PROPONOWANY PROGRAM POBYTU (5 DNI)
DZIEŃ 1
Zwierzyniec (Roztoczański Park Narodowy)
Zwiedzanie warto rozpocząć od poznania Zwierzyńca, gdzie umiejscowiono siedzibę Roztoczańskiego Parku Narodowego. To niewielkie, klimatyczne miasteczko przyciąga uwagę malowniczo położonym barokowym kościołem pw. św. Jana Nepomucena. W miejscowości zachował się również zespół budynków zarządczych Ordynacji Zamoyskiej oraz Pałac Plenipotenta. Spacerując warto zatrzymać się przy XIX-wiecznym browarze. Obiekt jest udostępniony zwiedzającym i kultywuje tradycje piwowarskie. Na położony u wrót Parku Ośrodek Edukacyjno-Muzealny dobrze jest zarezerwować nieco więcej czasu.
Ciekawa ekspozycja, muzealna narracja, wystawy czasowe i edukacyjne elementy zagospodarowania przestrzeni wokół obiektu zapewnią interesujące wprowadzenie do odkrywania naturalnych skarbów Lubelszczyzny. Stawy Echo to doskonałe miejsce dla plażowiczów i tych, którzy lubią wypoczywać w otoczeniu wody, lasu i pięknego krajobrazu. Dzięki usytuowanym platformom widokowym można obserwować żyjące półdziko stado koników polskich, potomków tarpana. Warto również odwiedzić Izbę Leśną oraz Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego we Floriance. Wieża widokowa na pobliskiej Białej Górze jest miejscem, z którego roztacza się zachwycająca panorama na roztoczańskie lasy i wzgórza.
DZIEŃ 2
Zwierzyniec - Hutki (18 km) - spływ kajakowy Wieprzem do Bondyrza - Krasnobród (9 km)
Czas na kajaki! Możliwości jest wiele. Spływ malowniczym Wieprzem możesz na przykład rozpocząć na przystani kajakowej w Hutkach. Po około dwóch godzinach dopłyniesz do śluzy w Bondyrzu. Skosztuj słynnego pstrąga z lokalnej hodowli. Pycha! Zapalonym kajakarzom polecamy kolejny etap spływu, do Guciowa.
Pomysł na popołudnie? Uzdrowiskowy Krasnobród. Odwiedź barokowy kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z klasztorem, słynącą cudami kapliczkę na wodzie czy kaplicę św. Rocha. W krasnobrodzkim kamieniołomie znajdziesz odciski prehistorycznej fauny i flory, zaś dinozaury „jak żywe” prezentowane są na ścieżce edukacyjnej, potocznie zwanej Parkiem Jurajskim. A może marzysz o błogim relaksie? Krasnobrodzki zalew zaprasza!
DZIEŃ 3
Krasnobród - Tomaszów Lubelski (19 km) – Kniazie (15 km) - Hrebenne (10 km) - Susiec (36 km)
Roztocze Środkowe, oprócz cennej przyrody, może poszczycić się także piękny zabytkami, stanowiącymi świadectwo minionych wieków. W Tomaszowie Lubelskim znajdziesz jeden z najwspanialszych w kraju przykładów drewnianego budownictwa o charakterze sakralnym - Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. W pobliskich Kniaziach, oddalonych zaledwie 15 km od Tomaszowa Lubelskiego, znajdują się klimatyczne ruiny Cerkwi św. Paraskewy.
Dziesięć kilometrów dalej zlokalizowane jest Hrebenne, znane głównie jako przejście graniczne pomiędzy Polską a Ukrainą. W miejscowości zachował się siedemnastowieczny drewniany zespół greckokatolickiej cerkwi pw. św. Mikołaja, skrywający wspaniały ikonostas i polichromie. W sąsiedniej miejscowości Siedliska znajduje się Muzeum Skamieniałych Drzew.
DZIEŃ 4
Susiec - Józefów (26 km) - Archipelag Roztocze (32 km) - Zamość (23 km)
Rezerwat Nad Tanwią w Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej, chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzek Tanew i Jeleń. Atrakcją są malownicze progi skalne na Tanwi, zwane szumami. Załóż wygodne buty i w drogę. Szlak Szumów ma około 17 km (bądź 12 km jeśli wybierzesz skróconą trasę). Po takim spacerze warto coś zjeść. Skorzystaj z oferty gastronomicznej lokali w Józefowie. Nie zapomnij zwiedzić miejscowości. Wśród licznych atrakcji wyróżnia się rozległy kamieniołom z wieżą widokową. Zalew rekreacyjny z piaszczystą plażą i kąpieliskiem będzie doskonałym miejscem na relaks i regenerację sił. Wybierając się do Zamościa, wybierz drogę przez Budy, gdzie znajduje się Archipelag Roztocze. Zobaczysz tam Park Miniatur Kresowych - unikatową w skali kraju kolekcję 26 makiet zamków i twierdz
DZIEŃ 5
Renesansowe miasto idealne wybudowane zostało na zlecenie hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego w drugiej połowie XVI wieku. Sercem Zamościa jest Rynek Wielki o wymiarach 100x100 m., wraz z majestatycznym ratuszem oraz kolorowymi podcieniowymi kamienicami. Obszar Starego Miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Muzeum Zamojskie z Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, Trasa Turystyczna w Bastionie VII, Synagoga, piękna katedra w typie renesansu lubelskiego, czy uwielbiany przez najmłodszych ogród zoologiczny - możesz mieć pewność, że Zamość nie pozwoli Ci się nudzić!
PRZYDATNE INFORMACJE: