Annopol zwany "Bramą Lubelszczyzny" to niewielkie miasteczko położone tuż przy zachodniej granicy województa lubelskiego, w obrębie Małopolskiego Przełomu Wisły. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy to w 1761 roku, na mocy przywileju króla Augusta III Sasa, uzyskało prawa miejskie na gruntach wsi Rachów. Wcześniej, w 1724 roku, miejscowość otrzymała przywilej na organizację jarmarków i targów. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu królowej polskich rzek, w przeszłości miejsowość stanowiła portowy ośrodek handlu oraz flisactwa.

W centrum Annopola warto zwrócić uwagę na zabytkowy układ urbanistyczny oraz drewniany kościół pw. św. Joachima i Anny z 1740 roku, stanowiący cenny przykład architektury sakralnej.

Spacerując po okolicy, warto odwiedzić wysokie skarpy nad Wisłą, skąd roztacza się malownicza panorama Małopolskiego Przełomu Wisły. Rzeka na tym odcinku zachowuje swój dziki charakter, tworząc wysepki będące ostoją dla lokalnej fauny i flory.

W pobliskich miejscowościach również znajdują się interesujące zabytki. W Świeciechowie warto zobaczyć kaplicę grobową oraz bramę cmentarną, natomiast w Bliskowicach – zabytkowy dwór.