PROPONOWANY PROGRAM POBYTU (4 DNI)
DZIEŃ 1
Dęblin - Gołąb (12 km) – Puławy (13 km) – Janowiec (15 km) – Kazimierz Dolny (28 km)
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie to największa ekspozycja w regionie, prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. W mieście położonym u ujścia Wieprza do Wisły, znanym ze słynnej lotniczej Szkoły Orląt, warto zobaczyć także m.in.: Muzeum Twierdzy Dęblin, zespół pałacowo-parkowy Mniszchów z XVIII w., cmentarz wojskowy Balonna, czy drewniany kościół pw. Chrystusa Miłosiernego.
Gołąb to nadwiślańska wieś pomiędzy Puławami i Dęblinem, gdzie odbyła się bitwa wojsk polskich i szwedzkich w 1656 roku, opisana przez Henryka Sienkiewicza w powieści Potop. Znajdziecie tam kościół posiadający cechy renesansu lubelskiego oraz Domek Loretański, zbudowany niemal 400 lat temu na wzór "Świętego domu" Santa Casa w Loreto. W Muzeum Nietypowych Rowerów obejrzysz, a nawet osobiście wypróbujesz rowery poziome, cyrkowe i inne zwariowane bicykle.
Puławy kuszą przepięknym zespołem pałacowo-parkowym Czartoryskich. W rozległym parku, na wiślanej skarpie wznosi się pałac oraz zespół budowli ogrodowych w duchu antyku, neogotyku i orientu. W Świątyni Sybilli księżna Izabela Czartoryska założyła pierwsze polskie muzeum. Nieopodal nad Wisłą znajduje się port jachtowy z wieżą oraz bulwar spacerowy.
DZIEŃ 2
Kazimierz Dolny - Mięćmierz (4 km) - Janowiec (31 km, lub przeprawa promowa przez Wisłę) - Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny to ulubione miejsce plenerów malarzy, fotografików i filmowców. Swoją sławę zawdzięcza znakomitej harmonii krajobrazu, łączącego przyrodę Małopolskiego Przełomu Wisły ze wspaniałą architekturą. Z okresu fundacji miasta przez Kazimierza Wielkiego pochodzą zamek i kamienna baszta, które dawniej strzegły przeprawy wiślanej. Największy rozwój handlu, miał miejsce w XVI i XVII w. W tym okresie rozbudowano miasto w renesansowym stylu – powstały kościoły: Farny oraz pw. św. Anny, kamienice Przybyłów i Celejowska oraz spichlerze. Nad Wisłą leży port i bulwar spacerowy. Wokół miasteczka rozpościera się Kazimierski Park Krajobrazowy. Jest to doskonałe miejsce do spacerów ścieżkami prowadzącymi przez lessowe wąwozy i wysokie skarpy z punktami widokowymi na panoramę Wisły.
Warta odwiedzenia jest pobliska nadwiślańska wieś Mięćmierz z oryginalną drewnianą zabudową, tworzącą wrażenie „żywego skansenu”. Wyjątkowy klimat tego miejsca przeniesie Cię w czasie.
W pobliskim Janowcu, odwiedź ruiny obronnego zamku Firlejów i Lubomirskich. Zabierz aparat fotograficzny, rozległa panorama na dolinę Wisły na pewno Cię zachwyci.
DZIEŃ 3
Kazimierz Dolny – Wąwolnica (19 km) - Nałęczów (6 km)
Wąwolnica słynie z maryjnego sanktuarium, z ponad 700-letnią historią. Główną świątynią sanktuarium jest neogotycka bazylika z lat 1907-14. W pobliskim Kęble stoi kaplica upamiętniająca objawienia maryjne z czasów najazdu Tatarów w 1278 r., z kopią figury MB Kębelskiej.
Po drodze z Kazimierza Dolnego do Wąwolnicy, w Bochotnicy znajduje się Muzeum Torebek i Misiów.
Nałęczów to znany kurort, lubiany przez wielu wybitnych Polaków, m.in. Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego (dwaj ostatni mają tu swoje muzea). Uzdrowisko cieszy się renomą miasta-ogrodu, położonego pośród lasów i wąwozów Płaskowyżu Nałęczowskiego, z willową zabudową wzorowaną na domach z tatrzańskich i alpejskich kurortów. Do najważniejszych atrakcji zalicza się Park Zdrojowy z klasycystycznym Pałacem Małachowskich i innymi zabytkowymi obiektami m.in. Starymi Łazienkami, Sanatorium Książę Józef, Domkiem Greckim i Gotyckim.
DZIEŃ 4
Nałęczów – Wojciechów (7 km)
Aby stanąć oko w oko z tradycją, koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. To ponad 1000 eksponatów w XVI-wiecznej Wieży Ariańskiej. W tutejszej kuźni można zobaczyć prawdziwego kowala przy pracy.
W pobliżu znajduje się Zoo, Młyn Hipolit z Muzeum Minerałów oraz park edukacyjno-rekreacyjny Owadolandia.
PRZYDATNE INFORMACJE: