dobre mapy rowerowe województwa lubelskiego są dostępne w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Lublinie (ul. Krakowskie Przedmieście 6, 20-002 Lublin, tel. +48 81 532 44 12, e-mail:info@loitik.eu).