Roztocze - kraina, w której czas płynie niespiesznie. Królestwo tysiąca odcieni zieleni, słońca i szemrzących rzek. Obietnica odpoczynku w bliskim kontakcie z naturą. Idealne miejsce dla pragnących uciec od zgiełku dnia codziennego. Panie i Panowie, chłopcy i dziewczęta - ruszamy na Roztocze!

 

Bliżej słońca...

sdr_vivid

Roztocze, obejmujące część województwa lubelskiego i podkarpackiego, stanowi wciąż nieodkrytą perłę Polski południowo-wschodniej. Ogromnym atutem obszaru jest jego nasłonecznienie – najwyższe w kraju. Region ukochany przez słońce, charakteryzuje się także wysoką zawartością jodu w powietrzu – porównywalną do nadmorskich kurortów.

Zielono mi...

002 odpocznij na roztoczu

Pierwsze skojarzenie z Roztoczem to tętniące życiem knieje. Najcenniejsze obszary zostały objęte ochroną w ramach Roztoczańskiego Parku Narodowego – najbardziej zalesionego wśród polskich parków. Tutejsze leśne ostępy stanowią dom dla wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt, w tym słynnego konika polskiego oraz dużych drapieżników, jak wilki i rysie. Wśród roztoczańskich cudów natury należy wymienić również słynne szumy, czyli niewielkie wodospady nadające lokalnym rzekom typowo górski charakter. Rzeki Roztocza są doskonałą propozycją dla miłośników spływów kajakowych. Na turystów marzących o aktywnym wypoczynku czekają liczne szlaki piesze i rowerowe, w tym najsłynniejszy szlak rowerowy wschodniej Polski – Green Velo oraz malowniczy Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.


Pyszne wspomnienia...

dav_vivid

Po aktywności na świeżym powietrzu, warto coś przekąsić. Roztoczańska kuchnia to prawdziwa uczta zmysłów. Miody, gryczaki, ryby... można długo wymieniać. Kwatery agroturystyczne czy pensjonaty oferują kuchnię regionalną opartą na lokalnych składnikach i tradycyjnych recepturach. Z myślą o gościach przygotowano także udogodnienia, jak spa czy wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego.


Z historią w tle...

001 odpocznij na roztoczu

Wyjątkowość Roztocza doceniania już była przed wiekami. Bawili tu możnowładcy, o czym świadczy bogactwo zabytków o charakterze świeckim i sakralnym. Urzekające piękno natury stanowi doskonałe tło do działalności kulturalnej. Na Roztoczu odbywają się kultowe festiwale, jak Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu czy szczebrzeszyński Festiwal Języka Polskiego.


Roztocze – tutaj naturalnie odpoczywam...

000 roztocze travel

Planując pobyt w tym wyjątkowym regionie, warto skorzystać z oferty certyfikowanych obiektów Turystycznej Marki Roztocze. Na stronie internetowej www.roztoczetravel.pl znajdziemy klimatyczne miejsca noclegowe, lokale serwujące tradycyjne potrawy oraz ciekawe atrakcje turystyczne. Jest w czym wybierać!

Strona internetowa powstała dzięki projektowi „Roztocze – tutaj naturalnie odpoczywam” zrealizowanym przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną, dofinansowanym ze środków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. W ramach projektu została przeprowadzona certyfikacja obiektów noclegowych, gospodarstw agroturystycznych, lokali gastronomicznych i atrakcji turystycznych z terenu Roztocza zarówno w województwie lubelskim jak i podkarpackim. W procesie certyfikacji wyłoniono 60 laureatów: 10 obiektów gastronomicznych, 10 obiektów noclegowych, 10 gospodarstw agroturystycznych oraz 30 atrakcji turystycznych. Są to „Miejsca marki Roztocze”, oznakowane specjalnymi tabliczkami, które stanowić będą podpowiedź dla odwiedzających region, a także pomogą zbudować rozpoznawalność marki w świadomości potencjalnych turystów.