15-01-23
29-01-23

Ferie to długo oczekiwany przez wszystkich uczniów moment. Jak w ciekawy i kreatywny sposób spędzić upragnioną zimową przerwę? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę interesujących propozycji w województwie lubelskim, która pomoże Ci zaplanować ten czas. Życzymy dobrej zabawy i udanego wypoczynku. 

 

LUBLIN

Muzeum Wsi Lubelskiej zachęca do podróży w czasie do okresu II Rzeczpospolitej. W ramach akcji „Hej Zima! Czas na ferie” organizowane będą warsztaty oraz lekcje skupione wokół dzieciństwa na wsi naszych (pra)dziadków. W programie znalazło się miejsce na ognisko i przejażdżkę wozem lub saniami (jeśli pogoda będzie sprzyjająca).

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza do odkrywania miasta z Questami. W Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy Krakowskim Przedmieściu 6 (od poniedziałku 16 stycznia) znajdziesz dwie propozycje. Możesz poznać Lublin śladami Bolesława Prusa lub wybrać skierowany do najmłodszych wierszowany Quest Tajemnice Lublina. W obydwu przypadkach po rozwiązaniu wszystkich zadań otrzymasz pamiątkowy dyplom z okazjonalną pieczęcią. 

Przedsmakiem ferii może być noworoczny spacer rodzinny po Lublinie szlakiem legend i koziołków organizowany przez Edu Tour Turystyka i Edukacja, który odbędzie się w sobotę, 14 stycznia, o godz. 12:00.

W mieście Jaszy Mazura, słynnego sztukmistrza z powieści Isaaca Singera, nie mogło zabraknąć tematycznej propozycji. Centrum Spotkania Kultur poleca Ferie ze SztukmistrzamiZapoznaj się z cyrkowymi dyscyplinami, takimi jak: żonglowanie (piłeczkami, chustami czy diabolo), manipulowanie obiektem czy akrobatyką powietrzną (podstawy tańca na szarfach).

Miasto Lublin przygotowało wiele ciekawych wydarzeń w ramach tegorocznej edycji Zima w Mieście (16-29 stycznia). W programie przewidziano zajęcia sportowe w wodzie, powietrzu, na ściance wspinaczkowej czy parkiecie.

W swoje progi zapraszają także filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbywać się będą m.in.zajęcia literacko-artystyczne, kreatywne warsztaty, oraz gry i animacje.

Muzeum Narodowe w Lublinie proponuje podróż przez gorące piaski afrykańskiej pustyni do starożytnego państwa określanego przez historyków "Darem Nilu". W ramach akcji Zima na Zamku | Ferie w Muzeum Narodowym odbędą się warsztaty edukacyjne oraz zwiedzanie wystawy "Magia Starożytnego Egiptu".

Warsztaty Kultury również znają skuteczne sposoby na nudę i proponują szereg różnorodnych zajęć plastycznych, których uczestnicy będą mogli stworzyć wyjątkowe bransoletki, eko zabawki, papierowe kwiaty czy spróbować swoich sił w origami. 

Jesteś fanem gier? W takim razie koniecznie skieruj swe kroki do Piwnicy pod Fortuną, gdzie zapoznasz się z dawnymi grami, które umilały wolny czas naszym przodkom. Spędź czas w miłym towarzystwie w trakcie gry w Gąski, Mariasza czy Chapankę

Hop, hop i do góry! ManiaSkaniania na czas ferii wydłuża godziny otwarcia, aby każdy mógł się wyskakać - brzmi super!

Również Selfie Station Lublin zmienia godziny otwarcia. Obiekt będzie dostępny od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-16:00, w piątek i sobotę 14:00 - 19:00, natomiast w niedzielę 12:00-19:00. 

Filharmonia Lubelska (16-18 stycznia) organizuje warsztaty muzyczno-plastyczne. Ferie w Filharmonii zostaną zakończone koncertem symfonicznym ,,O wiedźmie Barucie i zaczarowanej nutce’’.

Baśniowe ferie na horyzoncie! Tear Andersena przygotował dla najmłodszych dwa niesamowite spektale - "Na ziarnku grochu" oraz "Dziób w dziób". 

A może relaksujące kąpiele? Gdy za oknem chłodno, miło odpocząć w ciepłej wodzie. Spa Orkana z myślą o dzieciach i ich opiekunach przygotowała ciekawe oferty promocyjne.

Wszyscy wiedzą, że sport to zdrowie - na sportowe ferie zaprasza więc Lublinianka Basketball. Z kolei młodzi miłośnicy wypoczynku w siodle z pewnością zainteresują się ofertą Ośrodka Jeździeckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Poznaj Lublin za pomocą zabawy! W Centrum Inspiracji Turystycznej przy ulicy Jezuickiej można pobrać najnowszą grę miejską: ''Szlakiem dźwięków miasta: śladami praw miejskich i tradycji mieszczańskich''. Centrum posiada zróźnicowana ofertę gier miejskich.

 

LUBELSKIE

Czas na Zimę w Krainie Lessowych Wąwozów. Region w swej bogatej ofercie posiada stoki narciarskie, lodowiska, piekną przyrodę i klimatyczne miejscowości. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą to czego potrzebują w Ośrodku Narciarsko-Snowbordowym w Rąblowie oraz Stacji narciarskiej w Kazimierzu Dolnym. Na przejażdżkę zapraszają Retro Meleks – Podróż po Nałęczowie i Wąwolnicy oraz Kolejka WąskotorowaNiesamowitych wrażeń dostarczy Ci Nocne zwiedzanie Kazimierza z pochodniami. Puławski Ośrodek Kulury "Dom Chemika" organizuje niezwykłe warsztaty taneczne w rytmie latino i hip-hopu oraz pełne kreatywności zajęcia plastyczne i teatralne. Całość zostanie zakończona balem kostiumowym. Nałęczowski Ośrodek Kultury przygotował różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej. W programie m.in. warsztaty kulinarne, muzyczne i graficzne, turnieje szachowe oraz bal przebierańców. Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie zaprasza na wyjątkowe ferie w Wieży Ariańskiej, w programie warsztaty programowania, wieczór strachów bal przebierańców. 

Co słychać zimą w Zamościu i na Roztoczu? Wizytę w Zamościu rozpocznij w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, gdzie wszystkiego się dowiesz. Wybierz się w podróż dookoła świata wraz Zamojskim Domem Kultury. Mali odkrywcy zajrzą do gorącej Hiszpanii, odwiedzą brytyjską monarchię, zwrócą uwagę na wynalazki z Iranu oraz uchylą drzwi do Państwa Środka. Również fani szeroko pojętej fantastyki znajdą coś dla siebie podczas 12. Zamojskich Ferii z Fantastyką. W zamojskim Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Millera odbędzie się cykl warsztatów, w trakcie których uczestnicy dowiedzą się więcej o mieszkańcach ogrodu i pomogą w przygotowaniu posiłku dla zwierząt. Dla małych fanów militarii Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał przeprowadzi cykl otwartych zajęć o tematyce wojskowej. Młodych poszukiwaczy przygód zaprasza z kolei Muzeum ZamojskiegoSwoją propozycję na ferie przygotowała także Książnica Zamojska. Przy sprzyjąjącej pogodzie miłośnicy nart będą mogli skorzystać ze Stacji Narciarskiej JacniaStoku Narciarskiego w Batorzu oraz Narskiego Raju U Rzetelskiego w Chrzanowie.

Bal przebierańców, eksperymenty chemiczne, karaoke czy może zajęcia plastyczne? To i wiele innych ciekawych propozycji czeka w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Fani filmów animowanych koniecznie powinni zajrzeć do Janowskiego Ośrodka Kultury.

Udaj się na Ferie w mieście z tańcem, muzyką, telewizją i kinem organizowane przez Biłgorajskie Centrum Kultury. W programie przewidziano zajęcia taneczne oraz muzyczne. Dzieci będą miały okazję zapoznać się z tajnikami telewizji.

Roztoczański Park Narodowy zaprasza do udziału w cyklu zajęć edukacyjnych "Zmysłowe ferie zimowe", w ramach którego zaplanowano cztery spotkania w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN.

Również Poleski Park Narodowy przygotował zimową ofertę dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W ramach akcji "Zima w Parku 2023 - ferie z Poleskim Parkiem Narodowym" w ośrodku edukacyjnym "Poleskie Sioło" w Wytycznie oraz w Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie odbędą się prelekcje, zajęcia plastyczne, terenowe, a także gry i zabawy.

Obcować z naturą będą mieli okazję również uczestnicy półkolonii organizowanych przez poszczególne oddziały Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych: w Janowie Podlaskim, Lubartowie, Chełmie, Janowie Lubelskim, Zamościu, Krasnobrodzie i Sobieszynie.

Czas na karnawał! W Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej odbędą się warsztaty poświęcone atrybutom zabawy karnawałowej. Uczestnicy własnoręcznie wykonają ozdoby na głowę czy ozdobią maski karnawałowe. Bialskie Centrum Kultury im. B. Kaczyńskiego przygotowało warsztaty plastyczne, taneczne oraz plenery fotograficzne. 

Zamek w Janowie Podlaskim ma wyjątkową propozycję na ferie. Najmłodsi goście odryją tajemnice hotelu czy tajniki pracy szefa kuchni. Dla gości przewidziano nielimitowany dostęp wodnego relaksu w strefie Wellness. Zapowiada się bajecznie. Warto również wybrać się do Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim i wziąć udział w warsztatach animacyjnych lub spektaklu teatralnym "Śpiąca Królewna"

W Radzyniu Podlaskim również nie będziesz się nudzić! Radzyński Ośrodek Kultury przygotował wiele ciekawych atrakcji na czas ferii. Zajęcia plastyczne, warsztaty taneczne, kulinarne i herbaciane czekają na Ciebie w mieście rodziny Potockich. 

W Lubartowie styczeń będzie pełen wrażeń! Lubartowski Ośrodek Kultury przez cały miesiąc zaprasza na seanse kinowe, w trakcie których każdy znajdzie coś dla siebie. Dla najmłodszych są przewidziane warsztaty taneczne czy artystyczne (np. tworzenie gipsowych ozdób) czy muzyczne.

W Świdniku również wiele się się dzieje - podczas zimowej laby uczniowie będą mogli skorzystać z oferty kina LOT, które dodało do swojego repertuaru kilka dodatkowych pozycji specjalnie dla najmłodszych. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej w Świdniku zaprasza do swoich filii. Świdnicki Park  Avia przygotował z kolei wodny tor przeszkód oraz kurs nauki pływania.

Chodzą słuchy, że Duch Bieluch stęsknił się za odwiedzającymi. To idealny powód, aby wybrać się do Miasta Chełm! Chełmski Dom Kultury zaprasza na "Ferie z Chadekiem".

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza dzieci na cykl zajęć tanecznych w ramach "Roztańczonego KDK" . Dla młodych artystów przewidziane są zajęcia plastyczne takie jak malowanie tkanin czy tworzenie własnej wystawy. 

Odkryjcie swoje pasje w ramach "Ferii z pasją" w Łęcznej. W programie prewidziane są warsztaty muzyczne, teatralne, fotograficzne czy fizyczo-chemiczne. Dla moli książkowych organizatorzy szykują warsztaty z książką. 

W tegoroczne ferie w Kraśniku nie będzie nudy. Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku przygotowało wiele ciekawych atrakcji, w tym warsztaty taneczne, plastyczne lub kreatywne. Miejska Biblioteka Publiczna wraz Osiedlowym Domem Kultury gorąco zaprasza na zajęcia ruchowe oraz kulinarne. W Kościuszki 26 odbędą się warsztaty kulirnarne z zimowego gotowania. 

Marzącym o rodzinnych feriach w wyjątkowym miejscu polecamy Dwór Droblin. Pociechy będą mogły wziąć udział w warsztatach łuczniczych czy kulinarnych, odwiedzą również urocze alpaki. Na rodziców czeka relaks w bali z hydromasażem. Brzmi super!

 

*W przypadku Stoków Narciarskich szczegółowe informacje o dostępności miejsca znajdują się na stronach internetowych Organizatorów.

**Artykuł aktualizowany