Aktualności

Klęczące Drzewo w Krasnymstawie kandydatem na Europejskie Drzewo Roku 2019

Drzewa, niemi świadkowie historii. Od wieków nie tylko przyczyniały się do rozwoju ludzkości, ale były także obiektem kultu naszych przodków. Święte dęby Słowian, nordycki jesion Yggdrasil czy dziś tak popularne japońskie Święto Kwitnącej Wiśni to tylko przykłady czci i szacunku jakim obdarzał je człowiek od zarania dziejów. Mimo postępu technologi i wszechobecnej cyfryzacji, drzewa wciąż mają dla nas wyjątkowe znaczenie. Świadczyć może o tym organizowany corocznie plebiscyt „Europejskie Drzewo Roku”, w którym mieszkańcy Europy wybierają ten jeden, wyjątkowy okaz, który zasługuje na uznanie całego kontynentu.

Tegorocznym reprezentantem naszego kraju w konkursie jest „Klęczące Drzewo” - klon jesienolistny, który mimo przeciwności losu na stałe wrósł w krajobraz rynku w Krasnymstawie. Fantazyjnie powyginane konary nadają krasnostawskiemu klonowi wręcz nieziemski wygląd. Kilkanaście lat temu drzewo miało zostać wycięte jako „nieestetyczne i zdeformowane”, jednak decyzja wywołała ogromny sprzeciw mieszkańców miasta. Dziś „Klęczące Drzewo” jest symbolem nadziei i jedną z atrakcji Krasnegostawu.

Czy krasnostawskie „Klęczące drzewo” zostanie Europejskim Drzewem Roku? Dowiemy się tego już w marcu. Do końca lutego trwa głosowanie internautów. Głosować można za pośrednictwem strony www.treeoftheyear.org .

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.