Kraina jezior, kniei, moczarów i bagien. Najcenniejsze fragmenty polskiej części Polesia objęto ochroną tworząc Poleski Park Narodowy. Niekwestionowanym królem poleskich bagien jest łoś, jeden z największych ssaków w Polsce. Park to także prawdziwy raj dla miłośników birdwatching’u. Na terenie parku wytyczono ścieżki przyrodnicze, wyposażone w kilometry drewnianych kładek, oraz wieże widokowe, umożliwiające podglądanie natury z bliska. Chełm, malowniczo położony nad rzeką Uherką przy granicy z Ukrainą, słynie z niespotykanych w Europie Podziemi KredowychNajstarsze zabytki Chełma znajdują się na wzniesieniu Górki Chełmskiej. Zapraszamy Cię na Polesie!

 

PROPONOWANY PROGRAM POBYTU (3 DNI)

DZIEŃ 1

Chełm

Przygodę rozpoczynamy w Chełmie, mieście, które zachowało autentyczną, kresową urbanistykę. Obowiązkowym punktem wycieczki są Chełmskie Podziemia Kredowe. Eksploatacja miejscowego „złota” doprowadziła do powstania podziemnych labiryntów, których część możemy zwiedzać w ramach unikalnej w skali Europy trasy. Rynek i Starówka są miejscem, w którym można dostrzec ślady wielokulturowości miasta. W niedalekiej odległości od siebie stoją kościół pw. Rozesłania św. Apostołów, cerkiew prawosławna pw. św. Jana Teologa oraz budynek dawnej synagogi. Góra Chełmska to najstarsza część miasta, słynie z wyjątkowej panoramy oraz Bazyliki pw. Narodzenia NMP. Pasjonaci architektury i sztuki z całą pewnością zainteresują się modernistycznym osiedlem „Dyrekcja” oraz bogatymi zbiorami Muzeum Ziemi Chełmskiej, posiadającym około 20 tysięcy unikalnych eksponatów związanych z historią Chełma i sztuką.

 

DZIEŃ 2

Chełm - Poleski Park Narodowy (48 km)

Jeżeli lubisz przyrodę i spokój, na pewno zachwyci Cię Poleski Park Narodowy. Kładki zbudowane na bagnach i wieże widokowe umożliwiają bliskie obserwowanie przyrody. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć żurawia, łosia czy żółwia błotnego. Jedna ze ścieżek dydaktycznych, Dąb Dominik, prowadzi do zarastającego jeziora Moszne. Po kładkach zbudowanych na rozlewiskach i bagnach przejdziesz ścieżką Czahary. Na miłośników ornitologii czeka ścieżka Perehod

 

DZIEŃ 3

Poleski Park Narodowy, Stare Załucze - jezioro Wytyckie (14 km)

W Starym Załuczu bije serce Poleskiego Parku Narodowego, znajduję się tutaj Ośrodek dydaktyczno-muzealny PPN, parkowe muzeum z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt. Ciekawą propozycją jest ścieżka przyrodnicza Spławy. Przemierzając drewniane kładki zobaczymy lasy bagienne, łąki oraz otwarte torfowiska. Dotrzemy także do największego akwenu parku – jeziora Łukie. Początek ścieżki zlokalizowany jest w Starym Załuczu, przy parkowym muzeum. To właśnie tutaj można zostawić samochód oraz zaopatrzyć się w bilety wstępu. Na wędrówkę warto zarezerwować sobie 3 godziny, ponieważ łączna długość trasy wynosi 7,5 km – z czego około 4,5 km to spacer po drewnianych kładkach.

W miejscowości Wytyczno znajduje się duży zbiornik wodny, drewniany kościół, pomnik Korpusu Ochrony Pogranicza oraz rozpoczyna się szlak rowerowy Mietiułka. Można też wybrać się na spacer do wieży widokowej na Durnym Bagnie.

 

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

 

NOCLEGI I GASTRONOMIA

INFORMACJA TURYSTYCZNA

POZOSTAŁE OFERTY

DOJAZD DO CHEŁMA

 

www.lubelskietravel.pl