14-03-20
01-10-20

W związku z obowiązującym stanem epidemii w Polsce, wprowadzono szereg ograniczeń i zmian, o których trzeba pamiętać:

 

- Międzynarodowy ruch turystyczny możliwy jest tylko w granicach wewnętrznych Unii Europejskiej.

- Międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe zostały wznowione jedynie w granicach wewnętrznych Unii Europejskiej..

- Krajowy transport autobusowy, lotniczy i kolejowy działa w trybie normalnym.

- Banki i placówki finansowe działają.

- Ograniczeniom podlegają przejazdy zbiorowym transportem publicznym. Dopuszczalna liczba pasażerów to tyle osób, ile jest miejsc siedzących (jeśli są tylko miejsca siedzące) albo tyle, ile wynosi 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

- Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku, każda osoba przebywająca w miejscu publicznym musi nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.

- Od poniedziałku, 4 maja 2020 roku, otwarte są hotele i inne miejsca noclegowe. Otwarte są także instytucje kultury: muzea, galerie sztuki oraz biblioteki.

- Od poniedziałku, 4 maja 2020 roku, otwarte są centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe.

- Od poniedziałku, 18 maja 2020 roku, otwarte zostały salony kosmetyczne i fryzjerskie.Od poniedziałku, 18 maja 2020 roku, działalność wznowiły restauracje, bary i kawiarnie oraz punkty gastronomiczne w centrach handlowych. Gość może zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

- Od soboty, 30 maja 2020 roku:

+ zniesiony został obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, pod warunkiem zachowania 2 metrów odległości od innych. Usta i nos wciąż zależy zasłaniać w pojazdach komunikacji publicznej, sklepach, kinach i teatrach, kościołach, urzędach.

+ Zniesione zostały limity osób w punktach usługowych, restauracjach, sklepach, kościołach. 

+ W przestrzeni otwartej dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

+ Restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach zaczęły działać baseny, siłownie, kluby fitness. Można korzystać z siłowni na swieżym powietrzu, placów zabaw oraz małej infrastruktury leśnej. 

+ Od soboty, 6 czerwca 2020 roku, w określonych warunkach sanitarnych działalność wznowiły kina, teatry, opery, balet, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw, parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa jest także organizacja targów, wystaw i kongresów.

- Od 13 czerwca 2020, zniesiona została kontrola graniczna między Polską a krajami Unii Europejskiej. 

 

Więcej informacji i pełna lista ograniczeń znajduje się na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus/

 

Artykuł aktualizowany: 11.07.2020