Województwo lubelskie od kilku lat zyskuje miano jednego z najbardziej obiecujących regionów winiarskich w Polsce. Malownicze krajobrazy, łagodny klimat oraz żyzne gleby sprzyjają rozwojowi upraw winorośli, a lokalni winiarze z pasją łączą tradycję z nowoczesnością. Lubelskie cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników enoturystyki, pragnących poznać tajniki produkcji tego szlachetnego trunku, a także uczestniczyć w wydarzeniach: degustacjach, prezentacjach oraz świętach winiarskich. Największe skupiska winnic znajdują się na Roztoczu oraz w rejonie Małopolskiego Przełomu Wisły – terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, które dodatkowo podkreślają urok enoturystycznych wędrówek. Szczególnym punktem na winiarskiej mapie Lubelszczyzny jest Janowiec nad Wisłą, gdzie podczas corocznego Święta Wina prezentowane są najlepsze trunki produkowane w regionie – to prawdziwa gratka zarówno dla koneserów, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z winem. Na końcu artykułu znajdziesz informację na temat dat najważniejszych cyklicznych wydarzeń winiarskich odbywających się w województwie lubelskim.
Wyruszając śladem lubelskich winnic, można nie tylko odkrywać bogactwo smaków i aromatów lokalnych win, ale również poznać niezwykłych ludzi, którzy z pasją tworzą te wyjątkowe produkty. Życzymy niezapomnianych wrażeń smakowych i inspirujących spotkań z lubelską kulturą winiarską.
OKOLICE LUBLINA

WINNICA SIENKIEWICZ
Założona w 2016 roku winnica znajduje się w granicach Małopolskiego Przełomu Wisły, w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, w niedalekim sąsiedztwie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Na terenie winnicy uprawianych jest 10 odmian winorośli. Nazwy oferowanych win nawiązują do odmiany winorośli i charakteru trunku. Winnica Sienkiewicz to doskonały wybór na kemping – tuż przy rzędach winorośli udostępniona jest zielona łąka, na której można zaparkować kamperem i spędzić spokojną noc w sielskich klimatach. Istnieje możliwość udziału w pracach sezonowych, takich jak winobranie czy wiosenne cięcie winorośli. Degustacja oraz zwiedzanie winnicy są możliwe po dokonaniu rezerwacji.
Więcej informacji na winosienkiewicz.pl
WINNICA LUBELSKA
Winnica Lubelska, założona w 2018 roku w Prawiednikach koło Lublina, specjalizuje się w produkcji win białych, czerwonych oraz owocowych. W winnicy uprawiane są takie odmiany winorośli jak Muscaris, Solaris, Regent czy Cabernet Cortis. Produkcja obejmuje także markowe wina wiśniowe, wytwarzane z lokalnych odmian wiśni, Nadwiślanki i Łutówki. Winnica oferuje degustacje swoich win oraz sprzedaż na miejscu. To idealne miejsce dla miłośników wina, którzy chcą poznać wyjątkowe smaki regionu lubelskiego.
Więcej informacji na winnicalubelska.pl
KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW

WINNICA LAS STOCKI
Winnica położona jest w miejscowości Las Stocki, w urokliwej okolicy, w tzw. trójkącie turystycznym między Kazimierzem Dolnym, Nałęczowem i Puławami, na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. W sąsiedztwie znajduje się lessowy wąwóz. Uprawianych jest 10 odmian winorośli przeznaczonych na wino białe oraz trzy odmiany na wino czerwone. Wino powstaje przy wykorzystaniu naturalnych procesów, co wpływa na czystość i prozdrowotne właściwości trunków. Winogrona są zbierane i sortowane ręcznie. Degustacje organizowane są zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla grup. W ich trakcie można poznać tajniki procesu produkcji wina oraz historię winiarstwa w regionie.
Więcej informacji na lasstocki.pl
STATECZNI WINNICA CELEJÓW
Stateczni Winnica Celejów to niewielka, jednohektarowa winnica położona w Kazimierskim Parku Krajobrazowym, na południowo-zachodnim stoku Małopolskiego Przełomu Wisły. Wapienna gleba u stóp stromego zbocza oraz lessowa wierzchowina sprawiają, że wina są złożone i oddają charakter tego miejsca. Właściciele samodzielnie zajmują się zarówno uprawą krzewów, jak i winifikacją zebranych plonów. Uprawiane są szczepy: johanniter, hibernal, cabernet cortis, solaris, riesling, gewürztraminer, regent, muscaris oraz chasselas blanc. Degustacje dla grup zorganizowanych odbywają się w sezonie wiosenno-letnim, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Więcej informacji na winnica.celejow.pl
WINNICA KAZIMIERSKIE WZGÓRZA
To szeciohektarowa winnica położona na wzgórzach wokół Kazimierza Dolnego, w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Lessowe gleby, ekologiczna uprawa i tradycyjne technologie winiarskie tworzą niezwykłe smaki i aromaty zamknięte w butelkach. Winnica Kazimierskie Wzgórza prowadzona jest przez Bogusławę i Marka Raków, a jej motto brzmi: „Chwile warte wspomnień”. Miejsce jest otwarte dla wszystkich – odbywają się tu degustacje, prelekcje winiarskie oraz różne wydarzenia cykliczne, takie jak coroczne zbiory winogron czy tematyczne wieczory. Informacje o wydarzeniach można śledzić na bieżąco na Facebooku.
Więcej informacji na kazimierskiewzgorza.pl
WINNICA MICKIEWICZ [SOLARIS]
To jedna z najstarszych winnic w regionie – pierwsze krzewy zostały zasadzone w 2004 roku. Inspiracją przy tworzeniu tego miejsca były winnice austriackie. Obecnie uprawa zajmuje 3 hektary w dolinie Wisły, gdzie posadzono 15 tysięcy krzewów winorośli. Uprawiane są szlachetne odmiany, takie jak Riesling i Zweigelt, a także mieszańce: solaris, johanniter, muscaris, souvignier gris oraz cabernet cortis. Wina wyróżniają się wyjątkową etykietą z nadrukiem kaloszy. Degustacje trunków odbywają się w specjalnie przygotowanej salce, a jeśli pogoda pozwala – również na świeżym powietrzu.
Więcej informacji na winnicasolaris.pl
WINNICA PAŃSKA GÓRA
W malowniczej wiosce Podgórz, położonej w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego, znajduje się Winnica Pańska Góra. Zbudowany w 1987 roku dom jest jednym z pierwszych przykładów architektury postmodernistycznej w Polsce, zaś w 2001 roku, na wapiennym wzniesieniu zwanym Pańską Górą, powstała pierwsza w regionie winnica. Winnicę założył Wojciech Włodarczyk – jeden z pionierów polskiego winiarstwa. Parcela ma powierzchnię 0,3 hektara, na której uprawiane są odmiany: riesling, chardonnay, zweigelt i blaufränkisch. Przy obiekcie przebiega Wiślany Szlak z Kazimierza Dolnego na Kosmalną Górę. W trakcie wizyty odwiedzający mogą spróbować lokalnego trunku, poznać tajniki produkcji wina i podziwiać widoki na zamek w Janowcu.
Więcej informacji na winnicapanskagora.pl
WINNICA BARCZENTEWICZ
Winnica obejmuje 12 hektarów wapiennego wzgórza, położona trzy kilometry od rzeki Wisły w miejscowości Dobre. Głeby pełne minerałów sprzyjają na uprawę takich szczepów jak: Chardonnay, Blaufrankisch, Gewurztraminer, Riesling, Pinot Blanc czy Pinot Noir.
Więcej informacji na barczentewicz.pl
WINNICA RUBINOWA
To mała, rodzinna winnica położona w Ożarowie, niedaleko Opala Lubelskiego. Znajduje się na malowniczych terenach Małopolskiego Przełomu Wisły, a bogata w minerały gleba sprzyja uprawie winorośli. Pierwsze krzewy zostały sprowadzone w 1989 roku, a winnica oficjalnie została zarejestrowana w Stowrzyszeniu Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły.
Więcej informacji na winnicarubinowa.pl
WINNICA DYMEK
Położona w Karmanowicach, na terenie Krainy Lessowych Wąwozów pierwotnie miała być winnicą hobbystyczną z odmianą pinot blanc. Z czasem uprawa się rozrosła, obecnie - Winnica Dymek to dwie parcele o wielkości hektara, a od 2019 roku są uprawiane również: Chardonnay i Zweigelt.
Więcej informacji na facebook.com
WINNICA JANOWIEC
Winnica została założona przez Barbarę i Andrzeja Kwasków w 2014 roku u podnóża XVI-wiecznego zamku w Janowcu, w malowniczym regionie Małopolskiego Przełomu Wisły. Obecnie obejmuje trzy parcele: pierwsza znajduje się przy Szlaku Bursztynowym na madzie wiślanej bogatej w magnez, a dwie pozostałe na południowych stokach z glebą gliniano-piaszczystą o podłożu marglu wapiennego. Uprawiane są tu szlachetne odmiany winorośli: chardonnay, pinot blanc, pinot noir, zweigelt, gutedel i resler. Winnica zaprasza gości po wcześniejszym uzgodnieniu, oferując sprzedaż win i możliwość zwiedzania.
Więcej informacji na facebook.com
WINNICA WIDOK-WOJSZYN
Winnica Widok rozciąga się na wzgórzach w miejscowości Wojszyn, na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, po drugiej stronie Wisły od Kazimierza Dolnego, co zapewnia piękny widok na nadwiślańskie miasteczko. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Zamek w Janowcu – oba obiekty znajdują się na tej samej wiślanej skarpie. W winnicy dominują szczepy: chardonnay, gewürztraminer, pinot noir, riesling i zweigelt. Degustacja lokalnego trunku oraz zwiedzanie winnicy są dostępne po wcześniejszej rezerwacji.
Więcej informacji na facebook.com
WINNICA LEŚNY ZAKĄTEK
Winnica Leśny Zakątek to kameralne, rodzinne przedsięwzięcie zlokalizowane w Lesie Stockim koło Kazimierza Dolnego. Na powierzchni 0,4 ha uprawiane są wymagające szczepy winorośli: Pinot Noir Précoce i Pinot Gris, z których powstają zarówno wytrawne, jak i słodkie wina. Winnica oferuje degustacje oraz możliwość zwiedzania, pozwalając gościom na odkrywanie tajników produkcji wina od uprawy po butelkowanie. Położenie w otoczeniu lasów i wąwozów Kazimierskiego Parku Krajobrazowego czyni to miejsce idealnym dla osób poszukujących spokoju na łonie natury.
Więcej informacji na winnicalesnyzakatek.pl
WINNICA DOM BLISKOWICE
Na polach wsi Bliskowice i Popów w 2009 roku zostały zasadzone pierwsze krzewy. Parcela jest położona na wysokiej skarpie w pradolinie Wisły, co zapewnia przepiękne widoki na płynącą w dole rzekę. Gleba bogata w wyjątkowe minerały sprzyja uprawie takich szczepów jak: regent, cabernet cortis, cabernet cantor, rondo, pinot noir (odmiany na wina czerwone) oraz johanniter, hibernal, riesling, seyval blanc, chardonnay (odmiany na wina białe).
Więcej informacji na dombliskowice.com
WINNICA RZECZYCA
Miejsce położone jest w miejscowości Rzeczyca, przy turystycznym szlaku rowerowym prowadzącym z Kazimierza Dolnego do Rąblowa. To malutka, rodzinna winnica, gdzie prym wiedzie miłość do wina. Na parceli uprawiane są następujące szczepy: bianca, cabernet cortis, chardonnay, gewürztraminer, hibernal, regent, rondo, seyval blanc, solaris i zweigelt.
Więcej informacji na facebook.com
WINNICA DOMOWA ''KALISJA''
Właściciele kierują jedną zasadą: Winnica to miejsce, które powstało z miłości do wina, a nie dla biznesu. To niewielka winnica położona na wysokim brzegu Wisły w miejscowości Stare Kaliszany, z terenu winnicy rozciąga się piękny nadwiślański pejsaż. Winnica obejmuje niewielką powierzchnię pięciu arów. Uprawiane są winorośla białe i czerwone, takich szczepów jak: Jutrzenka, Seyval Blanc, Muskat Odeski, Hibernal, Freiminer, Milia, Traminer, Rondo, Regent, Turan i Dunaj.
Więcej informacji na facebook.com
WINNICA GIERMASIŃSKICH
Tradycja winiarska sięga początków XX wieku. Winnica znajduje się w Kazimierzu Dolnym na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, położona na szczycie Kwaskowej Góry w otoczeniu lasów i starego sadu, oddalona o 20 minut od kazimierskiego rynku. Na parceli uprawiane są szlachetne odmiany białych winorośli, takie jak: riesling, Ssolaris, seyval blanc, hibernal i bianca. Zwiedzanie winnicy jest połączone z degustacją lokalnego trunku i serów.
Więcej informacji na winnicagiermasinskich.pl
WINNICA PASJONATA
W sąsiedztwie Końskowoli, a dokładniej w Starej Wsi, powstała Winnica Pasjonata. Założona została przez Małgorzatę i Krzysztofa Łopatek. Wszystko zaczęło się produkcji szkółkarskiej, z czasem podjęto decyzję o założeniu winnicy i produkcji wina.
Więcej informacji na winnicapasjonata.pl
WINNICA SKARPA DOBRSKA
Winnica została założona wiosną 2014 roku w urokliwej miejscowości Dobre, w sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody Skarpa Dobrska, w okolicach Kazimierza Dolnego. Obejmuje teren o powierzchni dwóch hektarów, a winorośle rosną tam na wapiennych skałach. Bliskość Wisły sprawia, że klimat wokół winnicy jest łagodniejszy. Nazwy wyprodukowanych win pochodzą od miejscowych roślin. Winnica oferuje zwiedzanie oraz degustacje, podczas których można poznać proces produkcji wina i skosztować lokalnych specjałów.
Więcej informacji na skarpadobrska.pl
ROZTOCZE
WINNICA SOCHA
Winnica jest rodzinnym projektem Magdaleny i Pawła Sochy oraz ich dzieci. Po zakupie parceli okazało się, że klimat, lessowe gleby i wapienne podłoże tworzą warunki sprzyjające uprawie winorośli oraz produkcji wina. Rodzina zajmuje się uprawą polskich odmian winogron: solaris, muscaris, seyval blanc, souvignier gris, hibernal, regent oraz cabernet cortis. W przypadku degustacji zalecamy wcześniejszą rezerwację.
Więcej informacji na winnicasocha.pl
WINNICA LIPOWIEC
W malowniczej miejscowości Lipowiec, położonej na wzgórzach Roztocza Środkowego, znajduje się Winnica Lipowiec. To miejsce, w którym agroturystyka łączy się z enoturystyką. Gospodarstwo agroturystyczne zajmuje się uprawą winorośli od 2008 roku. Obecnie winnica liczy 3 parcele, na których rośnie 4 500 krzewów, a uprawiane są m.in. takie odmiany jak: chardonnay, riesling, solaris, johanniter, souvignier gris (odmiany białe) oraz cabernet cantor, cabernet cortis, dornfelder, acolon, zweigelt (wina czerwone). Położona na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego, charakteryzuje się ciszą, pięknymi widokami i czystym powietrzem. Zwiedzanie winnicy, degustacja oraz zakup trunków możliwe są wyłącznie po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.
Więcej informacji na polana.info.pl
WINNICA OSTROWSKICH
W cichym i malowniczym terenie Roztocza Zachodniego znajduje się miejscowość Komodzianka, a w niej Winnica Ostrowskich. W winnicy dominują odmiany przerobowe: regent, rondo, acolon, aurora, muskat odeski i seyval blanc. Winorośle uprawiane są ekologicznie, zgodnie z unijnymi standardami. Winiarze z przyjemnością dzielą się swoją wiedzą podczas degustacji trunków. Winnica Ostrowskich to przykład połączenia enoturystyki z agroturystyką; obiekt oferuje 8 miejsc noclegowych.
Więcej informacji na winnicaostrowskich.pl
WINNICA GRONOWSCY
W miejscowości Łukowa, na skraju Puszczy Solskiej w Roztoczu Środkowym, znajduje się winnica, która od trzech pokoleń jest własnością rodziny Gronowskich. Pierwsze winorośle na roztoczańskich zboczach posadzono w 2008 roku. Winnica rozciąga się na obszarze około 2,5 hektara. Uprawiane szczepy to: solaris, seyval blanc, johanniter, hibernal, muscaris, cabernet cortis, cabernet cantor, regent, pinot noir, gewürztraminer, roter traminer. Zwiedzanie winnicy oraz degustacja są dostępne po wcześniejszej rezerwacji.
Więcej informacji na facebook.com
WINNICA CZARNOWODA
Na południowych stokach Roztocza Środkowego, w obszarze ''Natura 2000'', znajduje się Winnica Czarnowoda, zajmująca obszar dwóch hektarów. Jest częścią gospodarstwa agroturystycznego z sadami, położonego w miejscowości Czarnowoda. Uprawiane są takie szczepy jak: marechal fosch, leon milot, frontenac, heridan, cascade, serena, aurora, swenson red, nachodka, bianca, seyval blanc, rondo, regent, hibernal, jutrzenka i muskat odeski. Winogrona zbierane są ręcznie, a przy uprawie nie stosuje się środków chemicznych. Winnica specjalizuje się w produkcji win wytrawnych.
Obiekt można zwiedzać od czerwca do końca sierpnia, codziennie o godzinie 18:00. Zwiedzanie jest połączone z degustacją. W sezonie zimowym zwiedzanie winnicy dostępne jest po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.
Więcej informacji na facebook.com
WINNICA DWÓR SANNA
Zaczęło się od marzenia i zakupu pięknego stoku w Wierzchowiskach Drugich. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w 2012 roku. Obecnie powierzchnia winnicy liczy trzy hektary. Powstają tutaj wina ze szczepów: Seyval Blanc, Muscaris, Johanniter i Resling. Winnica może się poszczycić produkcją wina musującego. Właściciele chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz tajemnicami produkcji w czasie wspólnych spacerów. W trakcie degustacji można spróbować długodojrzewających serów wyprodukowanych na miejscu. Zwiedzanie winnicy jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji.
Więcej informacji na dworsanna.pl
POZOSTAŁE WINNICE

WINNICA TOMANI
W miejscowości Kłoczew nad rzeką Okrzejką, otoczona pagórkami i lasami znajduje się Winnica Tomani. Zajmuje powierzchnię 1 hektara, na którym są uprawiane białe i czerwone odmiany winorośli. W trakcie degustacji zainteresowani mają szansę odkryć tajniki produkcji wina oraz doświadczyć smaku wyjątkowych trunków.
Więcej informacji na winnicatomani.pl
WINNICA ECO SYMFONIA
Winnica znajduje się w urokliwej miejscowości Staw. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w 2019 roku. Aktualnie winnica zajmuje powierzchnię 1,4 hektara. W harmoni z naturą uprawia się osiem odmian winorośli. Wina posiadają certyfikat produkcji ekologicznej Unii Europejskiej.
Więcej informacji na ecosymfonia.pl
WINNICA CZAUS
Historia tego miejsca zaczęła się od internetowego bloga o winie. To niewielka winnica, której historia rozpoczęła się w 2016 roku. Położona we wsi Depułtycze Królewskie - Kolonia, oddalona 10 km od Chełma. Winorośla są uprawiane na kredowej glebie, co sprzyja wyjątkowości winogron oraz trunków. Na terenie winnicy stoi mały niewielki domek dla gości.
Wiecej informacji na winnicaczaus.pl
WYDARZENIA WINIARSKIE W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM 2025
XIV ŚWIĘTO WINA W JANOWCU
25-24 maja 2025
Degustacja pysznego wina, lokalnych potraw oraz występy kapel i zespołów ludowych to esencja Święta Wina w Janowcu. Podczas dwudniowego święta winiarze Małopolskiego Przełomu Wisły zawładną klimatycznym zamkiem w Janowcu.
Więcej informacji na winnicempw.pl
FESTIWAL DWIE WINOROŚLE NA ZAMKU W JANOWCU
czerwiec 2025
Festiwal Dwie Winorośle to coroczne wydarzenie odbywające się na Zamku w Janowcu, które celebruje bogate tradycje winiarskie regionu sięgające 500 lat wstecz. Podczas festiwalu uczestnicy mogą degustować lokalne wina, uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych oraz cieszyć się koncertami i wystawami, co czyni go wyjątkowym połączeniem kultury, historii i enologii.
Więcej informacji na lubelskie.pl
III KAZIMIERSKI FESTIWAL WINA
11-13 lipca 2025
To festiwal poświęcony dużym i małym winnicom z całej Polski. Zainteresowani mogą spróbować win z cenionych winnic, skosztować pyszności, posłuchać muzyki oraz wziąć udział w spotkaniach autorskich.
Więcej informacji na kazimierskifw.pl
VI ZAMOJSKIE WINOGRANIE
9 sierpnia 2025
To połączenie degustacji wyjątkowych trunków, promocji regionalnych produktów oraz piękna roztoczańskiego regionu i miasta Zamość. Uczestnicy mogą poznać tajemnice sztuki łączenia wina z potrawami, tzw. "food wine pairing"
Więcej informacji na wposzukiwaniuprawdziwegosmaku.pl
KAZIMIERSKIE WINOBRANIE
sierpień / wrzesień 2025
Wina białe, czerwone, różowe, wytrawne i słodkie będzie można spróbować podczas imprezy winiarskiej w Kazimierzu Dolnym. Mały Rynek zamieni się w przestrzeń pełną trunków, muzyki na żywo oraz najróżniejszych quizów.
Więcej informacji na winnicempw.pl
Białe Czerwone Winobranie na Zamku w Janowcu" to wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję lokalnego winiarstwa z historią malowniczego zamku nad Wisłą. Podczas imprezy goście mogą degustować wyborne polskie wina, spotkać się z winiarzami oraz wziąć udział w koncertach, warsztatach i pokazach kulinarnych.
Więcej informacji na kraina.org.pl
XVII EUROPEJSKI FESTIWAL SMAKU W LUBLINIE
8-14 września 2025
Europejski Festiwal Smaku w Lublinie to coroczne wydarzenie, które łączy prezentację różnorodnych tradycji kulinarnych z bogatym programem kulturalnym. W ramach festiwalu odbywa się międzynarodowy jarmark, na którym można skosztować potraw i produktów z różnych krajów, w tym win z różnych stron świata.
Więcej informacji na europejskifestiwalsmaku.pl
FESTIWAL WINA W LUBLINIE
Cykliczny event, którego celem jest promocja kultury winnej. Festiwal to wyjątkowa okazja do wymiany spostrzeżeń na temat wina, degustacji trunków oraz rozmów z winiarzami.
Więcej informacji na festiwalwina.com
[Artykuł aktualizowany]
Zdjęcia w artykule wykorzystano za zgodą właścicieli winnic. Zdjęcie na grafice tytułowej: Winnica Lipowiec.
Opracowanie: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej 2025
kontakt: info@loitik.eu