PROPONOWANY PROGRAM POBYTU (4 DNI)

 

DZIEŃ 1

Kraśnik – Imielty Ług (37 km) - Łążek Garncarski (6 km) – Janów Lubelski (15 km)

Położony na Roztoczu Zachodnim Kraśnik, to miasto ze średniowiecznym rodowodem, w którym zachował się zabytkowy układ urbanistyczny rynku. Do najcenniejszych zabytków należą: gotycko-renesansowy kościół z XV-XVII w. z renesansowymi nagrobkami Tęczyńskich, kościół szpitalny z XVII w. i zespół dwóch synagog z XVII-XIX w. W mieście funkcjonuje Muzeum 24. Pułku Ułanów - Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Muzeum Pożarnictwa.

Będąc w Kraśniku warto wybrać się nad zalew rekreacyjny. Znajdujący się tam piec do wypalania ręcznie formowanej cegły jest jedynym zrekonstruowanym tego typu obiektem na Lubelszczyźnie.

Największy rezerwat przyrodniczy na Lubelszczyźnie Imielty Ług, położony jest w sercu Lasów Janowskich. Dla wytrawnych turystów wyznaczona jest ścieżka edukacyjna. Z rezerwatu już tylko „dwa kroki” do Łążka Garncarskiego, małej osady, gdzie od stuleci kultywowane jest rzemiosło garncarskie.

DZIEŃ 2

Janów Lubelski – Szczebrzeszyn (46 km) - Zwierzyniec (11 km)

Zoom Natury to miejsce idealne dla rodzin. Park oferuje różne formy edukacji i czynnego wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Piękna, piaszczysta plaża, spacerowe aleje, fontanny, ścieżki rowerowe, zewnętrzne siłownie, atrakcyjnie usytuowany park linowy, wieża widokowa oraz nowoczesne laboratoria edukacyjne stanowią zachętę do bliskiego odkrywania otaczającej przyrody. Idealnym miejscem do poznania bogatego świata przyrody z bliska jest także Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” z ciekawą wystawą przyrodniczą i Arboretum leśne z licznymi gatunkami roślin.

Na uwagę zasługuje przylegające bezpośrednio do Lasów Janowskich miasto Janów Lubelski, w którym warto zwiedzić ufundowane przez rodzinę Zamoyskich sanktuarium maryjne z kościołem i klasztorem dominikanów z lat 1694-1720, Skansen Kolei Leśnej oraz jeden z pierwszych pomników Tadeusza Kościuszki wzniesiony, w 1818 roku.

W Szczebrzeszynie chrząszcz... stoi na środku Rynku i chętnie pozuje do zdjęć. W tym urokliwym miasteczku zachowały się ślady po wielowiekowej obecności Polaków, Rusinów i Żydów: synagoga (obecnie dom kultury) i kirkut, prawosławna cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy z XVIII-wiecznymi malowidłami ściennymi oraz kościoły: św. Mikołaja i św. Katarzyny, posiadające cechy renesansu lubelskiego.

 

DZIEŃ 3

Zwierzyniec (Roztoczański Park Narodowy) - Zamość (29 km)

W Zwierzyńcu turystów zachwyca kościół na wyspie, pałac Plenipotenta oraz park. W Ośrodku Dydaktycznym Roztoczańskiego Parku Narodowego, można zapoznać się z historią powstania Parku i zobaczyć ciekawą ekspozycję przyrodniczą. To tutaj rozpoczyna swój bieg wiele ścieżek przyrodniczych. Spacerując w okolicach stawów Echo można natknąć się na stadko półdzikch koników polskich, potomków tarpanów. Do Florianki – osady leśnej specjalizującej się w hodowli stajennej konika polskiego prowadzi atrakcyjna ścieżka rowerowa. Kolejną atrakcją może być wycieczka szlakiem na Bukową Górę, gdzie czeka na Ciebie piękna roztoczańska panorama. Po wędrówkach i zwiedzeniu zabytkowego browaru w Zwierzyńcu warto rozważyć degustację złocistego trunku w tutejszym lokalu.

 

DZIEŃ 4

Zamość

Zamość nazywany miastem idealnym, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Zaprojektowane przez wybitnego włoskiego architekta Bernardo Morando miasto-twierdza, jako zespół architektoniczno-urbanistyczny w 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Odwiedzających zachwyca okazały, wybudowany na planie prostokąta, renesansowy rynek, z pięknymi ormiańskimi kamienicami i ratuszem, który zdobią rozłożyste, klasycystyczne schody. Zamość stale poszerza ofertę dla odwiedzających wykorzystując zabytkowe budynki do tworzenia nowych instytucji kultury, muzeów i atrakcji. Najciekawszą realizacją wydaje się być umiejscowione w zrekonstruowanym Bastionie VII nowoczesne Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Koniecznie zajrzyj do renesansowej synagogi. Najmłodsi chętnie odwiedzają zoo i atrakcje zlokalizowane w parku miejskim.

W Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej możesz wypożyczyć rower i poznawać zamojską twierdzę z perspektywy dwóch kółek, podążając jednym z wyznaczonych szlaków.

 

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

 

NOCLEGI

GASTRONOMIA

INFORMACJA TURYSTYCZNA

POZOSTAŁE OFERTY

DOJAZD

 

www.lubelskietravel.pl