Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, mający blisko 2000 km długości, to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie (ok. 351 km), podkarpackie oraz świętokrzyskie.

Lubelska część szlaku prowadzi m.in. przez malownicze tereny nadbużańskie z sanktuariami różnych wyznań: w Pratulinie, Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, wielokulturowe miasta: Chełm, Szczebrzeszyn i Włodawę oraz Roztoczański Park Narodowy. 

 

Przebieg szlaku w województwie lubelskim (długość 351 km)

Janów Podlaski - Kostomłoty - Kodeń - Jabłeczna - Sławatycze - Włodawa - Wola Uhruska - Chełm - Krasnystaw - Szczebrzeszyn - Zwierzyniec - Roztoczański Park Narodowy - Józefów - Susiec 

 

09 kostomlotyWalory kulturowe

Lubelska część Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo to  swoisty „festiwal wielokulturowości”. Nadbużańskie tereny Lubelszczyzny kryją prawdziwe skarby - malowniczo położony tuż nad Bugiem klasztor prawosławny w Jabłecznej, jedyną na świecie katolicką parafię neounicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego z zabytkową cerkwią św. Nikity w Kostomłotach czy wspaniałe Sanktuarium Maryjne w Kodniu. I wreszcie trzy niezwykłe, wielokulturowe miasta – Włodawa, Chełm i Szczebrzeszyn – w których smak życia społecznego przez wieki był przyprawiany po polsku, po żydowsku i po rusińsku. Dopełnieniem obrazu wielokulturowości lubelskiego odcinka szlaku są kamienice ormiańskie w Zamościu oraz mizar tatarski w Zastawku. 

We Włodawie nad Bugiem corocznie jesienią odbywa się Festiwal Trzech Kultur. Udział w wydarzeniu jest najlepszym sposobem na poznanie pięknej historii wielokulturowości i doświadczenie wyjątkowego klimatu jaki panuje w tym wyjątkowym miasteczku na styku trzech kultur i religii.

Chełm, malowniczo położony nad rzeką Uherką przy granicy z Ukrainą, słynie z niespotykanych w Europie Podziemi Kredowych. Wijący się pod miastem labirynt korytarzy powstał w wyniku wydobywania tego surowca od XVI do początków XX wieku. Najstarsze zabytki Chełma znajdują się na wzniesieniu Górki Chełmskiej – są to pozostałości grodu książęcego oraz pounicki zespół katedralny z XVIII wieku. 

 

19 FloriankaWalory przyrodnicze

Szlak wiedzie nad Bug dostojnie płynący pośród zielonych krajobrazów Lubelszczyzny. To właśnie w tym regionie rowerzyści pokonują ponad połowę z 363-kilometrowego odcinka, na którym rzeka stanowi naturalną granicę z Białorusią i Ukrainą. Osobliwością rozciągających się pomiędzy Włodawą a Chełmem Lasów Sobiborskich jest żółw błotny – gatunek zagrożony w Europie, mający tu najliczniejsze w kraju stanowiska lęgowe. Dalej trasa prowadzi na Roztocze, gdzie witają nas koniki polskie, będące potomkami dzikiego konia leśnego – tarpana oraz malownicze progi skalne na rzekach, nazywane potocznie szumami.

Wspaniałą nadbużańską przyrodę najlepiej jest poznawać podczas wycieczki rowerowej Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo oraz podczas spływu kajakowego. Najlepiej jest połączyć obie aktywności. 

Przygodę w Roztoczańskim Parku Narodowym najlepiej rozpocząć od wizyty w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu, gdzie na turystów czeka interesująca ekspozycja przyrodnicza. Aż 94% jego powierzchni Parku stanowią lasy, co czyni go najbardziej zalesionym parkiem w Polsce. Najbardziej znanym mieszkańcem tego obszary jest Konik Polski, którego przy odrobinie szczęścia można spotkać żyjącego półdziko w lesie lub niedaleko Zwierzyńca we Floriance, gdzie znajduje się Izba Leśna oraz Hodowla Stajenna Konika Polskiego.

 

18 a stawy echoInfrastruktura

Jednym z wyróżników Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo jest znajdująca się wzdłuż całej trasy infrastruktura rekreacyjna. Miejsca takie nazwane zostały MOR-ami, czyli Miejscami Obsługi Rowerzystów. Od Elbląga do Końskich jest ich na trasie około 230 i zlokalizowane są co 8-10 kilometrów, zwykle przy atrakcjach turystycznych i ciekawych miejscowościach. Wszystkie MOR-y są jednolicie oznakowane i wyposażone w wiaty, ławy, U-kształtne stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci, a niektóre również w toalety przenośne i zbiorniki z wodą. MOR-y pozwalają na odpoczynek, schronienie się przed deszczem oraz uzyskanie informacji o atrakcjach w najbliższej okolicy. 

 

Propozycje wycieczek na Szlaku Green Velo - Lubelskie

Królestwo Doliny Bugu

Królestwo Polesia

Królestwo Roztocza

 

Więcej informacji na temat Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo znajdziesz na stronie: Greenvelo.pl

Pobierz bezpłatną aplikację: Aplikacja Green Velo