Lubelskie jest pełne niesamowitych miejsc i związanych z nimi historii. Od najstarszej w Polsce piramidy, przez tajemnicze olbrzymie kręgi, spotkania z duchami, aż po miejsce lądowania UFO. Nie wierzysz? Przygotowaliśmy dla Ciebie informację o kilku z nich. Teraz możesz śmiało wybrać się w podróż inną niż zwykle i zobaczyć wszystko na własne oczy. No chyba, że się boisz...? 

 
Mucharyniec (Muszaryniec)

2. Mucharyniec

Tajemnicze leśne uroczysko Mucharyniec, położone jest niedaleko Sławatycz, w powiecie bialskim. Osobliwe miejsce jest idealnym kręgiem o powierzchni 4-5 ha, tworzącym suchą wyspę na której drzewa rosną niechętnie. Miejscowe podania mówią o tajemniczej mocy powodującej, że łatwo tam stracić orientację, poplątać ścieżki, a kompasy wariują. Jedna z legend głosi, że w tym miejscu stała cerkiew, która w niewyjaśnionych okolicznościach zapadła się pod ziemię. Inna wersja mówi o meteorycie i promieniowaniu kosmicznym. Jaka jest prawda? Nie wiadomo. Miejsce wciąż czeka kompleksowe badania naukowców.


Emilcin

3. Emilcin

Słyszeliście o incydencie w Roswell? Nie musicie wybierać się za Wielką Wodę, zajrzyjcie do Emilcina. To niewielka wieś położona w pobliżu Opola Lubelskiego. 10 maja 1978 roku miejscowy rolnik Jan Wolski spotkał tam kilka małych istot o zielonych twarzach. Nieopodal nad ziemią unosił się błyszczący pojazd. Obcy zaprosili Pana Jana na pokład i wykonali bezbolesne badania. Byli kulturalni i porozumiewali się piskliwym „titititi”. Niezidentyfikowany obiekt widział także niezależny świadek, 7 letni Adaś. Ufolodzy na miejscu znaleźli wiele śladów świadczących o możliwości takiego zdarzenia. Główny świadek został poddany wnikliwym obserwacjom m.in. pod kątem skłonności do fantazjowania. Wyniki były jednoznaczne: w Emilcinie doszło do kontaktu człowieka z obcą cywilizacją.

 
Krupe

sdr_vivid

W pobliżu Krasnegostawu znajduje się niewielka wieś Krupe z malowniczo położonymi ruinami renesansowego zamku. Budowla została wzniesiona staraniem Pawła Orzechowskiego pod koniec XVI wieku i rozbudowana w latach 1604 – 1608. Po zniszczeniach dokonanych przez wojska kozackie i szwedzkie oraz pożary w połowie XVII wieku, zamek częściowo odbudowano. Od drugiej połowy XVIII w. pozostaje w ruinie. Do dnia dzisiejszego przetrwały ściany oraz ślady fos. Nad i pod oknami można dostrzec częściowo zachowane dekoracje sgraffitowe. Według miejscowych podań wieczorami, po murach przesuwa się tajemniczy cień układający się w postać szlachcica w kontuszu. Prawdopodobnie jest to duch jednego z właścicieli zamku, poszukującego ukrytego skarbu...

 
Krynica

7. Arianka

Jedna z najstarszych i największych piramid w Polsce znajduje się w Lubelskim. To "grobisko" ariańskie położone na zalesionym wzgórzu przy miejscowości Krynica (powiat krasnostawski). Budowla o wysokości niemal 20 metrów została wzniesiona prawdopodobnie w XVII wieku - znacznie wcześniej niż znany piramidalny grobowiec w Rapie (województwo warmińsko-mazurskie). To miejsce spoczynku szlachcica, podkomorzego chełmskiego Pawła Orzechowskiego. Ponieważ był on arianinem nie mógł być pochowany na cmentarzu dla katolików. Miejscowe podania utrzymują, że dawniej z zamku w Krupem do grobiska prowadził podziemny korytarz.

 
Neple

9. Neple

W pobliżu wsi Neple, nad Bugiem, stoi osnuty legendami kamień, przypominający sylwetkę kobiety, tzw. "kamienna baba". Skąd się tutaj wziął? Kto, kiedy i w jakim celu go postawił? Niektórzy w figurze widzą krzyż pokutny. Jedno z miejscowych podań głosi jednak, że jest to młoda dziewczyna zaklęta przez matkę w kamień. Kamień powoli pochyla się ku ziemi i kiedy dotknie jej czołem, panna młoda ożyje...  Bajki? Może. Naukowcy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o funkcję podobnych głazów.

 
Kniazie

sdr_vivid

O miejscowości Kniazie koło Lubyczy Królewskiej i znajdujących się tam klimatycznych ruinach cerkwi greckokatolickiej usłyszał cały świat od Warszawy po Hollywood. Stało się tak za sprawą kręconych tu scen do filmu "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który był nominowany do Oscara w 2019 roku w trzech kategoriach: „najlepszy film nieanglojęzyczny”, „najlepszy reżyser” oraz „najlepsze zdjęcia”. Ukraińska greckokatolicka cerkiew pw. św. męczennicy Paraskewii została zbudowana w latach 1798-1806. Cerkiew została zniszczona podczasj walk niemieckich i radzieckich wojsk w 1941 roku, a następnie spalona w 1944 roku.


Zawieprzyce

10. Zawieprzyce

Planującym wycieczkę w okolice Lublina polecamy Zawieprzyce, miejsce, gdzie wakacje spędzała sama Maria Curie-Skłodowska. Na wysokiej skarpie Wieprza, obok malowniczo położonych ruin pałacu, zachowały się cenne obiekty z XVII-XIX w.: kaplica, oranżeria, brama wjazdowa oraz lamus. Intrygująca jest legenda o ruinach dawnego pałacu. Dawno, dawno temu, po wyprawie króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń, lubelski kasztelan Jan Granowski w zamian za swoje zasługi w walce powrócił do Zawieprzyc z wieloma jeńcami tureckimi. Los chciał, aby wśród tych biedaków znalazła się piękna Greczynka Theophania. Granowski długo zabiegał o względy owej niewiasty, jednak bezskutecznie. Jej ukochanym był jeden z jeńców, i to właśnie do niego należało jej serce. Zazdrosny kasztelan, znany ze swojego okrucieństwa, postanowił ukarać nieszczęsną parę, zamurowując ich żywcem w komnacie. Od tej pory miejsce to nie zaznało spokoju i po dziś dzień, gdy zapada nów księżyca, można spotkać dwie niewinne dusze spacerujące po ruinach zamku.

Galeria zdjęć - tajemnicze miejsca w województwie lubelskim: