Propozycja dla tych, którzy planując wizytę w województwie lubelskim chcieliby odwiedzić zarówno turystyczne pozycje obowiązkowe, jak i miejsca mniej oczywiste.
Lublin jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce, docenionym jako Polska Marka Turystyczna. Klimat i architektura Starego Miasta, przyciąga odwiedzających z całego świata. Dobrze zachowana, głównie renesansowa zabudowa zawierająca ślady gotyku, baroku i klasycyzmu została uhonorowana tytułem Pomnika Historii. Do najcenniejszych zabytków należy Kaplica Trójcy Świętej na wzgórzu zamkowym, której ściany pokrywają XV-wieczne rusko-bizantyjskie malowidła. To niezwykłe miejsce, podobnie jak mury Bazyliki oo. Dominikanów pamięta wydarzenia zawarcia Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku. Obiekty wyróżniono Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, jeden z najlepiej zachowanych zespołów parkowo-pałacowych w Europie, czy malownicze Muzeum Wsi Lubelskiej to obiekty, których nie można pominąć. Na turystów czekają także ukryte skarby - ruiny zamków w Krupem i Zawieprzycach, czy położona w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym wieś Dąbrówka z Parkiem Dźwięków.
Chwile aktywnego relaksu w otoczeniu przyrody znajdziesz także nad Zalewem Zemborzyckim lub na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, jednym z najatrakcyjniejszych obszarów rekreacyjno-wypoczynkowych na Lubelszczyźnie.
PROPONOWANY PROGRAM POBYTU (6 DNI)
DZIEŃ 1
Lublin
Muzeum Wsi Lubelskiej to jeden z największych i najpiękniejszych skansenów w Polsce, którego obszar podzielony jest na 7 sektorów: Wyżynę Lubelską, Roztocze, Powiśle, Polesie, Podlasie, Zespół Dworski, oraz miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej z lat 30-tych XX wieku. Położony w południowej części Lublina Zalew Zemborzycki to doskonałe miejsce na spacer, przejażdżkę rowerem oraz pyszną kawę i lody w jednym z tutejszych lokali. Istnieje możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu wodnego, wyciągu nart wodnych i basenów. Wieczorem koniecznie pospaceruj uliczkami klimatycznego Starego Miasta i spróbuj aromatycznego cebularza, coś pysznego!
DZIEŃ 2
Lublin - Lubartów (26 km) – Kozłówka (10 km) – Dąbrówka (7 km) - Lubartów (14 km)
Podczas spaceru po centrum Lubartowa zobacz Pałac Sanguszków, park, rynek, kościół św. Anny i Muzeum Ziemi Lubartowskiej. W pobliskim Muzeum Zamoyskich w Kozłówce turystów zachwyca zespół parkowo-pałacowy, w skład którego wchodzą: pałac, Kaplica, Powozownia, Galeria Sztuki Socrealizmu oraz doskonale utrzymany park z towarzyskimi pawiami. Dąbrówka to jedyna w swoim rodzaju wieś, w której znajduje się Park Dźwięków - miejsce pełne inspiracji, doskonałe dla całych rodzin.
DZIEŃ 3
Lubartów - Zawieprzyce (15 km) - Dratów (17 km) – Łęczna (10 km) – Urszulin (30 km)
Planującym wycieczkę w okolice Lublina polecamy Zawieprzyce, miejsce, gdzie wakacje spędzała sama Maria Curie-Skłodowska. Na wysokiej skarpie Wieprza, obok malowniczo położonych ruin pałacu, zachowały się cenne obiekty z XVII-XIX w.: kaplica, oranżeria, brama wjazdowa oraz lamus. Piękne widoki gwarantowane! W Dratowie zobaczysz okazałą prawosławną cerkiew pw. św. Mikołaja oraz ładnie położony zbiornik wodny. Udając się do Łęcznej, znajdziesz synagogę, kościół pw. św. Marii Magdaleny w typie renesansu lubelskiego. W pobliskim Podzamczu czekają na Ciebie odrestaurowane pozostałości zespołu dworsko-parkowego z XIX w., wieża widokowa oraz malowniczo wijąca się rzeka Wieprz.
DZIEŃ 4
Urszulin - Stare Załucze (7 km) – Piaseczno (10 km) - Stara Jedlanka ( 25 km)
Wizytę w Poleskim Parku Narodowym warto rozpocząć od wizyty w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Załuczu. W bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka znajduje się ścieżka „Żółwik” zadedykowana najmłodszym zwiedzającym. Także w tej miejscowości startuje ścieżka przyrodnicza Spławy, prowadząca nad jezioro Łukie. W Poleskim Parku Narodowym znajdziesz więcej interesujących tras prowadzących kilometrami drewnianych kładek, gwarantujących bliskie spotkania z naturą. Zaplanuj także wypoczynek nad jednym z okolicznych jezior, np. Piaseczno, Łukcze, Krasne, Zagłębocze - leżenie na ręczniku, kąpiel, czy sporty wodne? Wybór należy do Ciebie. Doskonałym miejscem na odpoczynek jest Ośrodek Leśna Ryba w Starej Jedlance.
DZIEŃ 5
Stara Jedlanka - Sosnowica (20 km) – Pieszowola (6 km) - Hola (8 km) - Włodawa (29 km)
Z położoną wśród poleskich lasów Sosnowicą wiążą się miłosne perypetie... Tadeusza Kościuszki. O historii przypomina zespół rezydencyjny z „Dworkiem Kościuszki”. W pobliskiej Pieszowoli rozpoczyna się przyrodnicza ścieżka ornitologiczna Perehod. W Holi znajduje się drewniana cerkiew oraz Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia, w którym prezentowane są drewniane zabudowania gospodarskie i mieszkalne, niegdyś charakterystyczne dla tych okolic. We Włodawie, "Mieście Trzech Kultur" odwiedź Muzeum - Zespół Synagogalny, cerkiew prawosławną pw. Narodzenia NMP oraz kościół pw. św. Ludwika. Być we Włodawie i nie zobaczyć Bugu? Nie wypada!
Kilka kilometrów dalej znajduje się Okuninka i jezioro Białe - jedno z najpopularniejszych jezior rekreacyjnych na Lubelszczyźnie, z doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Z Włodawy prowadzi tam ścieżka rowerowa.
DZIEŃ 6
Włodawa - Krasnystaw (67 km) - Krupe (9 km) – Piaski (40 km) – Gardzienice (3 km) - Lublin (26 km)
W niewielkiej wsi Krupe znajdują się okazałe ruiny renesansowego zamku Orzechowskich z końca XVI wieku. Do dnia dzisiejszego przetrwały ściany oraz ślady fos. Nad i pod oknami można dostrzec częściowo zachowane dekoracje sgraffitowe. Według miejscowych podań wieczorami, po murach przesuwa się tajemniczy cień układający się w postać szlachcica w kontuszu. Prawdopodobnie jest to duch jednego z właścicieli zamku, poszukującego ukrytego skarbu... W Krasnymstawie odwiedź Muzeum Regionalne, zobacz barokowy kościół św. Franciszka i słynne klęczące drzewo. Miejscowość jest znana z cyklicznej imprezy, którą znają wszyscy miłośnicy złotego trunku w Polsce - krasnostawskich Chmielaków. W drodze powrotnej, w Piaskach, warto spróbować słynnych flaków - podobno są najlepsze nie tylko w regionie. 3 kilometry od Piask znajdują się Gardzienice - niewielka wieś nad Giełczwią, znana w Polsce i na świecie z tradycji teatralnych. W 1977 roku Włodzimierz Staniewski utworzył tutaj Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, czerpiący inspirację z kultury ludowej. Jego siedzibą jest zrewitalizowany zespół pałacowo-parkowy, należący niegdyś do rodów Orzechowskich, Czarnieckich i Potockich. W pobliżu znajduje się wieża widokowa z piękną panoramą malowniczej okolicy.
PRZYDATNE INFORMACJE: