News

  • Lubelskie 2025 cultural events calendar

    2025-01-01
    2025-12-31
    Published: 01/01/2025

    We encourage you to discover the extraordinary tourism and cultural wealth of the Lublin region in 2025! Lubelskie is a place where tradition meets modernity, and every month is filled with unique events that attract visitors from across Poland and around the world. Lublin, as the heart of the regi ...

     
  • Christmas greetings

    2024-12-24
    2024-12-26
    Published: 24/12/2024

    On behalf of the Board and all the staff of the Lublin Regional Tourist Organisation, we would like to extend our warmest wishes for the upcoming Christmas season. May it be a time of reflection, peace, and mutual goodwill. We also wish you good health, prosperity, and many unforgettable moments in ...

     
  • Lublin - European Capital of Culture 2029

    2024-09-25
    2029-12-31
    Published: 25/09/2024

    Lublin has been named the European Capital of Culture for 2029! This unique award signifies a host of interesting initiatives, projects, and cultural events, as well as extraordinary promotion of the city on the international stage.

Lublin

Lublin

Lublin

Podróż po województwie lubelskim warto rozpocząć od Lublina – największego miasta we wschodniej Polsce. Zapisana w licznych zabytkach kultury materialnej i niematerialnej historia sprawia, że rokrocznie odwiedza je rzesza turystów. Zachwyt budzi zachowana w ponad 70% architektura Starego Miasta, na które prowadzą dwie bramy: od strony Krakowskiego Przedmieścia – Brama Krakowska, będąca symbolem Lublina, od strony Wzgórza Zamkowego - Brama Grodzka. Wyjątkowe, głównie z okresu renesansu, ale też baroku, klasycyzmu i średniowiecza, zabudowania przyciągają wzrok i stają się atrakcyjnym tłem pamiątkowych fotografii. To tutaj urodził się Henryk Wieniawski, a noblista Isaak Beshevis Singer umieścił akcję powieści „Sztukmistrz z Lublina”. Odwiedzający chętnie zatrzymują się przed centralnie umiejscowionym w rynku Trybunałem Koronnym, pełniącym dzisiaj rolę pałacu ślubów, renesansową, bogato zdobioną „kamienicą Klonowiców”, zwiedzają wyjątkowe wnętrza bazyliki i klasztoru oo. Dominikanów, pamiętające wydarzenia podpisania Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku, Plac po Farze Św. Michała oraz zabudowania pojezuickie z Wieżą Trynitarską, z której roztacza się wspaniały widok na całe miasto i niezwykle ciekawą Archikatedrą Lubelską.

Zamek Lubelski

Zamek Lubelski

Obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania Lublina jest Wzgórze Zamkowe, wraz z Muzeum Narodowym mieszczącym się w Zamku Lubelskim i będąca kwintesencją wielokulturowości, XIV – wieczną Kaplicą Trójcy Świętej, w której wnętrzach można podziwiać doskonale zachowane, pochodzące z XV wieku rusko-bizantyjskie freski. Jest to jeden z najważniejszych tego rodzaju zabytków w Polsce i świadek podpisania aktu Unii Lubelskiej. Do Kaplicy Trójcy Świętej przylega romańska wieża obronna, a jej wnętrza są udostępnione dla turystów. Na szczycie „donżonu” znajduje się okazały taras widokowy, z którego rozpościera się malowniczy widok na dachy Starego Miasta. Z tego miejsca dostrzec można ustawioną na ulicy Podwale stale palącą się „Latarnię pamięci”. Jest to symbol pamięci o zamordowanych w trakcie II wojny światowej Żydach i zniszczonej doszczętnie dzielnicy żydowskiej.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej

Ważnym miejscem na kulturowej mapie Lublina jest Muzeum Wsi Lubelskiej, prezentujące życie mieszkańców Lubelszczyzny na wsiach i w małych miasteczkach od XVII do XX wieku. Zgromadzone na dużym, parkowym obszarze zabytki architektury drewnianej, związane z pracą na roli i codziennym funkcjonowaniem na wsi eksponaty oraz miasteczko z lat trzydziestych XX wieku przenoszą odwiedzających w inny, prawie zapomniany już obszar historii. Obraz ten uzupełniają organizowane na terenie Muzeum wydarzenia, takie jak: Sianokosy, Żniwowanie, Pierzak, Potańcówka. Pozwalają one nie tylko obserwować wykonywane w tradycyjny sposób prace i zajęcia, ale również ich doświadczać.

Istotnym akcentem zwiedzania Lublina jest poznanie architektury i historii „Teatru w budowie”. Centrum Spotkania Kultur to ważna instytucja kultury, prowadząca działalność eventową, wystawienniczą, kinową i teatralną, której powstanie zaplanowano w 1974 roku, a budowa zakończyła się po 40 latach. Ambicje jej inicjatorów przerosły możliwości sfinansowania tego wyjątkowego obiektu we wschodniej Polsce. Obecnie, dzięki zaangażowaniu funduszy unijnych i nagradzanemu projektowi Bolesława Stelmacha cieszy mieszkańców regionu i turystów ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi oraz bogatym programem artystycznym.

Carnaval Sztukmistrzow

Carnaval Sztukmistrzów

Nagrodzone tytułem Pomnika Historii miasto zachęca do przyjazdu turystów zainteresowanych kulturą i sztuką. Swoją stałą ofertę uzupełnia cyklicznymi wydarzeniami: Noc Kultury, Open City, Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński czy Europejski Festiwal Smaków.


Zamość

Wpisane na listę zabytków UNESCO miasto Zamość zostało założone przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego w 1580 roku, od początku planowane było jako forteca. Jednak siedziba rodu Zamoyskich bardzo szybko stała się wielokulturowa i otwarta. Dzisiaj stanowi cel wycieczek turystów z całego kraju i świata.

Zamosc2

Zamość

Zwiedzanie współczesnego Zamościa warto rozpocząć od Rynku Wielkiego. Wybudowany na planie kwadratu, którego każdy bok liczy 100 metrów, jest głównym miejscem wydarzeń i spotkań. Nad Rynkiem dominuje wspaniały, majestatyczny Ratusz (pełniący funkcję siedziby miejskich władz od chwili wybudowania do dzisiaj) z wysoką wieżą i reprezentacyjnymi rozłożystymi schodami. Wielobarwne, bogato zdobione renesansowe kamienice tworzą tło dla jarmarków, festiwali i rekonstrukcji historycznych. Usytuowane w podcieniach i piwnicach kamienic kawiarnie, sklepiki i galerie wabią przechodniów tradycyjnymi witrynami. Przeglądając karty dań zamojskich lokali, warto poszukać lokalnych smaków, np. zupy z pokrzywy, cebularza, gryczaka i pierogów z owocami.

Gryczak

Gryczak

W sezonie letnim na Rynku Wielkim mieszkańcy i turyści chętnie korzystają z licznych kawiarnianych ogródków, natomiast zimą oddają się przyjemności jazdy na łyżwach na miejskim lodowisku, podziwiając świąteczne iluminacje. Przy Rynku Wielkim, w oryginalnych wnętrzach Kamienic Ormiańskich funkcjonuje Muzeum Zamojskie, prezentujące historię miasta oraz rodu i ordynacji Zamoyskich. W jednej z przyrynkowych kamienic, niemal naprzeciw Ratusza, działa Galeria BWA, słynąca z jednej z największych w kraju kolekcji ilustracji.

Kolejne kroki warto skierować na sąsiadujące z Rynkiem Wielkim, nieco mniejsze place: Rynek Solny oraz Wodny. Ten pierwszy swoją nazwę zawdzięcza pełnionej niegdyś funkcji handlowej, która głównie przyporządkowana była sprzedaży soli. Rynek Wodny natomiast nie posiadał funkcji handlowej, a swoją nazwę zawdzięcza mieszczącemu się w pobliżu murów obronnych zbiornikowi wodnemu. W centralnej części tego placu została umiejscowiona fontanna, a wokół znajdują się kamienice należące niegdyś do znaczniejszych mieszkańców Zamościa.

Rynek Wielki w Zamosciu

Rynek Wielki w Zamościu

Wyrazistym świadectwem wielokulturowości Zamościa są chętnie fotografowane Kamienice Ormiańskie na Rynku Wielkim oraz pochodząca z 1610 roku synagoga. Odrestaurowany budynek należy do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego „Centrum Synagoga”, która prowadzi w nim multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i okolic.

Warto poznać również wspaniałe zabytki architektury sakralnej związanej z katolicyzmem. Najważniejszym z nich jest katedra zamojska, a wcześniej kolegiatą, zaprojektowana przez samego Bernarda Morando i będąca jedną z najwspanialszych renesansowych świątyń w Polsce. Wybudowana w typie renesansu lubelskiego, zachwyca sztukateriami zdobiącymi sklepienia w nawie głównej i nawach bocznych oraz bogatym, w większości barokowym wyposażeniem, włącznie z ołtarzem głównym i obrazem św. Tomasza Apostoła – patrona świątyni, miasta i rodu Zamoyskich. Kościół, ufundowany przez kanclerza koronnego
i wielkiego hetmana Jana Zamoyskiego jako votum wdzięczności za liczne zwycięstwa odniesione w walkach, pełni też funkcje rodowego mauzoleum – w podziemnych kryptach pochowani są wszyscy ordynaci Zamoyscy – władający miastem i wielkim dobrami ziemskimi. Wiele skarbów kolegiackich i ordynackich przechowuje nowoczesne Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej.

Obowiązkowymi punktami na turystycznej mapie miasta są fortyfikacje, zabudowania obronne i będące ich częścią bramy: Szczebrzeska, Lubelska, Lwowska. Część zabudowań fortecznych zostało udostępnionych turystom. Warto przejść podziemną trasą Bastion VII – Nadszaniec, poprowadzoną wewnątrz długiego półkilometrowego odcinka umocnień. Dużych emocji dostarczy też wizyta w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, które proponuje atrakcyjne, wzbogacone o multimedia, ekspozycje militarno-historyczne w trzech obiektach – hetmańskich: Arsenale, Prochowni oraz w podziemnym pawilonie pod kurtyną przy Bramie Szczebrzeskiej.

Zamosc

Zamość

Zrekonstruowane zabudowania obronne stanowią atrakcję dla miłośników historii oraz tło licznych wydarzeń rekonstrukcyjnych. Najpopularniejsze z nich - „Szturm Twierdzy Zamość” rokrocznie przyciąga wielu rekonstruktorów oraz tysiące widzów, śledzących barwne inscenizacje wojskowych parad, musztry, przemarszów, a przede wszystkim najbardziej widowiskowe sceny oblężeń i szturmów z różnych okresów dziejów – od najazdu kozacko-tatarskiego przez potop szwedzki po czasy powstania listopadowego.

Uzupełnieniem bogatej listy aktywności może być również wizyta w malowniczym i pełnym atrakcji parku miejskim, zajmującym część dawnych umocnień Zamościa. Jednym z największych magnesów przyciągających do hetmańskiego miasta szkolne wycieczki i rodziny z małymi dziećmi jest Ogród Zoologiczny. Zamojskie ZOO, działające już od ponad wieku, jest jedynym tego typu obiektem w regionie, a dzięki prowadzonym w ostatnich latach rozbudowom, stało się bardzo nowoczesnym miejscem eksponującym ponad 320 gatunków zwierząt z całego świata.

Wielu turystów z pewnością skorzysta z licznych i ciekawie poprowadzonych ścieżek rowerowych, które pozwolą połączyć zwiedzanie z aktywnością fizyczną. Ogromnym atutem miasta jest też położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Roztocza, które jest doskonałym miejscem wypoczynku i czerpania sił witalnych z natury.

 

Orkiestra Symfoniczna im Karola Namyslowskiego

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego

Zamość to przepiękne historyczne miasto, które dzisiaj funkcjonuje jako otwarta twierdza pełna atrakcji dla mieszkańców i turystów. Zachęca różnorodnością oferty oraz szacunkiem do historii i dziedzictwa kulturowego. Kultywuje tradycje jarmarków, wspiera twórców i artystów, którzy znajdują tutaj doskonałe miejsce swojej ekspresji, tak jak od początku związana
z Zamościem, najstarsza w Polsce Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego.

Kazimierz Dolny Nad Wisłą

Kazimierz Dolny2

Kazimierz Dolny

Usytuowany pomiędzy lessowymi wąwozami nad Wisłą, Kazimierz Dolny od lat kradnie serca artystów i podróżników. To niewielkie, malownicze miasteczko stało się tematem wielu obrazów, fotografii, wierszy i filmów. Niewielki, zbudowany na planie prostokąta, renesansowy rynek, zabytkowa studnia, bogato zdobione kamienice Przybyłów i Celejowska, ulokowane przy rynku Muzeum Nadwiślańskie, Muzeum Złotnictwa, liczne galerie sztuki, klimatyczne podcienia i otaczająca opieką miasteczko oraz jego mieszkańców – Fara, tworzą tę wyjątkową artystyczną aurę, której pragną doświadczyć przyjeżdżający do Kazimierza turyści. Doskonale czują się tutaj Ci którzy poszukują wytchnienia w otoczeniu pięknej przyrody, udając się do jednego z pobliskich wąwozów, jak i zainteresowani licznymi wystawami prac plastycznych. Swój czas w Kazimierzu podczas „Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi” planują również odbiorcy sztuki filmowej, którzy mają wówczas możliwość uczestniczenia w projekcjach i bezpośrednich spotkaniach z aktorami, scenarzystami i reżyserami. Festiwal cieszy się niezmiennym zainteresowaniem od ponad 20 lat. Miasteczko w każdym roku staje się też sceną dla artystycznych prezentacji muzyki ludowej z całej Polski. Uczestnicy „Ogólnopolskiego Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych” konkurują między sobą w centralnej części kazimierskiego rynku gromadząc przed sceną liczną widownię. Impreza cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających miasteczko.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Znajdujące się województwie lubelskim miasta i miasteczka tworzą malowniczy obraz regionu. Przenikające się historie, style architektoniczne, wydarzenia kulturalne zachęcają się do głębszego poznania przejawów działalności jego mieszkańców. A bliski kontakt z nimi przekonuje do częstych powrotów w te ciekawe kulturowo strony.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Autorka tekstu: Dorota Lachowska

Lublin, Zamość, Kazimierz – a kultúra reneszánsza – tłumaczenie tekstu w języku węgierskim

Tłumaczenie na język węgierski: Noémi Petneki

Tekst powstał w ramach projektu „Lubelskie na Węgrzech – kulturowe inspiracje do podróżowania”, dofinansowanego z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

logo wegry