Wielokulturowy Nurt Bugu to kraina styku kultur i granic, gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu. Unikalne wydarzenia kulturalne uzupełniają mnogość zabytków kulturowych i religijnych, sanktuariów o niepowtarzalnej architekturze. Odrestaurowane dwory nadbużańskie przenoszą w przeszłość oferując wypoczynek z dala od pośpiechu cywilizacji. Zdrowe powietrze, mnóstwo zieleni, magia poleskich krajobrazów, festiwale, plenery malarskie i oddalenie nadbużańskich terenów od wielkich miast, to walory, które docenią spragnieni ciszy w bliskim kontakcie z naturą.

Podróż Wielokulturowym Nurtem Bugu warto rozpocząć od Włodawy. Miasteczka położonego na Polesiu przy granicy z Białorusią, nad rzeką Bug, nazywanego „miastem trzech kultur”. Tutaj wspólnie przez wieki egzystowali wyznawcy katolicyzmu, judaizmu i prawosławia. Świadectwo w postaci znajdujących sią na sąsiednich ulicach świątyń: Zespołu Synagogalnego, późnobarokowego kościoła pw. św. Ludwika z klasztorem Paulinów, cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, pozwala na realny kontakt z wielokulturowością tego miejsca. We Włodawie odbywa się również, zainicjowany w 1995 roku Festiwal Trzech Kultur. To niezwykłe wydarzenie łączące przeszłość małego kresowego miasteczka z jego teraźniejszością. Realizuje ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, tolerancji i koegzystencji.

Ofertę przyrodniczą uzupełniają wydarzenia artystyczne, które wpisując się w pierwotny krajobraz podkreślają wartości płynące z szacunku do naturalnej przestrzeni. Realizowany przez Fundację Latająca Ryba Festiwal Land Art kontynuuje koncepcję wychodzenia sztuki poza duże ośrodki miejskie, gospodarcze, muzea i galerie. Podczas festiwalu powstają plenerowe galerie sztuki. Działania te wpisują się w światowy trend ekologicznych działań wizualnych w strukturze środowiska naturalnego.

Miłośnicy zdrowego trybu życia, aktywnego spędzania czasu, pasjonaci kajakarstwa i innych sportów mogą skorzystać z oferty aktywnego wypoczynku. Niezwykłe doznania dostarczy spływ rzeką Bug, na granicy Unii Europejskiej i wyprawa Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo.

Wielokulturowy Nurt Bugu zapewni regenerację sił najbardziej wymagającym podróżnikom. Pobyt w klimatycznym, świetnie przystosowanym do współczesnych wymagań turystów skansenie Uroczysko Zaborek zrealizuje koncepcję nietuzinkowego wypoczynku w zgodzie z naturą. Natomiast oczekującym hotelowego zaplecza swoje wysokiej jakości usługi oferuje czterogwiazdkowy obiekt Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim. Nieprzypadkowa lokalizacja hotelu wiąże się ze znaną na całym świecie Państwową Stadniną Koni i hodowlą koni czystej krwi arabskiej.


Wydarzenia:

Land Art Festiwal (lipiec)
Dni Konia Arabskiego Pride of Poland (sierpień)
Festiwal Trzech Kultur (wrzesień)