Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »

Rozumiem

Kiedy planujesz nas odwiedzić ?

Od Do

Szlaki / GREEN VELO

GREEN VELOWschodni Szlak Rowerowy Green Velo, mający blisko 2000 km długości, to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju, w tym przez lubelskie (ok. 351 km). Lubelska część szlaku ukazuje m.in. malownicze tereny nadbużańskie z sanktuariami różnych wyznań: w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, wielokulturowe miasta: Chełm i Włodawę oraz Roztoczański Park Narodowy.

Dokładny przebieg trasy w regionie: Janów Podlaski – Terespol – Kostomłoty - Kodeń – Jabłeczna - Sławatycze – Hanna – Włodawa – Wola Uhruska – Chełm – Krasnystaw – Szczebrzeszyn - Zwierzyniec – Roztoczański Park Narodowy - Józefów – Susiec.
WALORY KULTUROWE
Lubelska część Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo to  swoisty „festiwal wielokulturowości”. Nadbużańskie tereny Lubelszczyzny kryją prawdziwe skarby - malowniczo położony tuż nad Bugiem klasztor prawosławny w Jabłecznej, jedyną na świecie katolicką parafię neounicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego z zabytkową cerkwią św. Nikity w Kostomłotach czy wspaniałe Sanktuarium Maryjne w Kodniu. I wreszcie trzy niezwykłe, wielokulturowe miasta – Włodawę, Chełm i Szczebrzeszyn – w których smak życia społecznego przez wieki był przyprawiany po polsku, po żydowsku i po rusińsku. Dopełnieniem obrazu wielokulturowości lubelskiego odcinka szlaku są kamienice ormiańskie w Zamościu oraz mizar tatarski w Zastawku.

WALORY PRZYRODNICZE
Szlak wiedzie nad Bug dostojnie płynący pośród zielonych krajobrazów Lubelszczyzny. To właśnie w tym regionie rowerzyści pokonują ponad połowę z 363-kilometrowego odcinka, na którym rzeka stanowi naturalną granicę z Białorusią i Ukrainą. Osobliwością rozciągających się pomiędzy Włodawą a Chełmem Lasów Sobiborskich jest żółw błotny – gatunek zagrożony w Europie, mający tu najliczniejsze w kraju stanowiska lęgowe. Dalej trasa prowadzi na Roztocze, gdzie witają nas koniki polskie, będące potomkami dzikiego konia leśnego – tarpana oraz malownicze progi skalne na rzekach, nazywane potocznie szumami.

INFRASTRUKTURA
Jednym z wyróżników Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo jest znajdująca się wzdłuż całej trasy infrastruktura rekreacyjna. Miejsca takie, na wzór autostrad, nazwane zostały MOR-ami, czyli Miejscami Obsługi Rowerzystów. Od Elbląga do Końskich jest ich na trasie około 230 i zlokalizowane są co 8-10 kilometrów, zwykle przy atrakcjach turystycznych i ciekawych miejscowościach. Wszystkie MOR-y są jednolicie oznakowane i wyposażone w wiaty, ławy, U-kształtne stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci, a niektóre również w toalety przenośne i zbiorniki z wodą. MOR-y pozwalają na odpoczynek, schronienie się przed deszczem oraz uzyskanie informacji o atrakcjach w najbliższej okolicy. Pobyt na MOR-ach jest oczywiście bezpłatny.

WIĘCEJ INFORMACJI: GREENVELO.PL

POBIERZ: APLIKACJA GREEN VELO