14-05-24
05-06-24

National Geographic Traveler Poland ogłosił plebiscyt Cuda Polski 2024. To od Ciebie zależy, czy w gronie laureatów znajdzie się Lubelskie. Wśród nominowanych z województwa lubelskiego znajdują się: Chełmskie Podziemia Kredowe, Nałęczów i Dworzec Metropolitalny w Lublinie. 

 

Głosować można do 5 czerwca 2024 za pośrednictwem strony:

https://www.national-geographic.pl/cuda-polski

 

 

Chełmskie Podziemia Kredowe - Chełm
Unikatowy w skali świata labirynt korytarzy drążonych w skale kredowej od średniowiecza, ciągnie się pod Starym Miastem. W latach 70. XX w. udostępniono trasę turystyczną, która obecnie ma długość 2000 metrów. Bądź czujny, może spotkasz Ducha Bielucha. podziemiakredowe.com.pl

Nałęczów
Jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk, od blisko 200 lat specjalizujące się w leczeniu chorób serca i układu krążenia. W końcu XIX w. był to znany kurort, lubiany przez wielu wybitnych Polaków, m.in. Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego. Nałęczów cieszy się renomą miasta-ogrodu, położonego pośród lasów i wąwozów Płaskowyżu Nałęczowskiego, z willową zabudową wzorowaną na domach z tatrzańskich i alpejskich kurortów. Do najważniejszych atrakcji zalicza się Park Zdrojowy z klasycystycznym Pałacem Małachowskich i innymi zabytkowymi obiektami.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie
Nowoczesny budynek lubelskiego dworcajest nie tylko funkcjonalny ale również wpisuje się w historyczny i architektoniczny kontekst miejsca. Efektownym elementem są ażurowe słupy, niczym te w Singapurze. Na ścianie zewnętrznej budynku znajduje się ogród wertykalny o powierzchni 300 m kw., a na dachu podniebny skwer - taras widokowy z zielenią, strefą odpoczynku i placem zabaw dla najmłodszych.