Aktualności

Zamość jednym z 7 Cudów Polski

Zachwycająca architektura i wyjątkowy klimat Zamościa przyciąga co roku tysiące turystów z Polski i całego świata. Potwierdzeniem jest wynik plebiscytu „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości” organizowanego przez National Geographic. W zwycięskiej siódemce znajduje się Stare Miasto w Zamościu.

Zamość nazywany jest miastem idealnym oraz perłą renesansu. Wszystko za sprawą wzorcowego układu urbanistycznego zaprojektowanego przez włoskiego architekta Bernardo Morando, na zlecenie hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Najbardziej charakterystyczną częścią miasta jest szesnastowieczny Rynek Wielki, o wymiarach 100 na 100 metrów, otoczony kolorowymi, bogato zdobionymi kamienicami z podcieniami. Szczególną uwagę zwraca majestatyczny. Rynek Wielki jest jednym z trzech miejskich rynków, pozostałe to Rynek Wodny oraz Rynek Solny. W 1992 roku Stare Miasto w Zamościu zostało wpisanę na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znalazło się w gronie najcenniejszych obiektów świata.

Bernardo Morando w swojej koncepcji wzorował się na harmonii i budowie ludzkiego ciała. Głowę miasta stanowił Pałac Zamoyskich, który przez wieki był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie znajduje się w nim siedziba sądu. Kręgosłup miasta wytyczała ulica Grodzka, jako główna arteria. Tułów miasta obejmował akademię, katedrę oraz miejskie rynki.  Rękami i nogami, służacymi do obrony zostały bastiony. Z perspektywy wieków można uznać, że zamojskie ręce i nogi dobrze spełniły swoją funkcję. Twierdza oparła się szturmowi wojsk kozacko - tatarskich podczas powstania Chmielnickiego czy oblężeniu szwedzkiemu w czasie potopu. Co roku, na pamiątkę tamtych wydarzeń organizowane jest widowisko historyczne Szturm Twierdzy Zamość.

Popularną atrakcją, cieszącą się szczególnym uznaniem wśród najmłodszych turystów jest Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera. Zamojskie zoo stanowi dom dla licznych gatunków zwierząt, w tym wielu egzotycznych takich jak kapibary czy lemury. W tym roku placówka obchodzi stulecie swojej działalności.

Widzimy się w Zamościu!

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.