Zdrowe powietrze, mnóstwo zieleni, magia poleskich krajobrazów, oddalenie nadbużańskich terenów od wielkich miast, to walory, które doceniają ludzie spragnieni ciszy i spowolnienia, jakie daje bliski kontakt z naturą.

Wielokulturowy Nurt Bugu to kraina styku kultur i granic, gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu. Odnajdziesz tu również pozostałości po wyznających islam mieszkańcach regionu. Bliskość przyrody uzupełniają liczne zabytki kulturowe i religijne sanktuaria różnych wyznań o niepowtarzalnej historii i architekturze. Odrestaurowane dwory nadbużańskie przenoszą w przeszłość oferując wypoczynek z dala od pośpiechu cywilizacji.

Wyjątkowość tego nadbużańskiego obszaru potwierdza fakt, że w 2017 roku staraniem Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej został wyróżniony przez Komisję Europejską tytułem EDEN Polska - Najlepsze Destynacje Turystyczne. Do zobaczenia nad Bugiem! 

 

PROPONOWANY PROGRAM POBYTU (3 DNI)

 

DZIEŃ 1

Włodawa – Kuzawka (23 km)  – Sławatycze (4 km)  – Jabłeczna (6 km) - Kodeń (13 km)

Włodawa "Miasto Trzech Kultur", jest miejscem atrakcyjnym dla miłośników historii, przyrody oraz osób lubiących wypoczywać aktywnie. Zachowało się tu wiele miejsc świadczących o wielokulturowym dziedzictwie miasta. Odwiedzić trzeba barokowy kościół pw. św. Ludwika, cerkiew prawosławną pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy oraz dobrze zachowany zespół synagogalny, w którym mieści się dziś Muzeum. Przez miasto przepływa ceniona przez kajakarzy graniczna rzeka Bug oraz przebiegają dwa interesujące szlaki rowerowe: Green Velo i Nadbużański.

W Kuzawce znajduje się tablica pamiątkowa w miejscu, z którego Tadeusz Kościuszko odpłynął w 1776 do Gdańska, udając się do Ameryki. W Sławatyczach, stojące naprzeciwko siebie kościół katolicki i cerkiew prawosławna, przypominają o wielowiekowej koegzystencji dwóch religii. Jabłeczna to miejsce gdzie nadbużańska przyroda idealnie współgra z religijnym mistycyzmem, czego przykładem jest Monaster Świętego Onufrego. W Kodniu warto poznać historię i zobaczyć słynny obraz Matki Bożej Kodeńskiej, pospacerować po kalwarii oraz spróbować… przepysznych pierogów w jadłodajni U Oblatów.

 

DZIEŃ 2

Spływ kajakowy Sławatycze - Kodeń

Atrakcją drugiego dnia wyprawy jest kilkugodzinny spływ kajakowy po jednym z najatrakcyjniejszych odcinków Bugu, od Sławatycz do Kodnia. Podczas spływu, kajakarze mają możliwość podziwiania pięknej, dzikiej nadbużańskiej przyrody. Rzeka jest tu kręta, ciekawa i stosunkowo płytka. Środkiem rzeki biegnie… granica państwa i jednocześnie Unii Europejskiej. Po drodze mija się lasy, łąki, wzniesienia i kilka piaszczystych łach, na których można z powodzeniem zorganizować biwak. Spływ tym odcinkiem Bugu polecany jest również początkującym kajakarzom. Organizację najlepiej zlecić profesjonalistom z firmy www.kajakowaprzygoda.pl.

 

DZIEŃ 3

Kodeń – Kostomłoty (8 km) – Zastawek  (10 km)  – Biała Podlaska (35 km) – Janów Podlaski (21 km)  - Zaborek (1 km)

Trzeciego dnia podróży szlakiem zobaczysz wiele perełek Południowego Podlasia. W Kostomłotach znajduje się jedyna na świecie parafia neounicka obrządku bizantyńsko-słowiańskiego, z zabytkową drewnianą cerkwią św. Nikity Męczennika. W Zastawku zachował się  350 – letni mizar (cmentarz) tatarski, jest to jeden z najstarszych śladów istnienia islamu na ziemiach polskich. Biała Podlaska zachwyca przede wszystkim wspaniałym zespołem pałacowo-parkowym Radziwiłów. W Janowie Podlaskim znajduje się słynna na całym świecie stadnina, w której hodowane są konie czystej krwi arabskiej. Uroczysko Zaborek jest idealny miejscem na odpoczynek po podróży. Rekomendacją niech będzie fakt iż wielokrotnie nocował tutaj, podczas aukcji Pride of Poland, Charlie Watts, perkusista The Rolling Stones. Nocleg i błogi relaks w otoczeniu historii znajdziesz w Zamku Janów Podlaski.

 

 

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

 

NOCLEGI I GASTRONOMIA

INFORMACJA TURYSTYCZNA

POZOSTAŁE OFERTY

DOJAZD DO BIAŁEJ PODLASKIEJ

 

www.lubelskietravel.pl