10.11.2021
31.12.2021

Poznaj Najlepsze Produkty Turystyczne Województwa Lubelskiego 2021! Spośród 33 zgłoszeń kapituła wybrała te najbardziej atrakcyjne, nowatorskie i przyjazne turystom. Wyniki Konkursu zorganizowanego przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną, ogłoszono podczas XI Lubelskiej Gali Turystyki, która odbyła się 10 listopada 2021 r. w Centrum Spotkania Kultur. Planując kolejny urlop koniecznie weź pod uwagę te miejsca i wydarzenia:

 

I miejsce
Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim

Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim

Lasy Janowskie to jeden z najbardziej rozległych kompleksów leśnych w Polsce, szczególnie doceniany za możliwość doświadczenia bliskości natury, obserwacji przyrody oraz oddalenie od szumu cywilizacyjnego. Wizytę dobrze jest rozpocząć od wyjątkowego kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Usytuowanie Parku nad zalewem z piaszczystą plażą, wśród lasów oraz bogata infrastruktura turystyczna, taka jak ścieżki rowerowe, trakty spacerowe czy zewnętrzne siłownie, sprawiają, że jest to idealne miejsce na aktywny rodzinny wypoczynek. Park linowy posiada pięć tras dostosowanych dla osób w każdym wieku, dostępnych także dla osób niepełnosprawnościami. Najmłodsi poznają świat przyrody i rządzące nim prawa dzięki Laboratoriom Wiedzy, gdzie zabawa miesza się z nauką i nie ma szans na nudę. Aktywności pod chmurką oferuje Park Kreatywny czy organizowane gry terenowe. Spragnionych emocji zainteresuje Zoom Exit Room oraz Laser Tag.

Więcej informacji: https://zoomnatury.pl

 

II miejsce 

Uroczysko Zaborek

uroczysko zaborek

A gdyby tak cofnąć się w czasie... . przenieść się do miejsca z dala od codziennego zgiełku, rozkoszować się zielenią natury i śpiewem ptaków? Uroczysko Zaborek k. Janowa Podlaskiego to wyjątkowy, nadbużański pensjonat obejmujący swoim zasięgiem aż 70 hektarów nieskażonego terenu. Znajduje się tu 6 niezależnych obiektów noclegowych, w tym takie architektoniczne perełki jak dziewiętnastowieczna Plebania, Wiatrak „Koźlak”, Zaścianek czy Bielony Dworek. Goście mogą zamieszkać w urządzonych ze smakiem tematycznych pokojach. W ofercie znajduje się między innymi pokój koński, podlaski a nawet pokój księżniczki. Tutejsza restauracja oferuje doskonałe lokalne specjały a położenie w obrębie “Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu” sprawia, że jest to idealne miejsce do błogiego odpoczynku.

Więcej informacji: https://www.zaborek.com.pl

 

III miejsce 

Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej

muzeum czynu bojowego kleberczykow Poczuj historię na własnej skórze i poznaj przebieg końcowej fazy działań obronnych września 1939 roku. Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej przybliża ostatnią bitwę kampanii wrześniowej - starcie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, dowodzonej przez gen. Franciszka Kleeberga z niemieckimi oddziałami XVI Korpusu Zmotoryzowanego pod Kockiem. Dzięki nowoczesnym technologiom zastosowanym w Muzeum, zwiedzanie będzie interesujące nie tylko miłośników historii i militariów.

Więcej informacji: http://www.kleeberczycy.pl

 

Nagrodę Internautów zdobyło:

Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu

roztoczanskie muzeum prl w zamosciu

Z sentymentem oglądasz "Misia"? A może czasy PRL znasz tylko z opowieści rodziców i dziadków? Odwiedź Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu i przekonaj się, jak wyglądało codzienne życie w Polsce Ludowej. Zobaczysz na własne oczy tradycyjne wyposażenie kuchni czy sali lekcyjnej a także wiele przedmiotów codziennego użytku. Muzeum zwiedzisz z audioprzewodnikiem, do którego głosu użyczył Tomasz Knapik - słynny lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, niegdyś lektor popularnej w PRL-u Polskiej Kroniki Filmowej. W ogródku, popijając tradycyjną oranżadę, skorzystasz z gier planszowych, karcianych, quizów i puzzli o tematyce PRL.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/roztoczanskiemuzeumprl/

 

 

Przyznano także pięć wyróżnień:

 

Nocne Zwiedzanie Kazimierza

nocne zwiedzanie kazimierza dolnego konkurs

Nocą świat wygląda inaczej, zmysły się wyostrzają, a opowiedziane historie nabierają dodatkowej mocy. Przekonajcie się sami podczas Nocne Zwiedzanie Kazimierza - Przewodnik Kazimierz Dolny. Polecamy wieczorną wędrówkę w blasku księżyca, gwiazd i pochodni, po klimatycznych kazimierskich zakątkach w towarzystwie wyjątkowych przewodników. W programie między innymi zwiedzanie Wąwozu Cmentarnego, zwanego Wąwozem Śmierci, oraz wiele mrożących krew w żyłach opowieści. Chyba się nie boisz?

Więcej informacji: https://kazimierz-tour.pl/

 

Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu

Ogrod zoologiczny im Stefana Milera w Zamosciu

Czy wiecie, że początki zamojskiego zoo sięgają 1918 roku? Dzięki pracy i oddaniu pasjonatów oraz miłośników przyrody, mieszkańcy oraz goście hetmańskiego grodu mogą obcować z dziką i egzotyczną przyrodą już od niemal stu lat. Ogród Zoologiczny w Zamościu jest największym w tej części Polski, a przeprowadzona renowacja sprawiła, ze jest także jednym z najnowocześniejszych w kraju. Obecnie w placówce znajduje się około 2,5 tysiąca zwierząt reprezentujących ponad 300 gatunków. Co ciekawe, to właśnie Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu, jako jedyny w Polsce, opiekuje się parą guźców. Interesująca ekspozycja przyciąga do ogrodu wielu odwiedzających, na których oprócz wyjątkowych zwierząt, czekają także liczne udogodnienia i atrakcje - jak park linowy czy punkty gastronomiczne.

Więcej informacji: https://zoo.zamosc.pl/

 

Miejscowość Siedliska

miejscowosc siedliska

Siedliska to urokliwa wieś położona na Roztoczu Wschodnim, w dolinie Prutnika, nieopodal granicy z Ukrainą. Historia miejscowości sięga aż XV wieku, a o jej wielokulturowości świadczą zachowane zabytki - w tym cerkiew greckokatolicka p.w. św. Mikołaja Biskupa, kościół nad źródełkiem oraz kapliczka z rzeźbą św. Floriana. Na uwagę zasługują także sędziwe dęby porastające teren dawnego parku dworskiego. Najcenniejszym skarbem Siedlisk jest bez wątpienia przyrodnicza osobliwość - skamieniałe drzewa z okresu trzeciorzędu, eksponowane w rezerwacie „Jalinka” oraz w miejscowym muzeum. Ta największa w Polsce kolekcja tego typu okazów.

Więcej informacji: http://www.lubycza.pl/

 

Rekonstrukcja Bitew pod Tomaszowem Lubelskim

Rekonstrukcja Bitew pod Tomaszowem Lubelskim

Rekonstrukcja bitew pod Tomaszowem Lubelskim to imponujące widowisko historyczne przybliżające widzom bitwy września '39. Dzięki zaangażowaniu specjalistów, pasjonatów i licznych grup rekonstrukcyjnych, turyści i okoliczni mieszkańcy mają szansę "dotknąć historii" i odczuć na własnej skórze atmosferę tamtych wydarzeń. Rekonstrukcja przygotowywana jest z wielkich rozmachem, między innymi z wykorzystaniem zabytkowych pojazdów. Wydarzeniu towarzyszą wystawy, spotkania, rajdy, pokazy specjalne a także koncerty.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/kampania1939/

 

Wyróżnienie specjalne trafiło do:

Park Żywiołów Archipelagu Roztocze w Budach

Park zywiolow Archipelagu Roztocze w Budach

Praca pasjonatów i nowoczesna technologia - tak powst Park Żywiołów Archipelagu Roztocze w Budach. W ofercie Parku znajduje się wiele różnorodnych atrakcji, dedykowanych różnym grupom wiekowym. W interaktywnym centrum Empiria czeka na Ciebie pięć kapsuł, w których doświadczysz Roztocza wszystkimi zmysłami. Najmłodszym turystom na pewno spodoba się dwupoziomowy plac zabaw oraz podłoga interaktywna. Nieco starsi poznają prawa fizyki i chemii w trakcie inspirujących zajęć w laboratoriach Archipelagu. Z myślą o miłośnikach przygód Indiany Jones'a przygotowano pokoje zagadek. A może chciałbyś poznać tajniki ginących zawodów? W takim razie zajrzyj do Kopuł Rzemieślniczych. W minione wieki przeniesie Cię także spacer po Parku Miniatur Kresowych, gdzie odtworzono zamki i twierdze dawnej Rzeczpospolitej.

Więcej informacji: https://archipelagroztocze.pl/