04.07.2023
16.07.2023

Zagłosuj na lubelskie w plebiscycie Cuda Polski 2023 organizowanym przez National Geographic Traveler Poland. Wśród trzech nominowanych miejsc z województwa lubelskiego znajdują się:

 

Włodawa Miasto Trzech Kultur

Włodawa od wieków była miejscowością wielokulturową, w której współistniały różne religie, tradycje i zwyczaje. Po dziś dzień w krajobrazie miasta zachowało się wiele budowli świadczących o barwnej przeszłości tych terenów. Jednym z ciekawszych zabytków jest unikatowy, pożydowski kompleks budynków - Zespół Synagogalny. W skład kompleksu wchodzą: Wielka Synagoga, Mała Synagoga oraz Dom Pokahalny. Niegdyś obiekty były własnością gminy żydowskiej, dziś stanowią siedzibę włodawskiego Muzeum. Na ekspozycję muzealną składa się aż 8 wystaw stałych, a także liczne wystawy czasowe.

 

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy jest usytuowany w południowej części województwa lubelskiego, około 100 km od Lublina oraz 30 km od Zamościa. Aż 94% jego powierzchni stanowią lasy, co czyni go najbardziej zalesionym parkiem w Polsce. Wyjątkowość tego obszaru zauważono już w XVI wieku. Dzięki bogactwu tutejszej flory, Roztoczański Park Narodowy jest domem dla 3630 gatunków zwierząt. Najbardziej znanym jest Konik Polski. Występują tu jelenie, łosie, sarny czy dziki, a także wilki oraz rysie. Miłośnicy birdwatching’u przy odbrobinie szczęścia będą mieli szansę obserwacji bociana czarnego, orlika krzykliwego, bielika czy puszczyka uralskiego.

 

Szlak Renesansu Lubelskiego

Renesans lubelski jest unikalnym typem architektury wykształconym na terenach województwa lubelskiego na przełomie XVI/XVII w. Łączy w sobie gotyk z elementami renesansu włoskiego i niderlandzkiego, które pojawiły się wraz z architektami zapraszanymi licznie przez miejscową arystokrację. Budowle w stylu renesansu lubelskiego charakteryzują się smukłością i lekkością bryły oraz wspaniałymi detalami architektonicznymi w postaci sterczynowych szczytów, bogato zdobionych gzymsów i pilastrów oraz stiukowych dekoracji na kolebkowych sklepieniach. Architektura ta rozprzestrzeniła się na terenach Polski Wschodniej, obejmując przede wszystkim Galicję oraz zachodnią Ukrainę i Litwę. Jest przykładem koegzystencji i wzajemnego oddziaływania inspiracji ze wschodniej i zachodniej Europy na tych terenach.

 

Głosowanie odbywa się na stronie: www.national-geographic.pl/cuda-polski i potrwa do 16 lipca br.