Kiedy planujesz nas odwiedzić ?

Od Do

Aktualności / 700. URODZINY MIASTA LUBLIN

700. URODZINY MIASTA LUBLIN

WIELKI JUBILEUSZ LUBLINA  – DLA DZIEDZICTWA, WSPÓLNOTY, PRZYSZŁOŚCI

700. URODZINY MIASTA LUBLIN
10-15 sierpnia 2017

Od początku 2017 roku Miasto Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich. Bogaty program obchodów, który powstał we współpracy z mieszkańcami, łączy w sobie sfery kultury, nauki, sportu, turystyki oraz zaangażowania społecznego. To niezwykłe święto stwarza niepowtarzalną szansę na spojrzenie w głąb bogatej historii i tradycji Lublina. Całoroczne obchody są również symbolicznym ukłonem dla poprzednich pokoleń, których praca i kreatywność wpływały na historię miasta. Władysław Łokietek, dokonując w 1317 roku lokacji miasta, wprowadził je w europejski obieg gospodarczy i kulturowy. Bez jego odwagi i wiary w potencjał Lublina nie byłoby miasta, które znamy dzisiaj. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok z życia miasta, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń.

Świętujemy Wielki Jubileusz 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. To niezwykle ważny i niepowtarzalny moment w historii naszego miasta. Zapraszam Państwa serdecznie do wspólnego świętowania Urodzin Miasta Lublin. Niech będzie to czas niezwykłych spotkań i inspirujących przeżyć. Mamy wiele powodów do świętowania Wielkiego Jubileuszu Miasta Lublin – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

15 sierpnia 1317 roku Władysław Łokietek wydał akt lokacji na prawie magdeburskim dla miasta Lublina. Dokładnie siedemset lat później, w dniach 10-15 sierpnia, będziemy świętować wielkie Urodziny Miasta Lublin. Przez 6 dni historyczne centrum miasta, od placu Litewskiego aż do Wzgórza Zamkowego, zamieni się w wielką scenę wydarzeń kulturalnych, artystycznych i historycznych. W tych dniach od godzin porannych do późnych godzin nocnych odbywać się będą wydarzenia opowiadające o wspaniałym dziedzictwie Lublina, nawiązujące do wielokulturowej tradycji miasta z udziałem wybitnych współczesnych twórców i artystów z Lublina i Europy.  Mieszkańcy miasta i jego goście staną się uczestnikami niepowtarzalnych widowisk i koncertów. Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty.

W ramach wydarzenia 700. Urodziny Miasta Lublin odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta na Zamku Lubelskim z udziałem ponad 100 gości zagranicznych z 32 miast partnerskich
i zaprzyjaźnionych. Ponad 50 osób odwiedzi Lublin w ramach projektu „Europejski Lublin – współpraca na rzecz kultury”, europejskiego programu „Europa dla  obywateli”, który ma na celu poszerzenie i zintensyfikowanie dotychczasowej współpracy Lublina z miastami partnerskimi oraz promowanie dialogu międzykulturowego poprzez projekty kulturalne.

Urodziny Miasta to także trzy spektakle „Sen o mieście” w reżyserii Janusza Opryńskiego, opowiadające o najważniejszych momentach z historii Lublina z udziałem aktorów, tancerzy, sztukmistrzów. Prawdziwe święto kultury tradycyjnej – Jarmark Jagielloński – odbędzie się w dniach 12-15 sierpnia w przestrzeniach Starego Miasta. Po raz jedenasty będziemy mogli podziwiać starannie wyselekcjonowaną sztukę ludową i rzemiosło twórców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Białorusi i Litwy, którzy swoje wyroby wykonują zgodnie z regionalną tradycją. W tegorocznym programie znajdziemy też wydarzenia specjalnie przygotowane z okazji Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina.

Urodziny Miasta to także XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. W tym roku na balkonie Trybunału Koronnego hejnały swoich miast zaprezentuje 40 trębaczy z 30 miast Polski.

Podczas 700. Urodzin Miasta odbędą się widowiskowe, multimedialne pokazy na  fontannach na placu Litewskim, opowiadające o kluczowych epizodach Lublina w obliczu 700-lecia miasta. 13 sierpnia zaprezentowany zostanie pokaz „Historia placu Litewskiego na wesoło”, 15 sierpnia „Sen o mieście”, a 12 i 14 sierpnia „Wydarzenia kulturalne”.

Na wystawie jubileuszowej „Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618–1939”, przygotowanej przez Muzeum Lubelskie na Zamku, będzie można zobaczyć 500 obrazów olejnych, rysunków i grafik prezentujących, m.in. najstarsze i najważniejsze panoramy miasta, w tym miedzioryt Abrahama Hogenberga (1618), obraz „Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r.” Philipa Dombecka oraz motywy obrazujące ikonografię miasta.

Dokładnie siedemset lat po wydaniu przez Władysława Łokietka aktu lokacji, w Muzeum Lubelskim na Zamku zostanie zaprezentowany oryginał aktu lokacji z 1317 roku dostępny dla wszystkich zwiedzających.

Od 12 do 14 sierpnia w Teatrze Starym odbędą się projekcje filmów, w których bohaterem bądź inspiracją jest Lublin. Widzowie zobaczą m.in. „Voltę”, „Carte Blanche”.

W dniach 10-15 sierpnia w Lublinie odbywać się będzie Światowy Zjazd Lublinian. W międzynarodowym spotkaniu miłośników miasta oraz środowisk skupionych wokół lubelskiej Polonii weźmie udział około 250 osób z organizacji polonijnych na całym świecie, a do Lublina przyjadą przedstawiciele 15 najważniejszych organizacji polonijnych na świecie.

Na zakończenie wielkich obchodów 700. Urodzin Miasta Lublin, największe głosy polskiej estrady, lubelscy wokaliści, orkiestry i chóry, spotkają się na jednej scenie podczas widowiska stworzonego z okazji 700-lecia Miasta Lublin – „Zakochani w Lublinie” – kantata jazzrockowa Tomasza Momota. Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski opowiedzą swój lubelski sen.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

 

RAMOWY PROGRAM OBCHODÓW WIELKIEGO JUBILEUSZU

Uroczysta sesja Rady Miasta / 15 sierpnia / godz. 12.00 / Zamek Lubelski

Sen o mieście – widowisko teatralne / 12–14 sierpnia / godz. 21.00 / dziedziniec Zamku Lubelskiego
Barwne widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego, opowiadające o najważniejszych momentach z historii Lublina z udziałem aktorów, tancerzy, sztukmistrzów. Para młodych ludzi, tancerzy, w towarzystwie sztukmistrzów i innych artystów sztuki nowego cyrku ukazują dramaty i upadki, wskrzeszenia i chwile wielkiego szczęścia wyjęte z dziejów miasta. Przejścia na linie, wspaniałe układy choreograficzne na szarfach, żonglerka i pokazy pirotechniczne tworzą nową jakość opowieści. Całość zrealizowana na tle spektakularnej scenografii Jarosława Koziary z jego mistycznym wielkim słońcem i muzyką skomponowaną przez lubelskiego kompozytora Rafała Rozmusa.

Jarmark Jagielloński / 12–15 sierpnia / przestrzenie Starego Miasta
Jarmark rękodzielniczy, koncerty, warsztaty, spotkania, wystawy, potańcówki, spektakle.
Specjalna edycja koncertu re:tradycja, dedykowana miastu, z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej i mistrzów muzyki tradycyjnej.

„Zakochani w Lublinie” – kantata jazzrockowa Tomasza Momota / 15 sierpnia / godz. 20.00 / plac Zamkowy
Największe głosy polskiej estrady, lubelscy wokaliści, orkiestry i chóry, spotkają się na jednej scenie podczas widowiska stworzonego z okazji 700-lecia Miasta Lublin. Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski opowiedzą swój lubelski sen.

XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich / 15 sierpnia / godz. 16.00 / Trybunał Koronny
Spotkanie hejnalistów z całej Polski, którzy po raz kolejny przyjadą do Lublina zaprezentować hejnały swoich miast.

Światowy Zjazd Lublinian / 10–15 sierpnia
Międzynarodowe spotkanie miłośników miasta oraz środowisk skupionych wokół lubelskiej Polonii. Około 250 osób z organizacji polonijnych na całym świecie weźmie udział w Światowym Zjeździe Lublinian koordynowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział  i Dom Polonii w Lublinie.

Multimedialna Historia Miasta / 12–15 sierpnia / godz. 22.00 / plac Litewski
Widowiskowe pokazy na fontannach opowiadające o kluczowych epizodach Lublina w obliczu 700-lecia miasta.

„Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618–1939” / 10–15 sierpnia / w godz. 10.00–18.00 / Muzeum Lubelskie na Zamku
Wystawa jubileuszowa przygotowana przez Muzeum Lubelskie na Zamku z najstarszymi i najważniejszymi widokami i panoramami miasta.

Prezentacja oryginału aktu lokacji z 1317 roku / 15 sierpnia / Muzeum Lubelskie na Zamku

Lublin na ekranie / 12–14 sierpnia / godz. 13.00 / Teatr Stary
Projekcje filmów o Lublinie, m.in. „Volta”, „Carte Blanche”.