Rozciągające się od Kraśnika po Lwów, Roztocze zachwyca różnorodnością przyrodniczą i atrakcyjną ofertą spędzania wolnego czasu. To najbardziej nasłoneczniony obszar w Polsce, gdzie stężenie jodu jest porównywalne do tego na wybrzeżu. 

Zwiedzanie warto rozpocząć od Roztoczańskiego Parku Narodowego i wizyty w Zwierzyńcu. To niewielkie, klimatyczne miasteczko przyciąga uwagę malowniczo położonym na wyspie barokowym kościołem pw. św. Jana Nepomucena. U wrót Parku znajduje się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny, gdzie początek biorą ścieżki poznawcze. Jedna z nich prowadzi nad Stawy Echo - doskonałe miejsce dla plażowiczów i tych, którzy lubią wypoczywać w otoczeniu wody, lasu i pięknego krajobrazu. 

Szczebrzeszyn, Krasnobród, Tomaszów Lubelski, Józefów, Susiec i słynne szumy na Tanwi – lista miejsc, które trzeba odwiedzić jest bogata i pełna atrakcji. Wycieczka do Zamościa to obowiązkowy punkt programu każdego turysty. 

Roztocze, to też wspaniałe miejsce dla wielu aktywności, takich jak spływy kajakowe, wycieczki piesze i popularne na tym obszarze wyprawy rowerowe, oparte o profesjonalnie przygotowane szlaki, np. Green Velo i Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.

W 2019 r. na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO został wpisany Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Roztocze”, składający się z rezerwatów na terenie Polski i Ukrainy.

Zamość nazywany miastem idealnym, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Zaprojektowane przez wybitnego włoskiego architekta Bernardo Morando miasto-twierdza, jako zespół architektoniczno-urbanistyczny w 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

PRZYKŁADOWE PROGRAMY POBYTU:

 

Roztocze Środkowe 

Roztocze Zachodnie