Biłgoraj, otoczony lasami Puszczy Solskiej, to słynny dawny ośrodek przemysłu sitarskiego. Miejscowość położona w rozwidleniu rzek Czarna i Biała Łada, od XVII wieku znana była z produkcji wszelkiego rodzaju sit. Co ciekawe, rzemieślnicy biłgorajscy stworzyli swój własny tajny język, znany jedynie mieszkańcom miasta. Miało to na celu ochronę interesów i swobodną komunikację w trakcie licznych wyjazdów handlowych. Niestety do czasów obecnych nie zachowały się jego tajniki, za to odwiedzając Biłgoraj mamy możliwość zobaczenia na własne oczy oryginalnej zagrody sitarskiej. Sitarskie rzemiosło przybliżają także organizowane cyklicznie widowiska plenerowe.

Biłgoraj zasłynął również dzięki wybitnemu nobliście. Z miastem związany był pisarz Isaac Bashevis Singer, autor uznanego „Sztukmistrza z Lublina”. Dziadek I.B. Singera był rabinem miejscowej gminy żydowskiej. Pisarz bywał tu często a o jego związku z miasteczkiem przypomina pomnik-ławeczka z postacią literata.

W mieście znajdują się także kilkakrotnie przebudowywane, trzy barokowe kościoły - między innymi ufundowane przez polskie rody magnackie Potockich i Zamoyskich. Wybierając się do Biłgoraja warto zaplanować odwiedziny w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, gdzie prezentowane są liczne wystawy stałe i czasowe przybliżające dzieje regionu.