Lubelskie festiwale dla każdego. Znajdź coś dla siebie!

01.01.2019 - 31.12.2019

Zagramy w skojarzenia? Wielka blaszana kura mknącą po staromiejskich uliczkach? Instalacje artystyczne wśród pól, łąk i lasów? Kolorowe balony na tle zachodzącego słońca? Odpowiedź może być tylko jedna - Lubelskie!

Niektórym województwo lubelskie kojarzy się z dziką przyrodą. Poleskie jeziora i bagna oraz roztoczańskie krajobrazy przyciągają miłośników natury z Polski i zagranicy. Dla innych lubelskie to  bogactwo historii i zabytków, obrazujących wielowiekową symbiozę różnych kultur, wyznań i narodowości. Kraina między Wisłą a Bugiem to także oryginalne festiwale, które pozwalają poznawać region wszystkimi zmysłami. Jedno jest pewne, nie ważne z czym kojarzy Ci się Lubelskie, z pewnością znajdziesz tu to czego szukasz.

 

Lubelskie dla kibiców

Jeżeli szukasz piłkarskich emocji na najwyższym poziomie, to mamy dobrą wiadomość. Już 23 maja w Polsce rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn do lat 20. Wśród miast gospodarzy jest Lublin. Do zobaczenia na trybunach! Pooolska biało-czerwoni!

 

Lubelskie dla miłośników historii

A może z sentymentem wracasz do lektury Trylogii Sienkiewicza i nie wyobrażasz sobie świąt bez filmowych adaptacji przygód Pana Wołodyjowskiego, Kmicica czy Zagłoby? Oto propozycja dla Ciebie. Co roku na przełomie maja i czerwca w Zamościu organizowane jest spektakularne widowisko historyczne „Szturm Twierdzy Zamość” przybliżające wydarzenia z roku 1648 oraz 1656. Oprócz rekonstrukcji bitew na  mieszkańców i turystów czeka wiele atrakcji, na przykład turnieje łucznicze czy pokazy ubiorów z epoki. Tegoroczny Szturm Twierdzy Zamość rozpocznie się w piątek 31 maja a zakończy w niedzielę 2 czerwca.

 

Lubelskie dla nocnych Marków

Nie należysz do rannych ptaszków? Wolisz odkrywać piękno świata tuż po zachodzie słońca? Noc Kultury w Lublinie (1/2 czerwca 2019)  jest właśnie dla Ciebie! Niesamowite instalacje artystyczne opanują ulice miasta, budząc zachwyt i zaskoczenie. Do tego koncerty, wystawy, wycieczki, warsztaty.  Długo nie zapomnisz tej nocy. Nocny Marku, mamy dla Ciebie coś jeszcze. Dwa tygodnie wcześniej odbędzie się Noc Muzeów (18/19 maja 2019), w  ramach której bezpłatnie zwiedzisz wiele muzeów i instytucji kulturalnych, nie tylko w Lublinie.

 

Lubelskie dla entuzjastów tradycji i rękodzieła

Od ponad pięćdziesięciu lat Kazimierz Dolny staje się areną zmagań zespołów ludowych z całego kraju. Zapraszamy na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych (27-30 czerwca 2019). Jeżeli ciekawi Cię również kultura tradycyjna krajów bliskich i dalekich, wybierz się koniecznie na Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Eurofolk” (8-14 lipca 2019) w Zamościu oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (14-18 lipca 2019) odbywające się w różnych miastach województwa. Wisienką na torcie dla wszystkich entuzjastów tradycji i rękodzieła będzie Jarmark Jagielloński (16-18 sierpnia 2019), nawiązujący do słynnych lubelskich jarmarków ze złotego okresu Jagiellonów. Stare Miasto w Lublinie wypełnią kolorowe stragany uginające się pod ciężarem ręcznie wykonanych cacuszek, regionalnych pyszności i wszelkich rozmaitości. Nie zabraknie porywających koncertów i słynnych już potańcówek. Nie inaczej będzie w Zamościu, Jarmark Hetmański (1-2 czerwca 2019) stanowi wspaniałą okazję do poznania lokalnej tradycji poprzez produkty lokalnych artystów, kucharzy i rzemieślników. We wrześniu warto zajrzeć do Włodawy na Festiwal Trzech Kultur (20-22 września 2019), przybliżający historię miasta, w którym przez wieki współistniały różne religie – katolicyzm, judaizm i prawosławie.

 

Lubelskie dla smakoszy

Jak smakuje lubelskie? Przekonasz się o tym w czasie licznych festiwali nawiązujących do kulinarnej tradycji regionu. Kochani smakosze, wyciągamy kalendarze i zaznaczamy kilka ważnych dat. Kulinarną przygodę rozpoczniemy od Ogólnopolskiego Festiwalu w Krainie Pierogów (02 czerwca 2019). Z kaszą, serem, mięsem, soczewicą… aż cieknie ślinka. Jak co roku w sierpniu w Janowie Lubelskim odbędą się Gryczaki (10-11 sierpnia 2019), święto kaszy, tradycji i twórczości ludowej. Niespełna miesiąc później warto udać się do Lublina na Europejski Festiwal Smaku. Wydarzenie rozpocznie się 2 września, zaś zakończy tydzień później – 8 września. Tegoroczna edycja nawiązywać będzie do 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

 

Lubelskie dla spragnionych karnawału

Wenecki karnawał na Lubelszczyźnie? Tak, to możliwe tylko w Zamościu! Widowisko artystyczne Zamojska Arlekinada co roku zachwyca turystów i mieszkańców „Padwy północy”. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się 7 czerwca na Rynku Wielkim. Jeśli zaś uważasz, że jeden dzień karnawału to z pewnością za mało, rezerwuj końcówkę lipca na przyjazd do Lublina. Czekają na Ciebie cztery dni wypełnione śmiechem i doskonałą zabawą. Lubelskie ulice zostaną opanowane przez magików, kuglarzy, akrobatów, muzyków, a może i czarodziejów. Niebo opanują highlinerzy, imponując swoją zręcznością i niezwykłą odwagą. Wszystko za sprawą Carnaval’u Sztukmistrzów (25-28 sierpnia 2019), wielkiego święta Nowego Cyrku. A karnawał niech trwa!

 

Lubelskie dla melomanów

Miłośnicy opery nie mogą ominąć Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi w Lublinie (3-8 marca 2019). Różnorodne oblicza muzyki poznasz w trakcie Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody w Lublinie (8-11 maja 2019), a nietuzinkowe doznania muzyczne zapewnią Inne Brzmienia (27-30 czerwca 2019). Tym, którym marzy się muzyczny relaks w urokliwej nadwiślańskiej scenerii polecamy Kazimiernikejszyn (17-21 lipca 2019). Na fanów jazzu czeka Festiwal Jazz Bez w Lublinie (5-8 grudnia 2019), a sympatycy współczesnych aranżacji muzyki ludowej muszą koniecznie wybrać się na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” (7-8 grudzień 2019).

 

Lubelskie z głową w chmurach

Głowa do góry! Już w drugi weekend czerwca w Świdniku odbędzie się Świdnik Air Festival (8-9 czerwca 2019). W programie występy zespołów akrobacyjnych, pokazy maszyn wojskowych oraz samolotów historycznych. Popisom lotniczych wirtuozów będą towarzyszyć również gwiazdy sceny muzycznej. Przypomnijmy, że pierwszą deycję imprezy odwiedziło blisko 50 tys. widzów. Pokazy można było oglądać przez 600 minut, a swoje umiejętności zaprezentowało 20 latających gwiazd na 41 statkach powietrznych. Spragnionym dalszych podniebnych wrażeń polecamy wizytę w Nałęczowie w trakcie Międzynarodowych Zawodów Balonowych. Uczestnicy będą mieli okazję podziwiać niebo wypełnione wieloma kolorami, zasmakować miejscowych specjałów, a także wziąć udział w interesujących wydarzeniach artystycznych. Wszystko w malowniczej scenerii nałęczowskiego uzdrowiska. Wrażenia wysokich lotów gwarantowane!

 

Lubelskie dla koneserów sztuki

W województwie lubelskim sztuka wymyka się schematom i niejednokrotnie opuszcza wnętrza budynków. Wśród lubelskich lasów, pół i łąk czekają na Ciebie instalacje artystyczne wykonane w ramach Landart Festival. Kolejna odsłona wydarzenia planowana jest na 3-13 lipca. Współczesną sztukę w miejskim otoczeniu zaprezentują nam artyści w ramach organizowanego w Lublinie Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Otwarte miasto” (6 września-4 października 2019).

 

Lubelskie dla kinomanów

Nie wyobrażasz sobie odpoczynku bez dobrego filmu? Na przełomie lipca i sierpnia koniecznie zawitaj do Kazimierza Dolnego. Czeka na Ciebie Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (27 lipca-4 sierpnia 2019), czyli wielkie święto kina w nadwiślańskiej scenerii. Następnie skieruj się na południowy-wschód, wprost do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tam, w otoczeniu szumiących lasów i świergotu ptaków odbędzie się Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (9-18 sierpnia 2019), czyli projekcje filmów z różnych zakątków świata oraz spotkania z twórcami. Na Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią” (14-17 sierpnia 2019), zobaczysz wiele interesujących reportaży i filmów dokumentalnych, a najlepszym twórcom zostaną wręczone „Perły Renesansu”. Jeśli uwielbiasz autorskie kino niezależne, koniecznie zawitaj jesienią do Lublina, na kolejną edycję Lubelskiego Festiwalu Filmowego (22-30 listopada 2019).

 

Lubelskie dla moli książkowych

W dobie Internetu jesteś przedstawicielem zagrożonego gatunku moli książkowych, a pasjonująca lektura jest dla Ciebie niczym łyk wody po męczącym biegu? Wybierz się na Festiwal Stolica Języka Polskiego (4-10 sierpnia 2019).  Impreza przyciąga  najlepszych pisarzy i fanów dobrej literatury. Festiwal startuje 4 sierpnia w Zamościu, gdzie odbędzie  się tzw. Dzień Zamojski. Następnego dnia opuszcza „Twierdzę Otwartą” i powraca do  Szczebrzeszyna – w rodzinne strony słynnego chrząszcza.

 

Lubelskie dla piwoszy

W Krasnymstawie od lat organizowane są Chmielaki, czyli Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów. Ten najstarszy festiwal piwny w Polsce przyciąga wystawców z kraju i zagranicy, oraz mnóstwo miłośników złotego trunku z pianką. Tegoroczna edycja odbędzie się 23-25 sierpnia. Kolejną okazją aby rozsmakować się w różnorodnych stylach piwa, ich odmianach i aromatach, będą listopadowe Targi Piw Rzemieślniczych w Lublinie.

 

Pełny harmonogram wydarzeń w województwie lubelskim w 2019 roku znajdziesz tutaj: lubelskietravel.pl/wydarzenia Do zobaczenia!

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.