Aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa

Przed nami kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, czyli święta historii, kultury i spuścizny naszych przodków. Wiele lubelskich instytucji przyłącza się do tego ogólnoeuropejskiego przedsięwzięcia, zapraszając turystów i mieszkańców na organizowane przez siebie wydarzenia. Temat tegorocznej edycji brzmi „Niepodległa dla wszystkich“.

 

Poprzez nasze uczestnictwo w wydarzeniach wspólnie oddajmy hołd minionym pokoleniom, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością.


Miłość dobra ogólnego była mi najwyższym celem
8 września 2018
Romanów

Józef Ignacy Kraszewski był bez wątpienia nie tylko wybitnym pisarzem, ale również zasłużonym działaczem społecznym i patriotą. W drugą sobotę września w Muzeum Kraszewskiego w Romanowie dowiemy się więcej na temat działalności patriotycznej pisarza, usłyszymy fragmenty jego wspomnień utrwalonych piórem a także wysłuchamy dziewiętnastowiecznych wierszy patriotycznych.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Wolność w niewoli. Stulecie piłki ręcznej w Polsce
8, 14 – 15 września 2018
Puławy

Uczniowie i nauczyciele z Puław przybliżą gościom historię piłki ręcznej w Polsce. Widzowie dowiedzą się skąd wywodzi się potoczna nazwa tego sportu – szczypiorniak a także obejrzą boiskowe zmagania uczniów.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Gołąb dla Niepodległej
8 – 9, 15 - 16 września 2018
Gołąb

Gminny Ośrodek Kultury zaprasza do wspólnego czytania „Przedwiośnia“ oraz uczestnictwa w otwarciu wystawy „Niepodległa w malarstwie“ i prelekcji Wojeciecha Potockiego „Działalność Polskiej Organizacji Wojskowej w powiecie puławskim“. Natomiast Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego upamiętni 75. rocznicę wysadzenia pociągu amunicyjnego pod Gołębiem. Na niedzielę 16 września zaplanowano koncert patriotyczny w wykonaniu dzieci, młodzieży a także dorosłych.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Kotlina Chodelska w początkach Państwa Polskiego – archeologiczna perła Lubelszczyzny
8 – 9, 15 – 16 września 2018
Karczmiska

Polska może poszczycić się ponad tysiącletnią historią. Najodleglejsze dzieje naszego państwa oraz Kotliny Chodelskiej w okresie wczesnopiastowskim przybliży nam wystawa artefaktów pochodzących z badań archeologicznych w Chodliku oraz Kłodnicy. Oprócz wystawy, w programie znajdziemy także wykłady czy debatę.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Zamojskie sylwetki Niepodległej 1918
8 – 30 września 2018
Zamość

Polska niepodległość nie narodziła się sama. To przede wszystkim owoc ciężkiej i bezinteresowanej pracy naszych pradziadów. Przyjrzyjmy się bliżej zasłużonym mieszkańcom Zamościa, którzy działali na rzecz miasta oraz odrodzonej Polski.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Niepodległa dla mnie, dla Ciebie, dla nas
9 września 2018
Gościeradów

Gmina Gościeradów zaprasza do wesołego świętowania Europejskich Dni Dziedzictwa oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Na mieszkańców i turystów czeka wiele atrakcji – między innymi festyny, spotkania z twórcami ludowymi, koncerty czy pokazy strażackie.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Piknik Historyczny Stefankowice 2018
9 września 2018
Stefankowice

Dziewięćdziesiąt osiem lat temu pod Stefankowicami odbyła się jedna z bitew wojny polsko – bolszewickiej. Obchody rocznicowe bitwy połączono z piknikiem historycznym, na którym mieszkańcy i turyści będą mogli odczuć na własnej skórze atmosferę historycznych wydarzeń z roku 1914, 1915 oraz 1920. Oprócz widowiska „Trzy krzyże“ w programie znajduje się między innymi uroczyste posadzenie dębów pamięci poświęconych sześciu bohaterom spod Stefankowic.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Europejski Dni Dziedzictwa w Bibliotece Miejskiej w Puławach
11 – 14 września 2018
Puławy

Biblioteka Miejska w Puławach zaprasza najmłodszych na szereg spotkań i zajęć o tematyce patriotycznej. W programie między innymi poznawanie symboli narodowych, spotkania z historykami czy zajęcia plastyczne.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Puławskie drogi ku niepodległości. Europejskie Dni Dziedzictwa 2018
13 – 14 września 2018
Puławy

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach opracował bogaty program wydarzeń realizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W zaplanowanej sesji naukowej zostanie poruszonych wiele tematów, między innymi geneza hymnu polskiego czy rola Księżnej Izabeli Czartoryskiej w zachowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Miłośników tradycji ludowej z pewnością ucieszy występ zespołu folklorystycznego „Żyrzynianki“, który zaprezentuje ludowe piosenki patriotyczne oraz zaprosi do wspólnego śpiewania.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Dla Ciebie Polsko
14 września 2018
Krasienin Kolonia

Krasienin zaprasza do wspólnego świętowania odzyskania niepodległości. Mury kościoła parafialnego wypełnią głosy chóru męskiego „Bas canto“, natomiast o legonistach opowie regionalista i miłośnik historii Grzegorz Sztal.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Życie to ciągła walka
15 września 2018
Ciecierzyn

Degustacja typowych polskich potraw ostatniego stulecia, współny śpiew pieśni patriotycznych czy ciekawe prelekcje – to tylko przykłady wydarzeń zaplanowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Ciecierzynie.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Dni Dziedzictwa w Dęblinie. W roku stulecia polskiego dziedzictwa wojskowego i stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej
15 września 2018
Dęblin

Dęblin bezdyskusyjnie kojarzy się z polskim lotnictwem. Jednak w tym roku zamiast spoglądać w niebo, skierujmy naszą uwagę w stronę królowej polskich rzek – Wisły. Muzeum Sił Powietrzych pragnie przybliżyć turystom i mieszkańcom zagadnienia związane z Ligą Morską i Rzeczną. W programie wydarzenia „Zaślubiny z Wisłą“, piknik nad rzeką czy wiślany spław modeli statków.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Europejskie Dni Dziedzictwa w Kozłówce – Historia pisana życiorysami. Ziemiaństwo w walce o Niepodległą
15 – 16 września 2018
Kozłówka

Herbatka z hrabiną, warsztaty plastyczne czy kuratorskie zwiedzanie wystawy „Historia pisana życiorysami. Ziemiaństwo w walce o Niepodległą“ to propozycje Muzeum Zamoyskich w Kozłówce na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Więcej informacji na edd.nid.pl

 

Niepodległa – 100 lat
15 – 16 września 2018
Rokitno

Rokitno zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa. Z bogatego programu wydarzeń z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Na uczestników czeka rajd rowerowy, ognisko, występy artystyczne, warszaty rękodziała i wiele innych propozycji.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Europejskie Dni Dziedzictwa – Spacery tematyczne po Kazimierzu
15 – 16 września 2018
Kazimierz Dolny

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na spacery tematyczne po urokliwym Kazimierzu Dolnym.

Więcej informacji na www.mnkd.pl


Z pieśnią przez borkowskie pokolenia...
16 września 2018
Borki

Wieczór z piosenką patriotyczną w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Borkach.

Więcej informacji na edd.nid.pl

 

Niepodległa wśród pól – Europejskie Dni Dziedzictwa w Gminie Niedrzwica Duża
16 września 2018
Niedrzwica Duża

Niedrzwica Duża zaprasza na piknik ludowy „Święto pieczonego ziemniaka“. Nie zabraknie występów ludowych, degustacji tradycyjnych potraw czy ludowej zabawy tanecznej. Dla aktywnych przygotowano terenową grę rowerową „Gmina w literze i eterze“.

Więcej informacji na edd.nid.pl


Europejskie Dni Dziedzictwa w Lublinie

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa to od lat punkt obowiązkowy w lubelskim kalendarzu. Szereg instytucji kulturalnych otwiera bramy i zaprasza mieszkańców i turystów do odkrywania swoich skarbów. Opis wydarzeń organizowanych w Lublinie w ramach EDD znajduje się w odrębnym artykule na stronie lublintravel.pl

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.