PROPONOWANY PROGRAM POBYTU (5 DNI)

 

DZIEŃ 1

Lublin

Jednym z najciekawszych turystycznie miejsc w Lublinie jest Muzeum Wsi Lubelskiej, położone jest na porośniętych zielenią lessowych wzgórzach, wśród których wijąca rzeka doprowadza swe wody do okazałego stawu. Wiejska zabudowa, młyn, dwór a także odtworzony fragment dawnego prowincjonalnego miasteczka, przenoszą zwiedzających w czasie. Lubelski skansen był planem zdjęciowym do wielu filmów, wśród których można wymienić Wołyń, Bitwę Warszawską 1920 czy Morowe panny. Po wizycie koniecznie wybierz się na urokliwe lubelskie Stare Miasto. A jeżeli masz ochotę na kolejny spacer wśród zieleni, zajrzyj do Ogrodu Botanicznego UMCS lub znajdującego się w sercu Lublina Ogrodu Saskiego.

 

DZIEŃ 2

Lublin – Krupe (65 km) – Krasnystaw (10 km) - Zamość (33 km)

Położona w rozlewisku rzeki Wieprz, wieś Krupe kusi turystów ruinami okazałego, średniowiecznego zamku. Właścicielami zamku byli między innymi słynny banita Samuel Zborowski oraz patron braci polskich Paweł Orzechowski.

W Krasnymstawie koniecznie odwiedź kościół pw. św. Franciszka Ksawerego z budynkami dawnego kolegium jezuickiego. Przez większą część roku w miasteczku jest bardzo spokojnie. Jedynie w jeden sierpniowy weekend robi się tu bardzo tłoczno. Powód? W Krasnymstawie odbywa się co roku największy w Polsce festiwal piwa – Chmielaki.

Na zamojskim Rynku wypij kawę, podziwiając okazały Ratusz i kolorowe, renesansowe kamienice, a następnie odkrywaj wspaniałe Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

DZIEŃ 3

Zamość – Kniazie (51 km) – Hrebenne (10 km) – Kryłów (72 km) – Hrubieszów (20 km) –  Włodawa (112 km)

O miejscowości Kniazie i znajdujących się tam ruinach cerkwi greckokatolickiej usłyszał cały świat. Stało się tak za sprawą kręconych tu scen do filmu Zimna wojna, który był kandydatem do Oscara w 2019 roku. Przygraniczne Hrebenne zachwyca przede wszystkim piękną drewnianą cerkwią unicką pw. św. Mikołaja. Miłośnicy umocnień militarnych znajdą tu coś dla siebie, w okolicy można obejrzeć bunkry linii Mołotowa.

Nadbużańska wieś Kryłów urzeka swym położeniem, spokojem i barwną historią zamku, z którego zostały dziś tylko ruiny. Ciekawostką jest też figura Świętego Mikołaja, obok której znajduje się posąg wilka. Przy rzeźbach znajdziesz źródełko, którego woda podobno leczy z bezpłodności.

W Hrubieszowie turystów zachwyca okazała cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedna z dwóch na świecie 13-kopułowych cerkwi prawosławnych.

Po zwiedzeniu zabytków warto wybrać się na Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie. Spokojna poza sezonem wieś Okuninka nad jeziorem Białym, latem staje się niezwykle gwarnym i tłumnie odwiedzanym miejscem. Jeżeli pogoda pozwoli, zażyj kąpieli w niezwykle przejrzystej wodzie Jeziora Białego.

DZIEŃ 4

Włodawa – Jabłeczna (32 km) – Kodeń (13 km) – Kostomłoty (8 km) – Janów Podlaski (45 km)

W wielokulturowej niegdyś Włodawie odwiedzić trzeba barokowy kościół pw. św. Ludwika, cerkiew prawosławną pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy oraz dobrze zachowany Zespół Synagogalny, w którym mieści się Muzeum.

Jabłeczna to miejsce gdzie nadbużańska przyroda idealnie współgra z religijnym mistycyzmem. Według legendy, dawno temu, płynąca Bugiem ikona św. Onufrego zatrzymała się w miejscu gdzie dziś stoi okazały, prawosławny zespół klasztorny. W Kodniu koniecznie trzeba zobaczyć słynny obraz Matki Bożej Kodeńskiej, kalwarię oraz... spróbować przepysznych pierogów w jadłodajni U Oblatów. W Kostomłotach znajduje się jedyna w świecie parafia neounicka obrządku bizantyńsko-słowiańskiego. Zobaczysz tu drewnianą cerkiew pw. św. Nikity Męczennika.

W słynnej na całym świecie stadninie w Janowie Podlaskim hodowane są konie czystej krwi arabskiej. Uroczysko Zaborek jest idealnym miejscem na odpoczynek po podróży. Rekomendacją niech będzie fakt iż wielokrotnie nocował tutaj, podczas aukcji Pride of Poland, Charlie Watts, perkusista The Rolling Stones. Innym doskonałym miejscem jest Zamek Janów Podlaski, gdzie pobyt jest jednocześnie bliskim spotkaniem z historią.

 

DZIEŃ 5

Zaborek / Janów Podlaski – trasy rowerowe wzdłuż Bugu – spływy kajakowe po Bugu

Uroczysko Zaborek oraz Zamek Janów Podlaski stanowi idealną bazę na całodzienną wyprawę rowerowo-kajakową. Przez okolicę przebiegają dwa szlaki rowerowe: GreenVelo i Nadbużański. Aby wziąć udział w spływie kajakowym, skontaktuj się ze sprawdzonym organizatorem takich wycieczek (www.kajakowaprzygoda.pl) i wypoczywaj aktywnie w  przepięknych okolicznościach nadbużańskiej przyrody. Kto wie, może uda Ci się tam zobaczyć zimorodka lub łosia? Miłego pobytu!

 

 

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

 

NOCLEGI 

GASTRONOMIA 

INFORMACJA TURYSTYCZNA 

POZOSTAŁE OFERTY

DOJAZD 

 

www.lubelskietravel.pl