Jeszcze nie do końca odkryte przez turystów, pod wieloma względami wyjątkowe miejsce na mapie Lubelszczyzny. Niepowtarzalne walory przyrodnicze i kulturowe sprawiają, że jest to idealne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej. Ziemię Łukowską warto poznawać na rowerze. Pomocna tu będzie 330-kilometrowa sieć szlaków rowerowych, które stanowią doskonałą atrakcję dla poszukujących aktywności i alternatywy dla przebywania w zatłoczonym mieście.
PROPONOWANY PROGRAM POBYTU (2 DNI)
DZIEŃ 1
Łuków – Rezerwat Jata (14 km)
Historyczną stolicą tych ziem jest Miasto Łuków. W mieście znajdują się dwa barokowe zespoły kościelno-klasztorne z XVIII w. – pobernardyński i popijarski. W części zabudowań klasztornych znajduje się Muzeum Regionalne z bogatymi zbiorami etnograficznymi oraz geologiczno-archeologicznymi, w tym osobliwymi skamieniałościami sprzed milionów lat - amonitami.
Pobliski Rezerwat "Jata" to jeden z najstarszych w Polsce rezerwatów przyrody, założony w 1933 r. Chronione jest tutaj jedno z większych stanowisk jodły, które znajduje się poza naturalnym zasięgiem jej występowania. Spacer specjalną ścieżką przyrodniczą, pozwoli przyjrzeć się naturze z bliska.
Wracając do Łukowa warto zarezerwować czas na zabawę w Leśnym Zespole Rekreacyjno-Edukacyjnym Amonit.
DZIEŃ 2
Łuków - Stoczek Łukowski (30 km) – Wola Okrzejska (32 km) – Wola Gułowska (10 km)
Malowniczo położony nad rzeką Świder, otoczony lasami Stoczek Łukowski zasłynął z pierwszej zwycięskiej bitwy wojsk polskich w powstaniu listopadowym. Wydarzenie to upamiętnia pomnik z 1931 r. wystawiony z okazji setnej rocznicy.
Obowiązkowym miejscem, które należy odwiedzić podczas podróży po Ziemi Łukowskiej jest Wola Okrzejska, miejscowość, w której urodził się polski noblista Henryk Sienkiewicz. Muzeum Henryka Sienkiewicza posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych, osobistych pamiątek po pisarzu jak również unikalny księgozbiór zawierający pierwsze wydania jego dzieł.
Atrakcyjnym punktem podróży będzie Wola Gułowska, w której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września. To jeden z największych w regionie barokowych kościołów, pochodzący z przełomu XVII i XVIII w. Na cmentarzu parafialnym możemy zobaczyć kwaterę żołnierzy gen. Kleeberga z SGO „Polesie”, poległych w dniach 3-5 października 1939 r. Ich pamięć popularyzuje Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.
PRZYDATNE INFORMACJE: