W ostatnim czasie na turystycznej mapie województwa lubelskiego pojawiło się wiele nowych atrakcji i muzeów. Część przeszła remont, który sprawił że są jeszcze piękniejsze i ciekawsze. Przygotowaliśmy zestawienie 15 takich miejsc. Czy słyszeliście o...

 

Archipelag Roztocze | Budy

001 Archipelag roztocze

Dzięki pracy pasjonatów oraz przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii powstała wyjątkowa przestrzeń - Empiria. Czeka na Ciebie pięć kapsuł, w których doświadczysz Roztocza wszystkimi zmysłami. Najmłodszym turystom na pewno spodoba się dwupoziomowy plac zabaw oraz podłoga interaktywna. Nieco starsi poznają prawa fizyki i chemii w trakcie inspirujących zajęć w laboratoriach Archipelagu. Z myślą o miłośnikach przygód Indiany Jones'a przygotowano pokoje zagadek oraz... "Tajemnicę tajemnic". A może chciałbyś poznać tajniki ginących zawodów? W takim razie zajrzyj do Kopuł Rzemieślniczych i odkryj rękodzieło. W minione wieki przeniesie Cię także spacer po Parku Miniatur Kresowych, gdzie odtworzono zamki i twierdze dawnej Rzeczpospolitej. 

Więcej informacji: archipelagroztocze.pl

 

Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie

002 Cel w podrozy hanna

20 km na północ od Włodawy znajduje się miejscowość Hanna. Według legendy jej nazwa pochodzi od imienia królowej Anny Jagiellonki, która kiedyś zatrzymała się tutaj w drodze na Ruś. Warto tu zajrzeć, aby poznać historię cudownego obrazu Matki Bożej Hanneńskiej, zobaczyć XVIII-wieczny drewniany kościół z bogatym, barokowym wnętrzem oraz galerię artystyczną wraz z muzeum gospodarstwa rolnego i domowego sprzed stu lat. Centrum Religijno-Zabytkoweme w Hannie w ostatnim czasie przeszło szereg gruntownych prac rewitalizacyjnych, których efekt został wyróżniony w 2020 roku Laurem Konserwatorskim.

Więcej informacji: centrumhanna.pl

 

Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym | oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po około dwuletniej przerwie wynikającej z prac remontowych, Dom Kuncewiczów ponownie zaprosił turystów w swoje progi. Willa "Pod Wiewiórką", jak czasem nazywana jest posiadłość Kuncewiczów, stanowi namacalny dowód artystycznych inklinacji Kazimierza. Niegdyś bywały tu osobistości świata kultury, dziś miejsce przybliża zwiedzającym sylwetki swoich dawnych właścicieli - pisarki Marii Kuncewiczowej oraz jej męża Jerzego - polityka i literata. Rozpaczliwie poszukujesz weny? Wkrótce będzie można zatrzymać się w jednym z dwóch pokoi gościnnych udostępnianych turystom - twórcza blokada opuści Cię wnet. Te ściany przesiąknięte są magią tworzenia.

Więcej informacji: mnkd.pl/dom-kuncewiczow

 

Fabrica Ecclesiae – muzeum architektury i techniki | Zamość

004 Fabrica Ecclesiae muzeum architektury i techniki

Wystawa stała w renesansowej Infułatce, czyli dawnym domu urzędników kościelnych, ulokowanym obok Katedry Zamojskiej. Odwiedzając wystawę dowiesz jak powstało "miasto idealne" i pobliska katedra oraz poznasz tajniki współpracy Jana Zamoyskiego z włoskim architektem Bernardo Morando. Ekspozycje wzbogacają liczne aplikacje, filmy i animacje.

Więcej informacji: fabricaecclesiae.zamojskolubaczowska.pl

 

Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej | Wojsławice

005 Wojslawice izba

Archeologia, etnologia, spuścizna kultury chrześcijańskiej, prawosławnej i żydowskiej - zanurz się w barwnej przeszłości Ziemi Wojsławickiej. Izba mieści się w budynku synagogi w Wojsławicach, który został poddany kompleksowemu remontowi. W obiekcie zastosowano ekologiczne rozwiązania, zapewniono dostęp dla osób niepełnosprawnych a otoczenie zrewitalizowano. Współczesna przestrzeń wystawiennicza w harmonijny sposób współgra z zabytkowym wnętrzem bożnicy. W dziesięciu gablotach prezentowane są eksponaty związane z wielokulturową historią Ziemi Wojsławickiej, którym towarzyszą plansze tekstowe w języku polskim oraz angielskim. Przeszłość regionu przybliżają także animacje, nagrania audio i multimedialne mapy. Zastanawiasz się jak wyglądały niegdyś Wojsławice? Wybierz się na wirtualny spacer albo zasłuchaj się w opowieściach dawnych mieszkańców. Żeńską część synagogi, tak zwany babiniec, zagospodarowano jako miejsce realizacji warsztatów, zajęć edukacyjnych i wystaw czasowych. 

Więcej informacji: gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl 

 

Kino "Zachęta" | Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie

006 kino Zacheta Muzeum Zespol Synagogalny we Wlodawie

Zasiądź do szabasowej kolacji albo poczuj magię najkrótszej nocy w roku. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie przygotowało dla odwiedzających interesującą atrakcję - największe w kraju edukacyjne kino wirtualnej rzeczywistości. Wybierz jedną z dwóch projekcji - "Szabat Szalom" bądź "Sobótki Poleskie" i doświadcz wyjątkowych wrażeń. Nazwa kina - "Zachęta" upamiętnia dawne, włodawskie kino, którego historia rozpoczęła się niemal sto lat temu.

Więcej informacji: muzeumwlodawa.pl

 

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze | Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku

007 muzeum i miejsce pamieci w sobiborze fot uzyskane od muzeum

Pod koniec października 2020 roku w Muzeum została otwarta wystawa stała „SS-Sonderkommando Sobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943”, która przybliża tragiczne losy więźniów. Muzeum oraz otaczający go teren przeszedł gruntowną przemianę. Placówka zyskała nowy budynek, w którym prezentowane są między innymi eksponaty uzyskane w trakcie prac archeologicznych. Liczne przedmioty więźniów przypominają o osobistych tragediach ofiar. W celu efektywniejszego przekazywania wiedzy, wystawa została wzbogacona o liczne formy multimedialne. Oprócz sali wystawienniczej, Muzeum posiada także przestrzeń przeznaczoną do zajęć edukacyjnych oraz miejsce obsługi zwiedzających. 

Więcej informacji: sobibor-memorial.eu

 

Muzeum Narodowe w Lublinie

008 zamek

300 m2 nowej powierzchni dla wystaw czasowych, siedem wystaw stałych, w tym Galeria malarstwa cerkiewnego, Galeria: Trybunał Koronny i Galeria Grupy Zamek i Awangardy - między innymi to czeka na odwiedzających wnętrza Muzeum Narodowego w Lublinie. Powstanie też infrastruktura zwiększająca dostępność muzeum dla osób niepełnosprawnych. Otwarcie nastąpi już wkrótce.

Więcej informacji: mnwl.pl

 

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej

sdr_vivid

Nowe oblicze Muzeum Południowego Podlasia. Po blisko dwuletnich pracach remontowych, jesienią 2020 roku bialskie Muzeum oddało we władanie turystów gmach główny. Dzięki nowym wystawom stałym poznasz między innymi najstarsze dzieje regionu, dowiesz się co miasto zawdzięcza Radziwiłłom, przyjrzysz się bajecznym ogrodom Bazylego Albiczuka czy zadumasz się nad ikoną. Przeprowadzano także liczne prace na terenie założenia pałacowo-obronnego Radziwiłłów. Jest pięknie!

Więcej informacji: muzeumbiala.pl

 

Muzeum Regionalne w Kraśniku | oddział Muzeum Narodowego w Lublinie

010 Muzeum Krasnik

Muzeum Regionalne w Kraśniku, czyli tam gdzie nowoczesna technologia spotyka się z historią. Obiekt nie tylko zrewitalizowano, ale także rozbudowano łącząc w harmonijny sposób zabytkową i współczesną architekturę. Na zwiedzających czekają multimedialne ekrany, interaktywne gry i trzy zupełnie nowe wystawy stałe: „24. Pułk Ułanów. Historia i Tradycja”, „Kultura i sztuka ludowa regionu kraśnickiego” a także „Kraśnik na starej fotografii”.

Więcej informacji: mnwl.pl/MuzeumRegionalneKrasnik

 

Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej | Zamość

011 Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej fot Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej

Wśród czterech obiektów nagrodzonych Laurem Konserwatorskim 2020 znalazła się zamojska Wikarówka, w której obecnie mieści się Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej. Na wystawie stałej Skarbiec Historii, Sztuki i Nauki" prezentowane są najcenniejsze obiekty zgromadzone od początków ordynacji, w tym między innymi dary szlacheckie i ordynackie.

Więcej informacji: muzeum.katedra.zamojskolubaczowska.pl

 

Park Ludowy w Lublinie

012 park ludowy lublin

Odpoczynek w bliskim kontakcie z przyrodą i to w centrum miasta? Jak najbardziej! Dzięki rozległym pracom rewitalizacyjnym lubelski Park Ludowy zyskał nowe, piękne oblicze. Park stał się miejscem przyjaznym nie tylko ludziom, ale i  zwierzętom - co jest istotne ze względu na położenie terenu w sąsiedztwie Bystrzycy stanowiącej ważny korytarz ekologiczny. Zadbano o parkową zieleń a także wprowadzono dodatkowe nasadzenia a także zamontowano budki lęgowe i domki dla owadów. Dla spragnionych aktywności na świeżym powietrzu przygotowano miejsca do wspinaczki, naturalne ścieżki rowerowe, labirynt, plenerowe siłownie czy przystanek kajakowy. Dzieci ucieszą się z dwóch placów zabaw dostosowanych do różnych grup wiekowych oraz z serpentyny do nauki jazdy na rowerkach. Ciekawi Cię świat fauny i flory? Odwiedź dydaktyczne ogrody - wodny i roślin wodnych bądź skorzystaj z licznych ścieżek o charakterze edukacyjnym. Wśród udogodnień znalazły się także leżaki, stoliki czy wybiegi dla psów.

Więcej informacji: lublin.eu

 

Ratusz w Końskowoli

013 Konskowola ratusz

Gdzie szukać najpiękniejszych róż? Oczywiście w Końskowoli! Gdy już nacieszysz oczy widokiem różanych pól, zajrzyj koniecznie na miejscowy rynek. Dzięki przeprowadzonej rewitalizacji centrum miejscowości zyskało zupełnie nowy charakter, zaś ratuszowi przywrócono historyczny wygląd. Budynek udostępniono zwiedzającym w lipcu 2020 roku, w trakcie tradycyjnego Święta Róż. Mieszkańcy i turyści mogli podziwiać odremontowane wnętrze a także odwiedzić muzeum ulokowane w zabytkowych piwnicach. Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się historyczne księgi czy rękopisy znanych osób związanych z Końskowolą.

Więcej informacji: konskowola.info.pl

 

Roztoczańskie Muzeum PRL | Zamość

014 muzeum prl

Z rozrzewnieniem oglądasz "Misia" a może PRL znasz tylko z opowieści rodziców i dziadków? Odwiedź Zamość i przekonaj się, jak wyglądało codzienne życie w Polsce Ludowej. Zobaczysz na własne oczy tradycyjne wyposażenie kuchni czy sali lekcyjnej a także wiele przedmiotów codziennego użytku.

Więcej informacji: facebook.com/roztoczanskiemuzeumprl

  

Wystawa „Kult – historia – legendy.
Archikatedra lubelska – spadkobierca historii i tradycji” | Lublin

sdr_vivid

Na początku 2020 roku jeden z najpiękniejszych kościołów Lubelszczyzny zyskał kolejną atrakcję. Archikatedra lubelska oddała do dyspozycji wiernych i zwiedzających przestrzeń chóru wzbogaconą o nową wystawę „Kult – historia – legendy. Archikatedra lubelska – spadkobierca historii i tradycji”. Kryją się tu prawdziwe skarby, między innymi XVIII-wieczny unikatowy parasol procesyjny. Eksponaty związane są nie tylko z samą archikatedrą, ale także rozebranym kościołem farnym, katedrą krasnostawską oraz lubelskim zakonem jezuitów. Zanim zachwycisz się zgromadzonymi tu precjozami, będziesz musiał pokonać klimatyczne, wąskie schody prowadzące na piętro świątyni. W zamian poznasz historię budowli, przyjrzysz się z bliska ogromnym organom i ich mechanizmowi a także skorzystasz z wielu stanowisk multimedialnych. 

Więcej informacji: archikatedra.kuria.lublin.pl 

 


 

Zdjęcia: Cel w podróży, Dom Kuncewiczów - oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej, Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie, Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze - Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku, UM Lublin, Muzeum Regionalne w Kraśniku - oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, Urząd Gminy w Końskowoli, Roztoczańskie Muzeum PRL