Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Wielokulturowy Nurt Bugu

Zdrowe powietrze, mnóstwo zieleni, magia poleskich krajobrazów, festiwale, plenery malarskie i oddalenie nadbużańskich terenów od wielkich miast, to walory, które doceniają ludzie spragnieni ciszy i spowolnienia, jakie daje bliski kontakt z naturą. Wielokulturowy nurt Bugu to kraina styku kultur i granic gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu, gdzie znajdujemy pozostałości po wyznających islam mieszkańcach regionu. Unikalne wydarzenia kulturalne uzupełniają mnogość zabytków kulturowych i religijnych sanktuariów o niepowtarzalnej architekturze. Odrestaurowane dwory nadbużańskie przenoszą w przeszłość oferując wypoczynek z dala od pośpiechu cywilizacji.

 

 

 


Partnerzy tworzący markę Wielokulturowy nurt Bugu:

 

Fundacja Latająca Ryba - organizator Land Art Festiwal. Ideą przewodnią festiwalu jest sztuka wychodząca poza duże ośrodki miejskie gospodarcze, muzea i galerie. Podczas festiwalu powstają plenerowe galerie sztuki w miejscach o unikatowych wartościach przyrodniczych, naturalnych i kulturowych Polski Wschodniej. Działania te wpisują się w światowy trend ekologicznych działań wizualnych w strukturze środowiska naturalnego. Kolejne edycje festiwalu realizowane są w regionie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Plenerowe galerie sztuki odwiedzane są nie tylko podczas trwania wydarzenia, ale także przez wiele kolejnych miesięcy. Są dużą atrakcją turystyczną dla mieszkańców regionu, turystów, gości dworów nadbużańskich czy uczestników rajdów rowerowych.

fundacjaryba@gmail.com 
www.landart.lubleskie.pl


 

Zamek Biskupi - czterogwiazdkowe Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe unikatowe miejsce, w którym komfort i nowoczesność harmonizują z czystą, nieskalaną przyrodą. Malowniczo położony w sercu Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, Zamek Biskupi sięga swoją historią XV wieku, a zachowane mury Zamku XVIII wieku. Niepowtarzalny klimat tego zabytkowego miejsca, w harmonii między przeszłością i teraźniejszością, tworzy wyjątkową przestrzeń, w której historia łączy się z nowoczesnością.  Komfortowe pokoje i apartamenty, sale konferencyjne, salony historyczne, centrum rehabilitacyjne, luksusowe zabiegi SPA oraz bliskość nieskalanej przyrody i spokój gwarantują prawdziwy wypoczynek.

Zamek Biskupi Janów Podlaski
ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
tel. +48 83 379 08 50

www.zamekjanowpodlaski.pl
 

 

Uroczysko Zaborek –  to miejsce z duszą, esencja nadbużańskiego Podlasia,  pensjonat z klimatem staroświeckiego zaścianka. Usytuowany na ponad 70 ha kompleks zabytkowych obiektów w starej drewnianej architekturze - odnowionych i przystosowanych do celów hotelowo-szkoleniowych w standardzie trzygwiazdkowym z miejscami noclegowymi dla 110 osób. goście mogą zamieszkać m.in. w: Plebanii z 1880r., Wiatraku "Koźlaku", Zaścianku czy Bielonym Dworku pamiętającym czasy powstania styczniowego 1863r. Od 2001 r. w pensjonacie odbywają się w miesiącach wakacyjnych plenery malarskie, na które zapraszani są znani polscy artyści malarze i graficy, którzy podczas pobytu tworzą własne twórcze kreacje, pozostawiając jedną z powstałych prac na poczet tworzonej przez właścicieli pensjonatu kolekcji polskiej sztuki współczesnej. Plenerowi towarzyszą spotkania autorskie, warsztaty plastyczne, pokazy prac. Wystawy poplenerowe, do których wydawane są katalogi, gromadzą każdorazowo liczną publiczność, zarówno mieszkańców Janowa Podlaskiego i Białej Podlaskiej, ale także gości pensjonatu i innych turystów, przebywających na terenie Podlasia, lub nawet specjalnie przyjeżdżających na tego rodzaju wydarzenie.

Pensjonat „Uroczysko Zaborek”
Kolonia 28, 21-505 Janów Podlaski

tel.: +48 83 341 30 68, fax: +48 83 341 30 81
pensjonat@zaborek.com.pl
www.zaborek.com.pl
 

 

Kajaki nad Bugiem - miłośnicy zdrowego trybu życia, aktywnego spędzania wolnego czasu, pasjonaci kajakarstwa i innych sportów mogą skorzystać z oferty Aktywnego Wypoczynku. Spływ Doliną Środkowego Bugu, na granicy Unii Europejskiej, o wschodzie słońca, pośród mgieł w otoczeniu przepięknej przyrody oraz treli niezliczonych ptaków zapewni niezwykłych doznań najwybredniejszym gustom. Czas spędzony z przyjaciółmi przy wieczornym ognisku na nadbużańskiej skarpie wśród lasów zapewni wspaniały relaks i wspomnienia na długi czas.

Aktywny Wypoczynek Marek Pomietło
Sławatycze
tel. +48.606 972 793
e-mail: mp@nadbugiem.pl

www.nadbugiem.pl
 

 

 

Włodawa – miasteczko położone na Polesiu przy granicy z Białorusią. Powiat włodawski posiada wiele walorów przyrodniczych, kulturowych i transgranicznych. We Włodawie znajdują się: Zespół Synagogalny – unikalny w Polsce zespół trzech pożydowskich budynków, które należały do gminy żydowskiej; późnobarokowy kościół św. Ludwika z klasztorem Paulinów; cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, które w połączeniu z organizowanymi imprezami kulturalnymi, m.in. Festiwalem Trzech Kultur stają się czynnikiem sprawczym wzrostu zainteresowania tym wielokulturowym obszarem.

Starostwo Powiatowe we Włodawie
22-200 Włodawa, Al. Piłsudskiego 24
tel. 082 572 56 90
e-mail: starostwo@powiat.wlodawa.pl

www.powiatwlodawski.pl
 

 

 

 

Festiwal Trzech Kultur we Włodawie – zainicjowany w 1995 r., to pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w Polsce, organizowane przez Muzeum we Włodawie. To niezwykła impreza łącząca przeszłość małego kresowego miasteczka z jego teraźniejszością. Realizuje ona ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, tolerancji i koegzystencji wyznawców prawosławia, judaizmu i katolicyzmu. Ten wielokulturowy charakter festiwalu decyduje o jego wyjątkowości. Niezmienny jest też układ merytoryczny: piątek, to dzień poświęcony tradycji kultury żydowskiej, sobota – prawosławnej, niedziela – katolickiej.
W czasie tych trzech dni zacierają się różnice, trwa dialog kultur, który łączy, fascynuje, inspiruje. To czas gdy odbywają się koncerty i przestawienia z udziałem gwiazd największego formatu oraz liczne wystawy i warsztaty.


Muzeum we Włodawie
22-200 Włodawa, ul. Czerwonego Krzyża 7
tel. 82 572 21 78
e-mail: poczta@muzeumwlodawa.pl
www.muzeumwlodawa.pl

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.