PROGRAM POBYTU (10 DNI)

 

 

DZIEŃ 1

Lublin

W Lublinie zlokalizowany jest jeden z największych i najpiękniejszych skansenów w Polsce – Muzeum Wsi Lubelskiej. Znajdziesz tu wiejskie siedliska, zabudowania dworskie oraz sektor ukazujący prowincjonalne miasteczko. Zgłodniałeś? Restauracje i kawiarenki na staromiejskim Rynku wabią różnorodnymi smakami. Po pysznym obiedzie czas na spacer klimatycznymi uliczkami. Odwiedzając Lublin nie możesz ominąć Wzgórza Zamkowego z unikalną Kaplicą Trójcy Świętej. Popołudnie warto spędzić nad Zalewem Zemborzyckim. Na aktywnych czekają przejażdżki rowerowe, spacery nordic walking, kajaki, park linowy czy pole golfowe.

 

DZIEŃ 2

Lublin – Zamość (87 km)

Czas na "miasto idealne"! Stare miasto w Zamościu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1992 roku. Nic dziwnego. Renesansowy rynek oraz bogata historia niezmiennie zachwycają turystów z Polski i zza granicy. Napij się kawy w cieniu ormiańskich kamieniczek, posłuchaj hejnału granego z ratuszowej wieży i daj się oczarować hetmańskiemu grodowi. Zamość to nie tylko architektoniczna perełka, to także twierdza która odparła niejedno oblężenie. Koniecznie zajrzyj do Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenała wszystkiego się dowiesz. Po miejskich atrakcjach pora na kontakt z przyrodą. Zamojskie Zoo to jeden z najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych w kraju.

 

DZIEŃ 3

Zamość – Szczebrzeszyn (21 km) – Zwierzyniec (11 km) – Obsza (40 km)

Kierunek – Roztocze! Region słynie jako jedno z najbardziej słonecznych miejsc w Polsce. Roztoczańską przygodę warto zacząć od podziwiania wschodu słońca w rodzinnym mieście słynnego chrząszcza – Szczebrzeszynie. Roztocze, to malownicze krajobrazy kolorowych mozaik pól oraz zjawiskowy świat roślin i zwierząt objęty ochroną w ramach Roztoczańskiego Parku Narodowego. Poznaj przyrodnicze dzieje regionu dzięki wizycie w parkowym Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym w Zwierzyńcu. Odwiedź konika polskiego we Floriance, podziwiaj panoramę z Bukowej Góry i przekonaj się czy nad Stawami Echo jest echo. Przemierzając zachwycające Roztocze nie zapomnij o jedzeniu. Skosztuj słynnego piroga jaglanego, wysokiej jakości miodów czy nalewek. Dzień warto zakończyć w Zagrodzie Roztocze, położonej około 40 kilometrów na południe od Zwierzyńca. Obiekt słynie z pysznej regionalnej kuchni i niebanalnej oferty noclegowej. Po drodze zatrzymaj się w Józefowie. Kamieniołom z wieżą widokową robi ogromne wrażenie!

 

DZIEŃ 4

Obsza – Susiec (35 km) – Tomaszów Lubelski (16 km)

Pora na kolejne skarby Roztocza. Od następnej atrakcji z pewnością zaszumi Ci w głowie. Szlak szumów rozpoczynający się w Suścu to jeden z najpiękniejszych zakątków regionu. Jednak Roztocze to nie tylko wyjątkowa przyroda. Znajdują się tu liczne zabytki, w tym te o charakterze sakralnym przypominające o wielokulturowości obszaru. Wśród roztoczańskich kościołów na szczególną uwagę zasługuje siedemnastowieczny drewniany kościół pw. Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim. Wyjątkowo malowniczym i tajemniczym miejscem są ruiny Cerkwi św. Paraskewy w Kniaziach.

 

DZIEŃ 5

Tomaszów Lubelski – Masłomęcz (54 km) – Hrubieszów (10 km)

Ziemia Hrubieszowska, wciąż nie w pełni odkryta, skrywa wiele tajemnic i pasjonujących historii. Jedną z nich jest zagadkowe plemię Gotów, które niemal dwa tysiące lat temu zamieszkiwało Kotlinę Hrubieszowską. Odwiedzając zrekonstruowaną Wioskę Gotów w Masłomęczu poznasz bliżej ich dzieje. Po każdej podróży w czasie, niezbędne jest zregenerowanie sił. Skieruj się do Hrubieszowa na obiad i kolejną porcję zwiedzania. Najdalej wysunięte na wschód Polski miasto leży zaledwie kilka kilometrów od granicy z Ukrainą. Niegdyś stanowiło własność księdza Stanisława Staszica, dlatego znajduje się tutaj Muzeum jego imienia. W miejscowej plebanii urodził się Bolesław Prus. Koniecznie zobacz cerkiew - jako jedyna w kraju ma aż 13 kopuł!

 

DZIEŃ 6

Hrubieszów – Chełm (53 km) – Urszulin, Poleski Park Narodowy (41 km)

Czas na odwiedziny w mieście Ducha Bielucha. Chełm słynie z wyjątkowych Podziemi Kredowych, które w 2019 roku zostały uznane przez internautów za najciekawszą turystyczną trasę podziemną w Polsce. Po wycieczce poniżej gruntu, czas wspiąć się na Górkę Chełmską. Znajdują się tu pozostałości grodu książęcego oraz Sanktuarium Maryjne - pounicki zespół katedralny z XVIII wieku. Będąc w Chełmie odwiedź Muzeum Ziemi Chełmskiej. Natomiast na spragnionych błogiego relaksu czekają atrakcje Parku Wodnego.

Niecałe 50 km na północny-zachód od Chełma znajduje się jeden z cenniejszych obszarów przyrodniczych w Polsce. Poleski Park Narodowy to królestwo bagien, lasów i moczarów. Obowiązkowy spacer jedną ze ścieżek przyrodniczych i zachód słońca nad jeziorem - brzmi bajecznie!

 

DZIEŃ 7

Poleski Park Narodowy – Włodawa (32 km) - Sławatycze (25 km) - Jabłeczna (6 km) - Kodeń (13 km) - Kostomłoty (7 km) - Janów Podlaski (45 km)

Odkryj nadbużańskie skarby przyrody i kultury. Zachwyć się wielokulturową mozaiką Włodawy, gdzie przez wieki współistniały trzy wyznania – katolicyzm, judaizm i prawosławie. Aby stanąć oko w oko z historią miasteczka, zajrzyj do Muzeum - Zespołu Synagogalnego. Odwiedź Sławatycze, zadumaj się w cieniu położonego wśród meandrów Bugu Monasteru św. Onufrego w Jabłecznej, jednego z ważniejszych ośrodków prawosławia w Polsce. W Kodniu posłuchaj niesłychanej historii o cudownym obrazie zuchwale wykradzionym przez Mikołaja Sapiehę z kaplicy papieskiej w Rzymie. W Kostomłotach zobacz jedyną na świecie cerkiew neounicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Nadbużańskie tereny warto poznawać podczas wycieczki rowerowej szlakiem Green Velo lub podczas spływu kajakowegokajakowaprzygoda.pl. Dzień pełen przygód zakończ w Zamku Janów Podlaski lub pobliskim Pensjonacie Uroczysko Zaborek. Pora na regenerację sił i relaks.

 

DZIEŃ 8

Janów Podlaski – Gnojno (12 km) - Biała Podlaska (32 km) 

Stadnina Koni w Wygodzie, położona nieopodal Janowa Podlaskiego słynie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Wraz z kompleksem zabytkowych stajni, miejsce zostało uznane za Pomnik Historii. Kilkanaście kilometrów dalej, w miejscowości Gnojno, znajduje się skarpa ze wspaniałym widokiem na dolinę Bugu.

Biała Podlaska to dawna własność Radziwiłłów. O magnackiej przeszłości tego miejsca przypomina okazały zespół pałacowo-parkowy, gdzie siedzibę ma Muzeum Południowego Podlasia. Prezentowane są tu między innymi wspaniałe ikony oraz galeria obrazów Bazylego Albiczuka, nazywanego "Podlaskim Nikiforem".

 

DZIEŃ 9

Biała Podlaska – Kozłówka (103 km) – Nałęczów (35 km)

W Kozłówce mieści się jedno z najpiękniejszych w kraju muzeów pałacowych. Rezydencja, niegdyś należąca do potężnego rodu Zamoyskich, dziś przyciąga turystów niczym magnes. Zajrzyj do pałacowych komnat, spaceruj ogrodowymi alejkami i odwiedź Galerię Sztuki Socrealizmu.

Po wizycie w Kozłówce czas na odpoczynek. Czy istnieje lepszy sposób na regenerację sił niż wizyta w uzdrowiskowym miasteczku? W Nałęczowie, bo o nim mowa, bywał między innymi Stefan Żeromski i Bolesław Prus. Więcej o ich twórczości i życiu dowiesz się w dedykowanym pisarzom muzeach. Po zwiedzaniu odpręż się w cieniu parkowych drzew, zjedz słynne nałęczowskie lody i napij się pysznej czekolady.

 

DZIEŃ 10

Nałęczów – Kazimierz Dolny (23 km) – Mięćmierz (3 km)

Na koniec przysłowiowa wisienka na torcie - Kazimierz Dolny. Zwiedzanie zacznij od kawy i obowiązkowego drożdżowego koguta na malowniczym Rynku. Spaceruj, zaglądaj do muzeów i galerii sztuki oraz podziwiaj detale licznych kazimierskich zabytków. Gdy już uznasz, że widziałeś wszystko, czas przenieść się na drugi brzeg Wisły – do Janowca, słynącego z zabytkowych ruin zamku. Najlepiej skorzystaj z przeprawy promowej. 

Gdy wrócisz na kazimierski brzeg Wisły, nie zapomnij odwiedzić klimatycznego Mięćmierza, dawnej osady flisackiej oddalonej jedynie 3 km od centrum miasteczka. Okolice Kazimierza Dolnego i Nałęczowa, dzięki licznym lessowym wąwozom, to doskonałe miejsce dla miłośników długich i krótkich wędrówek. Możesz zwiedzać je nawet w nocy podczas Nocnego Zwiedzania Kazimierza.

 

 

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

 

NOCLEGI

GASTRONOMIA

INFORMACJA TURYSTYCZNA 

POZOSTAŁE OFERTY

DOJAZD

 

www.lubelskietravel.pl