Lubelskie w plenerze, dzikie, tajemnicze, unikalne. Mamy mnóstwo pomysłów na odkrywanie pięknego regionu między Wisłą a Bugiem i nie zawahamy się nimi podzielić. Spacerem, na rowerze, kajakiem wzdłuż wschodniej granicy Polski, a może nocą w blasku księżyca i pochodni? Sprawdź nasze propozycje, w sam raz na obecny czas. Wkrótce pojawią się kolejne! *Uwaga ilość zieleni i błękitu dostępna w artykule może wywołać wyjątkowo dobre samopoczucie.

 

1. W krainie jodły, buka i tarpana | Roztoczański Park Narodowy

sdr_HDRB

Czy wiesz, że Roztoczański Park Narodowy charakteryzuje się najwyższym zalesieniem wśród wszystkich parków narodowych w Polsce? To leśne królestwo jest domem wielu ciekawych gatunków roślin i zwierząt, w tym konika polskiego wywodzącego się od wymarłego tarpana. Załóż wygodne buty i ruszaj w drogę. Poznawanie parku warto zacząć od Zwierzyńca - to tam rozpoczyna się ścieżka przyrodniczo-historyczna na Bukową Górę. Nagrodą będzie malowniczy widok na mozaikę roztoczańskich pól i lasów. Co dalej? Proponujemy pobliskie Stawy Echo. To także doskonałe miejsce do obserwacji rodzimej przyrody. Jeśli dopisze Ci szczęście, dojrzysz stadko dziko pasących się sympatycznych zwierzaków. Następnie wybierz się malowniczym szlakiem do Florianki, dawnej leśnej osady ordynackiej. To właśnie tutaj mieści się Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego.

Kliknij w link i dowiedz się więcej o Roztoczańskim Parku Narodowym: lubelskietravel.pl

 

2. Polesia Czar! | Poleski Park Narodowy

sdr_vivid

Poleski Park Narodowy to prawdziwy raj dla miłośników przyrody, ciszy, spokoju i ptasich treli. Przygotowałeś już lornetkę i aparat? W takim razie jesteś gotowy na przygodę w krainie bagien i moczarów. Na terenie parku wytyczono ścieżki przyrodnicze, wyposażone w kilometry drewnianych kładek oraz wieże widokowe umożliwiające podglądanie natury z bliska. A jest co podziwiać! Żyje tu około 200 gatunków ptaków, w tym bardzo rzadkie gatunki, takie jak wodniczka. Żurawie i bieliki to kolejni wyjątkowi skrzydlaci mieszkańcy Polesia. Polecamy Stawy Pieszowolskie i ścieżkę Perehod, gdzie oprócz dwóch wież widokowych, zainstalowano także schron ornitologiczny. Pozostałe ścieżki to: Dąb Dominik, Spławy, Obóz Powstańczy, Czahary i przygotowana specjalnie dla najmłodszych ścieżka Żółwik.

Kliknij w link i dowiedz się więcej o Poleskim Parku Narodowym: lubelskietravel.pl

 

3. Przepraszam, czy tu straszą? | Malownicze ruiny, zamki i pałace

sdr_vivid

Gdyby tylko mury potrafiły mówić... . Niegdyś imponujące zamki i pałace, dziś malownicze ruiny owiane tajemnicą. Nie inaczej jest w przypadku klimatycznych pozostałości pałacu w Zawieprzycach (powiat łęczyński), dumnie górujących nad meandrującym Wieprzem. Według legendy, miejsce to stało się grobem pary tragicznie zmarłych kochanków. Czy to prawda? Warto zapytać się pewnej postaci ubranej w zwiewne szaty, która regularnie nocą pojawia się w okolicy. Kolejne interesujące miejsce to Stołpie (powiat chełmski) wraz z tajemniczą średniowieczną wieżą, będącą najstarszą murowaną budowlą w województwie. W sąsiedztwie Krasnegostawu, we wsi Krupe znajdują się pokaźne ruiny renesansowego pałacu. Mówi się, że gdzieś w ich obrębie zlokalizowane jest wejście do tunelu prowadzącego wprost do piramidy na Górze Ariańskiej w niedalekiej miejscowości Krynica. Dwudziestometrowa piramida to jedna z najstarszych i największych budowli tego typu w Polsce. O miejscowości Kniazie na Roztoczu i znajdujących się tam klimatycznych ruinach cerkwi greckokatolickiej usłyszał cały świat. Stało się tak za sprawą kręconych tu scen do filmu "Zimna wojna", który był nominowany do Oscara w 2019 roku. Kryłów, Bychawa, Chodel - te miejscowości także czekają na fanów zwiedzania z dreszczykiem.

 

4. Less is more | Kraina Lessowych Wąwozów

cof_vivid

W okolicach Kazimierza Dolnego i Nałęczowa znajduje się najgęstsza sieć lessowych wąwozów w Europie! Korzeniowy DółWąwóz GłowackiegoWąwóz Glinianki czy Wąwóz Na Króla w Bochotnicy, biegnący w pobliżu ruin zamku Esterki, legendarnej kochanki króla Kazimierza Wielkiego. A co powiesz na spacer w świetle księżyca i blasku pochodni? Nocne Zwiedzanie Kazimierza - Przewodnik Kazimierz Dolny zaprasza na pełną wrażeń wieczorną wędrówkę po Kazimierzu Dolnym. W programie między innymi zwiedzanie Wąwozu Cmentarnego, zwanego Wąwozem Śmierci. Powiało grozą? Tutaj z pewnością nie będziesz się nudzić. Kraina Lessowych Wąwozów to idealny cel podróży dla amatorów nordic walking. Znajduje się tu aż 200 kilometrów tras wytyczonych z myślą o miłośnikach tej formy aktywności.

Kliknij w link i dowiedz się więcej o Krainie Lessowych Wąwozów: lubelskietravel.pl

 

5. W leśnym królestwie | Lasy Janowskie

sdr_vivid

Lasy Janowskie stanowią część Puszczy Solskiej, jednego z największych obszarów leśnych w Polsce. Idealnym pomysłem będzie wizyta w Arboretum lub spacer ścieżką Imielty Ług - rezerwat chroni rozległe bagna, szuwary i jezioro, gdzie swoją ostoję ma dzikie ptactwo i rzadkie gatunki roślin. Niecałe 20 kilometrów na wschód znajduje się kolejny punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników przyrody. Leśny Rezerwat Szklarnia zachwyca różnorodnością krajobrazów, od bagien, po łąki i bory. W pobliskiej wsi mieści się jedyna w kraju ostoja konika biłgorajskiego. Nie tylko te wyjątkowe zwierzęta zamieszkują w obrębie Lasów Janowskich. Od 2021 roku żyje tu stado żubrów, liczące póki co osiem osobników. Odwiedź także Porytowe Wzgórze, będące świadkiem największej bitwy partyzanckiej II Wojny Światowej. Przy parku rekreacji Zoom Natury odkryjesz malowniczy zalew z plażą.

Kliknij w link i dowiedz się więcej o Lasach Janowskich: lubelskietravel.pl

 

6. Route 66 po lubelsku | Wielokulturowy Nurt Bugu

06 kajakowa przygoda bug

Lubelska "Route 66", "Nadbużanka", albo po prostu droga wojewódzka nr 816, czyli około 165 kilometrów przygody wzdłuż wschodniej granicy Polski oraz Unii Europejskiej. Podczas podróży odwiedzisz nadbużańskie miejscowości, gdzie zatrzymał się czas, a historia jest wciąż żywa: jedyną na świecie parafię obrządku bizantyńsko-słowiańskiego w Kostomłotach; sanktuarium w Kodniu z cudownym obrazem Matki Bożej de Guadalupe, wykradzionym z kaplicy papieskiej w Rzymie; malowniczo położony Monaster św. Onufrego w Jabłecznej, będący jednym z najważniejszych sanktuariów prawosławnych w Polsce; Włodawę - Miasto Trzech Kultur. Wolisz zamienić cztery kółka na jednoślad? Dobra decyzja - skorzystaj ze Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Nadbużańską przyrodę najlepiej jest podziwiać z perspektywy kajaka. Najlepsze spływy zapewnia KajakowaPrzygoda.pl - wypożyczalnia kajaków nad BugiemWrażenia niezapomniane!

Kliknij w link i dowiedz się więcej o Wielokulturowym Nurcie Bugu: lubelskietravel.pl

 

7. Kiedy słońce było bogiem | Kurhany, grodziska

SONY DSC

Tym razem wehikuł czasu przeniesie Cię do pradawnych wieków, kiedy słońce było bogiem. Nieopodal Krzczonowa, w śródpolnym zagajniku znajduje się cmentarzysko kurhanowe sprzed tysiąca lat. Niektórzy twierdzą, że panuje tu niezwykła atmosfera. Kto wie... może nie bez przyczyny rosną tu prastare dęby, święte drzewa Słowian. Kolejnym ciekawym miejscem jest cmentarzysko kurhanowe Dominikanówka położone nieopodal Krasnobrodu. To jedna z najlepiej zachowanych pogańskich nekropolii w kraju, obejmująca aż 9 kurhanów (XVII - XII w. p.n.e.!). W gminie Karczmiska znajduje się natomiast jedno z najpopularniejszych lubelskich stanowisk wczesnośredniowiecznych - grodzisko i kurhan w Chodliku. A może wyruszysz śladem osławionych Grodów Czerwieńskich? Według historyków Czerwień znajdował się we wsi Czeremno (powiat tomaszowski). Wśród Grodów Czerwieńskich wymienia się także położone na skraju Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego - grodzisko w Sąsiadce czy Gródek (powiat hrubieszowski). Liczne pozostałości osadnictwa wczesnośredniowiecznego można zaobserwować w okolicach Guciowa na Roztoczu. Natomiast w części zrekonstruowany gród w Żmijowiskach, stanowiący oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, przybliża codzienność dawnych Słowian. W województwie lubelskim takich miejsc jest znacznie więcej. W drogę!

 

8. Szlak Renesansu Lubelskiego

08 Janowiec Renesans Lubelski

Wyobraź sobie architektoniczny kociołek. Wlej do niego trochę gotyku, renesansu włoskiego i dopraw wszystko odrobiną wpływów niderlandzkich. Co otrzymasz? Jedyny w swoim rodzaju renesans lubelski. Ten unikatowy typ architektury datuje się na przełom XVI i XVII wieku. Budowle charakteryzują się lekkością i smukłością oraz licznymi zdobieniami, jak sterczynowe szczyty, bogato dekorowane gzymsy i pilastry oraz sztukateryjne dekoracje na kolebkowych sklepieniach. Do dziś na terenie województwa zachowały się liczne przykłady tego stylu, w większości te o charakterze sakralnym. Lublin, Gardzienice, Kazimierz Dolny, Zamość, Szczebrzeszyn... . Wyrusz Szlakiem Renesansu Lubelskiego i odkryj unikalne dziedzictwo regionu.

Kliknij w link i dowiedz się więcej o Szlaku Renesansu Lubelskiego: lubelskietravel.pl

  

9. Pamiętajcie o ogrodach | Lubelskie kompleksy pałacowo-parkowe

dav_soft

Na chwilę zapomnij o bogato zdobionych wnętrzach rezydencji magnackich i skup się na zielonym świecie rozciągającym się tuż pod pałacowymi oknami. Proponujemy zacząć od Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, które może poszczycić się imponującym ogrodem dostępnym dla zwiedzających od godziny 9.00 do zmroku. Kolejnymi ciekawymi miejscami są: największy w regionie zespół pałacowo-parkowy w Radzyniu Podlaskim oraz zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Jako wisienkę na torcie proponujemy odwiedziny założenia parkowego Muzeum Czartoryskich w Puławach. Z pewnością w cieniu tutejszych drzew nie raz odpoczywała słynna księżna Izabela.

 

10. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo

10 Green Velo Lubelskie

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, mający blisko 2000 km długości, to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego (ok. 351 km), podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Lubelska część szlaku prowadzi m.in. przez malownicze tereny nadbużańskie z sanktuariami różnych wyznań: w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, wielokulturowe miasta: Chełm i Włodawę oraz Roztoczański Park Narodowy

Kliknij w link i dowiedz się więcej o Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo: lubelskietravel.pl