Co wspólnego z Bychawą ma Barbra Streisand, Izaak Bashevis Singer i Jan Zamoyski? Zaraz wszystkiego się dowiecie. U styku rzek Kosarzewka i Gałęzówka, na Wyniosłości Giełczewskiej, leży Bychawa. Miejscowość uzyskała prawa miejskie już w 1537 roku. Jednak historia Bychawy i jej okolic rozpoczyna się wieki wcześniej. Już w czasach wczesnośredniowiecznych występowało tu osadnictwo. Świadczą o tym ślady przedpiastowskiego grodziska odkrytego nieopodal północnej granicy miasta.

Wśród zachowanych do czasów obecnych zabytków można wymienić układ urbanistyczny wraz z zespołem siedemnastowiecznego, choć później rozbudowywanego kościoła parafialnego. Znajduje się tu także budynek dawnej synagogi. Miłośnikom klimatycznych zakątków polecamy ruiny neogotyckiego pałacu, dawnego szesnastowiecznego zamku obronnego nad Zalewem Bychawskim. Zalew wraz z sąsiednimi stawami „Zielona Dolina” to także doskonała propozycja dla fanów wędkarstwa. Na terenie miejscowości znajduje się Rezerwat Przyrody „Podzamcze” o charakterze stepowym, gdzie można zaobserwować rzadkie gatunki roślin, między innymi oman szorstki czy ostrożeń pannoński.

O Bychawie usłyszał świat dzięki opowiadaniu noblisty Izaaka Bashevisa Singera „Yentl, chłopiec z jesziwy”. To historia o córce rabina, która w przebraniu chłopca studiuje w bychawskiej akademii talmudycznej. Ekranizacji podjęła się Barbra Streisand, która zagrała jednocześnie główną rolę.

Miasteczko było ważnym ośrodkiem kalwinizmu. Na jednym z tutejszych synodów młody szlachcic Jan Zamoyski otrzymał błogosławieństwo przed wyjazdem na studia do Padwy. Co ciekawe późniejszy hetman i kanclerz wielki koronny, założyciel miasta Zamość, wrócił z Włoch do Polski już jako katolik.

Bychawa słynie z organizowanego tu rokrocznie Ogólnopolskiego Festiwalu „W krainie pierogów”, podczas którego odbywają się nieoficjalne Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Pierogów.