01-06-24
02-06-24

Lublin

Od 2007 roku lokalne instytucje kultury, organizacje i artyści łączą siły aby stworzyć ten wyjątkowy festiwal. Wydarzenia kulturalne, koncerty, wystawy, performance i wiele innych propozycji czeka w Lublinie w tę wyjątkową noc. Bajeczne instalacje artystyczne ponownie opanują ulice miasta, budząc zachwyt i zaskoczenie.

W nocy z 1 na 2 czerwca 2024 roku obszar Starego Miasta i Śródmieścia wypełni ponad 100 atrakcji. W przestrzeni miasta pojawią się niecodzienne instalacje artystyczne, a konstrukcje uzupełnią szalone koncerty i spektakle, kino, pokazy aerialowe, barwne murale i mapping z przesłaniem. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Z uwagi na komfort uczestników na kilka spośród ponad stu wydarzeń organizatorzy zapraszają z bezpłatnymi wejściówkami.

fot. Katarzyna Anna Kubiak | Warsztaty Kultury

 

Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Gazeta Wyborcza, dlaStudenta.pl, Kultura Enter
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A.

 

Kilka słów od Organizatora:

Przygotowaliśmy naszą subiektywną listę punktów programu Nocy Kultury, które mogą najbardziej zadziwić publiczność festiwalu. Niektóre z nich będą niespodziewanie malutkie. W tym roku dużo uwagi zostanie poświęcone nowemu rodzajowi instalacji – Mikrohistorie site-specific – czyli małym formom sztuki. Jedną z nich jest praca Marcina Skrzypka pt. „Font Henge”. Pomimo że zmieści się w dłoni, ma symboliczne znaczenie i zaprasza do refleksji na temat międzyludzkiej komunikacji.

Od zawsze mnie ciekawiło, że takie struktury jak Stonehenge były dowodem hierarchii wartości i możliwości danej społeczności. Trzeba było włożyć sporo wysiłku we wspólnym celu, żeby one powstały. Dziś jest trochę podobnie. Od Średniowiecza każda wysoka struktura – wieża, komin, słup, maszt, biurowiec – sygnalizuje coś ważnego, bo dużo kosztuje jej postawienie. Ale jest i druga strona medalu: również małe rzeczy są trudne i one też coś mówią o tym, co dla nas ważne: biżuteria, procesory, no i czcionki, tradycyjny druk, też precyzyjna robota, o której możemy się dowiedzieć w Domu Słów. Kiedyś była taka reklama: „Śmiało, bądźmy delikatni”. Niby oksymoron, ale bardzo uderzający. Chciałem to jakoś wyrazić. Stąd połączenie kamiennego kręgu, metafory wielkiego ciężaru i inżynierii z czcionkami i metaforą delikatnej komunikacji między ludźmi i cierpliwości – opowiada Marcin Skrzypek, autor instalacji „Font Henge”.
Font Henge | 19.00–2.00 | Dom Słów, Królewska 17

 

Podczas festiwalu nie zabraknie także wieloformatowych instalacji, które zaskoczą publiczność różnorodnością i sposobem myślenia o sztuce i przestrzeni. Jedną z nich z pewnością będą „Heroiny”, czyli białe botaniczne formy inspirowane kwiatami maku i makówkami.

W tym roku chciałbym wprowadzić element niespodzianki, zaskoczenia. Instalacja będzie wyłaniała się z jednej z kamienic na Starym Mieście. Zawiera w sobie kilka podtekstów, ale będą one do własnej interpretacji każdego oglądającego. To praca z architekturą, więc bardzo zależy mi na symbiozie z otoczeniem – opowiada Jarosław Koziara, autor instalacji „Heroiny”.
Heroiny | 19.00–2.00 | Rynek 9 – Kamienica pod Lwami

 

Do zdecydowanie dużych i spektakularnych będzie zaliczał się także mural. Tej formy sztuki na Starym Mieście w Lublinie jest bardzo niewiele, a w szczególności takich autorstwa artystów z Ameryki Południowej. Projekt będzie ucieleśnieniem hasła tegorocznej edycji festiwalu, czyli neurony miasta i został specjalnie zaprojektowany i stworzony na tę okazję przez niezwykle interesującego i wszechstronnego ekwadorskiego artystę Pablo Caviedesa.
Intermittencies of the Night – mural Pablo Caviedesa | 19.00–2.00 | ul. Jezuicka 13

 

Eksplodujący statek kosmiczny? Człowiek będący żywym miotaczem ognia? Odwiedź w Noc Kultury Perłę – Browary Lubelskie S.A. na Bernardyńskiej 15 i zobacz mistrzowskie, wybuchowe, a przede wszystkim widowiskowe pokazy fireshow! „Solarsi” to najnowszy pirotechniczno-ogniowy spektakl artystów Fundacji Sztukmistrze, w którym wypełniony ładunkami pirotechnicznymi statek kosmiczny spróbuje wznieść się w przestworza. Z kolei niesamowity występ plucia ogniem Marcina Exa Styczyńskiego nie tylko zapiera dech w piersiach, lecz także nadaje nowe znaczenie wyrażeniu „zionąć ogniem”.

Harmonogram
21.00–21.30, 23.00–23.30, 1.00–1.30 | Fundacja Sztukmistrze – „Solarsi”
21.45–22.30, 23.45–0.30, 1.30–2.00 | Marcin Ex Styczyński – Plucie Ogniem

Mistrzowie ognia w Browarze Perła! | 21.00–2.00 | Perła - Browary Lubelskie S.A. Bernardyńska 15

 

Na Placu po Farze zaskoczy nas konstrukcja wypleciona z wikliny, do której będzie można wejść do środka.

– Poczujcie się w niej jak ryby, które odłączają się od ludzkiej ławicy i nie dają się jej połknąć. Wyobraźcie sobie, że przenosicie się do czasów biblijnych i pływacie jak Jonasz w brzuchu wieloryba. Makroświat zmienia się tu w mikroświat – opowiadają o swojej pracy Karolina Ben oraz Anna Elsner.
Jonasz | 19.00–2.00 | plac po Farze

 

Coś co widzimy na co dzień, ale w zupełnie innej odsłonie – trolejbus. Na Nocy Kultury zabytkowy egzemplarz zamienimy w szklarnię pełną zielonych, pachnących roślin. Daj się porwać, tej Nocy nie sprawdzamy biletów! Po przekroczeniu progu naszego AutoBoru znajdziesz się w zakątku odizolowanym od powszechnego miejskiego pejzażu. Realizacja jest możliwa dzięki wsparciu MPK Lublin i Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A. w Elizówce. Autorzy i autorki: studentki i studenci WA UMCS pod kierunkiem Barbary Niścior.
AutoBór | 19.00–2.00 | ul. Lubartowska na wysokości placu Łokietka

Lód w czerwcu, widziany w innym kontekście niż kubek z chłodzącym napojem, również może zaskoczyć. Tylko tej nocy zobaczysz prace graficzne zrobione techniką sitodruku i umieszczone na lodzie, który stopniowo topiąc się, zmieni położone na nim obrazy. Prace te rzucają światło na trudny problem syndromu rezygnacji wśród dzieci i młodzieży w obozach dla uchodźców. Autorką pracy jest Irena Zieniewicz, a kuratorkami Magdalena Zieniewicz i Marzena Gałecka z Galerii Terytorium.
Syndrom | 19.00–00.00 | Jezuicka 10

 

W programie znajdziecie jeszcze wiele innych zaskakujących instalacji i punktów programu. Cały harmonogram festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.nockultury.pl